خشم شیعیان عراقی از گنجاندن نام جنبش «النجباء» در فهرست تروریسم

خشم شیعیان عراقی از گنجاندن نام جنبش «النجباء» در فهرست تروریسم

به گزارش سراج24 ، پایگاه اینترنتی روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن نوشت، پیش‌نویس قانون گنجاندن نام جنبش عراقی «النجباء» در فهرست گروه های تروریستی، که کنگره آمریکا آن را به رای گیری خواهد گذاشت، خشم بیشتر گروه های شیعه عراقی و پیش از همه، «ائتلاف دولت قانون» به رهبری نوری المالکی، معاون رئیس جمهور عراق، را برانگیخت. این درحالی است که دولت عراق در این باره سکوت اختیار کرده است.

بر کسی پوشیده نیست که جنبش «النجباء» حضور طرفداران خود را در جنگ سوریه و دفاع از نظام بشار اسد، پنهان نمی کند. هاشم الموسوی، سخنگوی جنبش «النجباء» گفت «آمریکا و کشورهای متحد آن، تلاش می کنند جلوی نفوذ بسیج مردمی را بگیرند.»

علی الادیب، رئیس فراکسیون پارلمانی «ائتلاف دولت قانون»، ضمن محکوم کردن پیش‌نویس گنجاندن «النجباء» در فهرست سازمان های تروریستی، گفت این کار «اقدامی تحریک برانگیز علیه همه گروه های مردمی است.»

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح، درباره این مسئله، اظهار نظری نکرد. برخی ناظران محلی بر این باورندکه العبادی ترجیح می دهد در چنین موضوعاتی، سکوت اختیار کند.

فالح الخزعلی، عضو کمیسیون امنیتی و دفاعی پارلمان، از گروه «ائتلاف دولت قانون،» از این پیش‌نویس آمریکا، «ابراز تعجب» کرد و با انتشار بیانیه ای، ضمن متهم کردن آمریکا به «حمایت از تروریسم در جهان،»گفت «چنین تعاملی با کسانی که با تروریسم می جنگند و کمر آن را می شکنند، موضوع عجیبی است.»

از سوی دیگر، «سازمان بدر» وابسته به «ائتلاف دولت قانون،» پیش‌نویس قانون کنگره را محکوم کرد.

اخبار مرتبط

توضیح «النجباء» درباره دیدار با سعودی‌ها در بیروت

0 نظر

ارسال نظر

capcha