باقری: اختلاف نظرهایم با طاهری طبیعی بود

باقری: اختلاف نظرهایم با طاهری طبیعی بود

به گزارش سراج24، کریم باقری در خصوص بیستمین سالگرد دیدار تیم‌های ایران و استرالیا، تمدید قرارداد با برانکو، وضعیت این روزهای پرسپولیس، قرعه‌کشی جام جهانی فوتبال و برخی مسائل دیگر، صحبت‌هایی انجام داد که در زیر می‌خوانید.

امروز بیستمین سالگرد دیدار تاریخی ایران و استرالیا است و شما هم که در آن بازی یکی از چهره‌های اصلی بودید.

به هر حال بازی ایران و استرالیا از جمله بازی‌هایی است که همیشه در اذهان مردم باقی می‌ماند. این بازی جزو بازی‌های ماندگار است و کسانی که آن روز را به خوبی به یاد دارند می‌دانند که همه مردم آن روز به خیابان ریختند و به شادی پرداختند. فکر می‌کنم بازی ایران و استرالیا جزو بازی‌هایی است که تا ابد در ذهن مردم باقی می‌ماند. چون یک روز خاص برای فوتبال ایران و مردم آن بود.

شما هم در این بازی خاطره‌انگیز گل زدید اما شاید گل شما خیلی دیده نشد و همه نگاه‌ها معطوف به گل خداداد عزیزی بود.

به هر حال در آن بازی شرایطی پیش آمد که موفق شدم گل بزنم، من همیشه سعی می‌کردم پشت سر علی دایی و خداداد عزیزی بازی کنم که اگر توپی از آنها رد شد یا شوت بزنم و یا پاس بدهم، آن روز هم قسمت این طور بود که خداداد عزیزی به من پاس داد و من که در محوطه شش قدم قرار داشتم توپ را تبدیل به گل کردم و این هم شانس من بود، البته پشت سر من هم علی دایی قرار داشت و اگر من توپ را نمی‌زدم او این توپ را تبدیل به گل می‌کرد.

دایی بعد از این گل به شما چیزی نگفت که چرا اجازه ندادید او توپ را گل کند؟

نه. دایی چیزی نگفت من در آن صحنه دراز کش بودم و توپ را در حالی که روی زمین افتاده بودم گل کردم.البته در تیم ما فرق نمی‌کرد چه کسی گل بزند، بلکه مهم این بود که تیم ملی به گل برسد. به هر حال آن بازی آنقدر ماندگار بود که هنوز هم بعد از 20 سال درباره آن صحبت می‌شود.

به وضوح در تصاویر تلویزیونی مشخص است که گلی که شما زدید محصول پاس خداداد  عزیزی بود اما او در محوطه آفساید قرار داشت و این مسئله خیلی مشخص بود.

بله، گلی که به استرالیا زدم آفساید بود اما به هر حال داوران همیشه که آفساید نمی‌گیرند، یکی دو یار این طرف و آن طرف بود و شاید داوران به همین دلیل نتوانستند این صحنه را تشخیص دهند اما باید خوشحال باشیم که آنها آفساید را نگرفتند. بارها شده بود که داوران بر علیه ما سوت زده بودند و حالا این بار اشتباه آنها به سود ما بود.

شما محصول دورانی هستید که فوتبالیست‌های ستاره در خود زیاد داشت و نمونه‌اش خود شما، علی دایی، خداداد  عزیزی، مهدی مهدوی‌کیا، احمدرضا عابدزاده و ... بود. شما محصول دوره‌ای بودید که خیلی بین مردم محبوبیت داشتید و فکر می‌کنید دلیل آن برای چه بوده است؟

به نظر من تیم ملی فوتبال کشورمان که این دوره به جام جهانی رفته، هم بازیکنان ستاره زیاد دارد و همه مردم آنها را می‌شناسند، مطمئناً عکس این بازیکنان هم در خانه مردم هست البته من در خانه همه نیستم که ببینم عکس چه کسی در خانه مردم است! به هر حال هر دوره‌ای فوتبالیست‌ها طرفداران خاص خودشان را دارند و به نظر من این دره هم بازیکنانی در تیم ملی هستند که برای سربلندی فوتبال ایران تلاش می‌کنند.

اما در زمان فوتبال بازی کردن نسل شما بازیکنان از شبکه‌های مجازی نظیر تلگرام و اینستاگرام استفاده نمی‌کردند.

بله، زمان ما اینستاگرام نبود و الان هست، نمی‌شود بابت این مسئله به کسی ایراد گرفت. الان شرایط این طور شده و استفاده از فضای مجازی ایراد نیست. مهم  این است که از این امکانات چطور استفاده کنیم.

روز جمعه قرار است قرعه‌کشی جام جهانی 2018 در مسکو انجام شود شما دوست دارید که تیم ملی دراین رقابت‌ها با چه تیم‌هایی همگروه شود؟

به شخصه دوست دارم تیم ملی با تیم‌های قوی و قدرتمند در جام جهانی همگروه شود، من فکر می‌کنم همگروهی با تیم‌های قدرتمند در جام جهانی باعث می‌شود که بازیکنان ما با تیم‌ها و ستاره‌های بزرگ دنیا بازی کنند که این خودش می‌تواند باعث باتجربه‌تر شدن بازیکنان‌مان شود.

اگر شما بخواهید با همین دیدگاه حریفان تیم ملی را انتخاب کنید چه تیم‌هایی را از درون گوی قرعه‌کشی برمی‌دارید؟

دوست دارم تیم ملی در سید یک با تیم‌های آلمان یا برزیل روبه‌رو شود، در سید دو هم دوست دارم به اسپانیا بخوریم و به مصاف این تیم برویم، حتی پرتغال هم رقیب خوبی برای ما در جام جهانی خواهد بود. در کل دوست دارم با تیم‌های قدرتمند در جام جهانی بازی کنیم.

در این صورت فکر می‌کنید تیم ملی شانسی برای صعود به دوره بعد جام جهانی داشته باشد؟

من فکر می‌کنم تیم ملی ما انسجام خیلی خوبی دارد، خوشبختانه در فاز دفاعی عملکرد بازیکنان تیم ملی خیلی خوب است، در بازی‌های پیشین این مسئله به خوبی نشان داده شده و در جام جهانی قبلی هم دیدیم که در فاز دفاعی چقدر خوب کار کردیم اما در جام جهانی آینده علاوه بر فاز دفاعی باید در فاز هجومی هم وضعیت خیلی خوبی داشته باشیم تا نمایش خوب تیم ملی تکمیل شود.

بعد از جام جهانی 1998 شاهد کوچ بازیکنان ایرانی به لیگ‌های معتبر اروپایی بودیم فکر می‌کنید بعد از جام جهانی 2018 هم ملی‌پوشان ایرانی این شانس را خواهند داشت که شانس بازی در لیگ‌های بزرگ را به دست بیاورند؟

همه چیز به خود بازیکنان بستگی دارد و این بازیکنان هستند که اگر  عملکرد خوبی داشته باشند مطمئناً می‌توانند به تیم‌های خیلی خوبی بروند. در جام جهانی شرایط به گونه‌ای است که تیم‌ها به دنبال جذب بازیکن هستند. خوشبختانه تیم ملی ما هم از نظر سنی شرایط خوبی دارد و امیدوارم که این اتفاق بیفتد و چند بازیکن ما به لیگ‌های خوب اروپایی بروند تا تجربه بازی در این سطح را هم پیدا کنند. مطمئناً بازی در لیگ‌های اروپایی هم به سود فوتبال ایران خواهد بود و هم به سود خود بازیکنان.

به پرسپولیس برسیم، این روزها با یک بازی کمتر در صدر لیگ برتر قرار دارید.

در پرسپولیس همه تلاش می‌کنند تا علاوه بر بازی‌های خوب نتایج خوبی هم بگیریم البته در پرسپولیس مشکلات زیادی وجود دارد همین بحث تغییرات در کادر مدیریتی دارای بار مثبت و منفی است که همه آن به تیم برمی‌گردد. این مسائل باعث می‌شود تا در حوالی تیم پرسپولیس حاشیه به وجود بیاید. با همه این شرایط ما تمرینات خیلی خوبی انجام می‌دهیم و تا به حال هم توانسته‌ایم امتیازات خوبی بگیریم. البته که کار سخت است و همه تیم‌ها و رقبا در حال تلاش برای موفقیت هستند اما در این دو سه سال اخیر شرایط ما خوشبختانه شرایط خوبی بوده و امیدوارم که از این به بعد هم این مسئله ادامه‌دار باشد تا بتوانیم هوادارانمان را باز هم خوشحال کنیم.

این روزها صحبت از تمدید قرارداد برانکو با پرسپولیس خیلی به گوش می‌رسد نظر شما در این باره چیست؟

باید بگویم که برانکو یک مربی حرفه‌ای است و حتماً‌ پیشنهادهایی در این مدت دریافت کرده است چرا که او در کارش موفق بوده و نتایج خوبی هم به دست آورده، اما خود برانکو بهتر از هر کسی صلاح کارش را می‌داند مطمئناً اگر باشگاه شرایطی فراهم کند و برانکو تشخیص دهد او در پرسپولیس باقی خواهد ماند و کارش را انجام می‌دهد. مربیانی نظیر برانکو مربیان حرفه‌ای هستند و باید شرایط کار برای آنها فراهم باشد. در این چند سال با مدیریت علی‌اکبر طاهری و کار فنی برانکو همه چیز شکل خوبی به خود گرفته بود و همین ثبات مدیریت و کادر فنی باعث شد تا نتایج خوبی رقم بخورد، امیدوارم هر چه زودتر شاهد انتخاب مدیرعامل جدید پرسپولیس باشیم تا با یک ثبات کارها را پیش ببریم و بتوانیم با برنامه‌ریزی به اهدافمان برسیم.

شما دوران پر چالشی را در زمان مدیریت طاهری در پرسپولیس تجربه کردید یک زمان با او دچار چالش‌های بسیار زیادی بودید و در یک دوره هم روابطتتان حسنه شد.

ببینید اخلاق من به گونه‌ای نیست که نه خیلی جذب کسی می‌شوم و نه خیلی از کسی فاصله می‌گیرم همیشه سعی می‌کنم حد وسط روابطم را حفظ کنم تا مشکلی پیش نیاید. سعی کردم در مدت حضورم در فوتبال با مدیری یا مربی دچار مشکل نشوم اما به هر حال برخی موارد اختلاف نظرهایی به وجود می‌آید که این هم طبیعی است.

این هفته با ذوب‌آهن در لیگ برتر بازی دارید و این در حالی است که این تیم در طی این سال‌ها به نوعی گربه سیاه پرسپولیس بوده است. بازی روز جمعه را چطور ارزیابی می‌کنید؟

بله، دقیقاً چند سالی است که ما نتوانسته‌ایم تیم ذوب‌آهن را شکست دهیم و همیشه مقابل این تیم مشکل داشتیم چرا که ذوب‌آهن از تیم‌های خوب فوتبال ایران است.این بازی هم قطعاً‌ بازی سختی برای ما خواهد بود و ما باید همه تلاشمان را بکنیم تا روز جمعه علاوه بر یک بازی خوب سه امتیاز را هم به دست بیاوریم.

در روزهای اخیر برانکو و برخی از بازیکنان پرسپولیس دیدارهایی را با حسین هدایتی داشته‌اند که این دیدارها باعث به راه افتادن حرف و حدیث‌هایی هم شده است شما نظرتان در این خصوص چیست؟

من اطلاعی از این مسائل ندارم و نمی‌دانم که دیدارها به چه دلیل بوده است به این مسائل هم ورود نمی‌کنم به هر حال هر کسی آزاد و مختار است که هر کجا که می‌خواهند بروند آنها در زمانی که در اختیار خودشان هستند می‌توانند به دیدار دوستانشان بروند یا به کارهای شخصی‌شان برسند. من مشکلی در این مسائل نمی‌بینم. حالا اینکه بازیکنان به صورت دسته جمعی یا جداگانه جایی بروند خیلی مشکل‌ساز نیست چون برای بعد از زمان کارشان است و آنها می‌توانند با دوستان و آشنایانشان دیدار کنند.

اتفاق عجیبی هم چند شب قبل مقابل باشگاه پرسپولیس رخ داد و عده‌ای معلوم‌الحال در باشگاه پرسپولیس را به آتش کشیدند.

بله، فیلم آن را دیدم و به هر حال کارهای عجیب و غریب در فوتبال ایران زیاد اتفاق می‌افتد من تا به حال در هیچ کجای دنیا چنین مسئله‌ای را ندیدم و نمی‌دانم که منظورشان از این کار چه بوده است اما امیدوارم هر چه زودتر مسببان آن مشخص شوند و معلوم شود دلیل آنها از این کار چه بوده است.

به عنوان سوال پایانی در بازی پارس‌جنوبی و پرسپولیس اتفاقاتی افتاد و مهدی تارتار پنالتی تیمش را به محسن فروزان داد که این مسئله با واکنش پرسپولیسی‌ها روبه‌رو شد آنها معتقد بودند که تارتار نباید شرایط را برای یک استقلالی‌ فراهم می‌کرد تا بخواهد با باز کردن دروازه پرسپولیس برای این تیم کری بخواند نظر شما در این خصوص چیست؟‌

ببینید تارتار چند سال در پرسپولیس بازی کرده و این مسائل به ما ارتباطی ندارد او الان برای یک باشگاه دیگر کار می‌کند و سرمربی آنجاست آن دوران هم تمام شده و او مربی یک تیم دیگر است و ما نباید همه چیز را با هم قاطی کنیم. ما که نباید در کار بقیه دخالت کنیم حالا اگر تارتار پنالتی تیمش را به فروزان داده به ما چه ربطی دارد؟ تارتار برای تیمش تصمیم می‌گیرد و ما باید به تصمیم او احترام بگذاریم، نباید در کار او دخالت کنیم و باید یاد بگیریم تا وارد حیطه دیگران نشویم، اینکه فروزان استقلالی بوده یا نه را باید کنار بگذارید، او مسئول تیم خودش است و اگر بنا باشد بحثی هم شکل بگیرد این به مدیران باشگاه و خود مهدی تارتار ارتباط دارد. تیم خودش بوده و تارتار دوست داشته پنالتی‌اش را به فروزان بدهد اینکه دیگر به ما ارتباطی پیدا نمی‌کند.
منبع: فارس
ارسال به تلگرام

 

اخبار مرتبط

تعطیلی برنامه فوتبال ۱۲۰ فردوسی پور

فیلم| 12 میلیارد در 6 ماه

مدافع تیم ملی ایران پس از ۱۱ سال خداحافظی کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha