کره‌شمالی: به سرتاسر خاک آمریکا دسترسی داریم

کره‌شمالی: به سرتاسر خاک آمریکا دسترسی داریم

 به گزارش سراج24به نقل از «رویترز»، خبرگزاری رسمی کره‌جنوبی (یونهاپ) به نقل از رئیس ستاد ارتش این کشور اعلام کرد که کره‌شمالی یک موشک بالیستیک شلیک کرده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی تصریح کرد که این موشک از منطقه «پیونگ‌سانگ» در جنوب استان «پیونگان» به سمت شرق پرتاب شده است.

ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی افزود، ارتفاع موشک بالستیک اخیر کره‌شمالی 4500 کیلومتر داشته و 960 کیلومتر را پیموده‌ است تا در نهایت در آب‌های غربی آن کشور فرود بیاید. در حالی‌که، نخست‌وزیر ژاپن ارتفاع این موشک را 4000 کیلومتر و برد آن هزار کیلومتر اعلام کرده است.

طبق این گزارش، آزمایش قبلی کره‌شمالی، که کمتر از 3 ماه پیش انجام شد، بردی در حدود 3700 کیلومتر و ارتفاعی نزدیک به 770 کیلومتر داشت.

از سوی دیگر، مقام‌های نظامی آمریکا اعلام کرده‌اند که این موشک بالستیک کره‌شمالی، که 4500 کیلومتر ارتفاع داشته، توانسته است حدود 51 دقیقه در آسمان پرواز کند.

کارشناسان می‌گویند این موشک تازه شلیک‌شده کره‌شمالی احتمالا قاره‌پیما بوده است که توان پیمودن مسیری طولانی‌تر از تمامی موشک‌های آزمایش‌شده پیشین را دارد و «به‌راحتی می‌تواند به ساحل شرقی ایالات متحده برسد.»

از سوی دیگر، خبرگزاری رسمی ژاپن (کیودو) با اعلام این‌که کره‌شمالی برای آزمایش موشکی دیگر آماده می‌شود، اعلام کرد توکیو در حالت آماده‌باش قرار داد.

این خبرگزاری به نقل از منابعی افزود، «کره‌شمالی طی چند روز دیگر احتمالا یک موشک شلیک کند.»

این در حالی‌ست که رسانه‌های رسمی در کره‌شمالی، بامداد امروز گزارش دادند که موشک تازه شلیک‌شده «به سرتاسر خاک ایالات متحده دسترسی دارد و قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است.»

طبق اعلام این منابع، این موشک تازه 950 کیلومتر مسافت را در مدت 53دقیقه طی کرده است و ارتفاعی نزدیک به 4475 کیلومتر داشت.

از سوی دیگر، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در پی آزمایش موشک تازه کره‌شمالی، یک پیام قوی به پیونگ‌یانگ داد و گفت: «این وضعیتی است که به آن رسیدگی خواهیم کرد.»

ترامپ در صفحه کاربری خود در توییتر نیز نوشته است: «پس از آزمایش موشکی کره‌شمالی، ضرورت دارد که بودجه دولت و ارتش را تامین کرد. دموکرات‌ها نباید بودجه ارتش را به خاطر عفو و مهاجران غیرقانونی، به گروگان بگیرند. من وعده داده بودم مهاجرت غیرقانونی متوقف می‌شود و به پیروزی بزرگی دست پیدا کردم. آن‌ها نمی‌توانند با تهدید کردن دولت به تعطیلی، به خواسته‌های خود برسند.»

از سوی دیگر، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا با تأکید بر این‌که ارتفاع موشک تازه شلیک‌شده کره‌شمالی بالاتر از ارتفاع موشک‌های آزمایش‌شده اخیر این کشور بوده است، گفت: « کره‌شمالی صلح جهانی، صلح منطقه و البته ایالات متحده را به خطر انداخته است.»

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که ایالات متحده معتقد است که «گزینه‌های دیپلماتیک» برای حل بحران برنامه موشکی کره‌شمالی «همچنان روی میز است.»

از سوی دیگر، قرار است شورای امنیت، امروز در نشستی آزمایش موشکی تازه کره‌شمالی را بررسی کند.
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

موشک‌باران مرکز تجمع مزدوران سعودی در یمن

نامه عربستان علیه ایران به شورای امنیت

ترامپ: احتمالا روابط خوبی با رهبر کره‌شمالی دارم

0 نظر

ارسال نظر

capcha