قالیباف: خودم را محور نواصولگرایی نمی‌دانم

قالیباف: خودم را محور نواصولگرایی نمی‌دانم

به گزارش سراج24 ،  محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام،  عصر امروز در دانشگاه علم و صنعت، در همایش «نواصولگرایی در نگاه جریان دانشجویی» در دانشگاه علم و صنعت ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت تعدادی از هموطنان در زلزله کرمانشاه، گفت: وقتی به کشورمان نگاه می‌کنیم، در عرصه سیاست داخلی دو جریان داریم؛ چه بخواهیم و چه نخواهیم، چه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم، باید بپذیریم که واقعیتی که امروز در آن زندگی می‌کنیم در کشور ما یک فضاسازی یک دوقطبی وجود دارد. اگر این دو جریان درست عمل می‌کردند می‌توانستند و می‌توانستند بهترین مدل جریان سیاسی‌ورزی باشند.

وی افزود: جریان اصول‌گرایی بر مبنای اصول و مکتب امام(ره) تاکید کرد و به آن پایبند بود، اما شاهد این هستیم که در 4 سطح گفتمانی، رویکردی، ساختاری و عملکردی و حتی هدف‌گذاری، روش و ابزار نقایص جدی و اشکالات اساسی داشته‌ و دارند.

شهردار سابق تهران، گفت: واقعیت این است که ما 2 جریان اصلی و تاثیرگذار داریم. چه بخواهیم و چه نخواهیم واقعیت این است که یک دوقطبی وجود دارد که بر همه ابعاد جامعه ما چه در سیاست داخلی و خارجی و در عملکرد نظام تاثیرگذار است.

قالیباف در ادامه با اشاره به شکل گیری جریان اصولگرا و اصلا‌ح طلب گفت: در اوج جریان اصلاحات در سال 79، رهبری فرمودند این 2 جریان سیاسی 2 بال هستند که اگر درست حرکت کنند می‌توانند کشور را بسازند. اصلاح طلبی یک نیاز امروز جامعه است اما باید توجه داشت بخشی از این جریان به مبانی و اصول و مکتب امام(ره) و موضع مبانی ایشان تجدیدنظر و به دنبال تغییر در این مبانی حرکت کردند.

وی ادامه داد: این بخش اصلاح‌طلبی به جای اینکه بالی برای مردم باشند و بال مردم شوند، مردم را به سمت بیگانه سوق دادند و مبارزه با ظلم و توجه به مستضعفین و به این آرمانها توجهی نکردند اما بخشی از این جریان به این مبانی اعتقاد دارند، برخی‌شان هم در قلم اعتقاد دارند اما در حوزه عملکردی یا نخواستند و یا نتوانستند به این مبانی عمل کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: امروز هم وقتی به مردم مراجعه می‌کنیم برداشت آنها این است که اصولگرایی می‌توانست خواست‌های انقلاب اسلامی را محقق کند اما نتوانست. بعد جنگ مسیر برای حرکت فراهم بود. اگر 2 رکن مهم داشته باشیم یکی مردم است و اصولگرایی. این جریان شعار مردم باوری را داد اما در عمل به آن باور نداشت و اعتقاد قلبی به مردم باوری در این جریان سیاسی نبود.

وی افزود: من خود را محور نواصولگرایی نمی‌دانم، اما تلاش می‌کنم صدای این تغییر باشم، سعی می‌کنم مطالبه کننده این تغییر از افرادی باشم که باید به تغییر تن بدهند.

شهردار سابق تهران تصریح کرد: نواصولگرایی نباید دنبال این باشد که خودش یک طیفی درون جریان اصولگرایی شود بلکه باید تلاش کند با حفظ اختلاف سلیقه، همگرایی ایجاد کند. پس یکی از ویژگی‌های ضروری نواصولگرایی تاکید بر همگرایی و به رسمیت شناختن اختلاف سلیقه‌هاست.

قالیباف ادامه داد: اگر درکی از نواصولگرایی داشته باشیم می‌دانیم که اصولا در فضایی غیر از فضای عمومی و علنی قابل شکل گیری نیست چرا که ما معتقد به تغییر اساسی در همه سطوح هستیم؛ بدنه اجتماعی، نخبگان و در همه حوزه‌ها.

وی در تکمیل سخنانش گفت: در نواصولگرایی مبانی انقلاب و مکتب امام باید توجه شود و حرف ما این است که ما باید برمبنای اصول انقلاب و مباتی سیاست حضرت امام(ره) بنای کاملا جدیدی ایجاد کنیم.

قالیباف گفت: اصولگرایی باید بداند ارزش‌ها را تحت هر شرایط باید حفظ کرد اما باید یک تحول اساسی در گفتمان ایجاد کند. ضمن آنکه این جریان در هدف گزاری و در روش هم باید تغییر اساسی ایجاد کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در قسمت دیگری از سخنانش به اقدامات مثبت اصولگرایان اشاره کرد و ادامه داد: البته از حق نگذریم که در کنار 4 عرصه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، در عرصه نظامی و اقتدار منطقه‌ای جریان اصولگرایی موفق بوده است.

شهردار سابق تهران تصریح کرد: جریان اصلاحات هم نیازمند بازخوانی اصول و رجعت به مکتب امام(ره) است. همچنین، اصولگرایی هم باید یک بازخوانی و بازتولید در مکتب امام(ره) کند و در شیوه‌های خودش تحول اساسی ایجاد کند.  منتها برای این کار ملاحظاتی هست که باید مورد توجه باشد. این حرکت کار چند نفر از بالا نیست بلکه در گفت‌و‌گوهای جمعی باید انجام شود. یک پروژه نیست بلکه یک پروسه است.

وی گفت: وقتی من نامه نواصولگرایی را نوشتم نقدهایی مطرح شد ازجمله اینکه چرا نامه را عمومی مطرح شده است. این افراد درک درستی از این موضوع نداشته و این کار و این حرکت جز در سطح علنی امکان بروز ندارد.

قالیباف افزود: وقتی معتقدیم می‌خواهیم تحول ایجاد کنیم، باید بدانیم پشت درهای بسته این کار انجام نمی‌‌شود. بیشتر کسانی که خواهان تغییر هستند، اعتمادی به رؤسای این جریان ندارند لذا در محفل خصوصی نمی‌شود، تحول ایجاد کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ما باید در این شیوه به جوان‌ها اعتماد کنیم، نواصولگرایی نیازمند چهره‌های جدید است. ضعف انتقال مسئولان از یک مسئولیت به جای دیگر باید رفع شود. ما باید در این شیوه به جوانها اعتماد کنیم و امیدوارم جوانان عزیز بتوانند با روحیه جهادی به رسالت خود در تحقق آرمان‌های انقلاب پیش بروند.

قالیباف در بخش دیگری از سخنانش درباره مطرح شدن موضوع املاک نجومی هم گفت: یکی از ریشه‌های فساد همین است که مردم باور نیستیم. وقتی اقتصاد مردمی نیست مقاومتی هم نمی‌شود. در اقتصاد رانتی و دولتی باز فساد وجود دارد. من درباره کارنامه خودم باید پاسخگو باشم. شعار املاک نجومی یک دروغ و کذب بیشتر نیست. شما بروید تاریخچه سایت‌های مربوط به جریان مقابل را ببینید که بزرگانشان درباره مسئولیتم در نیروی انتظامی چه گفتند و در دوره شهرداری جور دیگری حرف زدند. یا آن زمان دروغ گفتند یا الان؟

وی تاکید کرد: من و همکارانم در شهرداری  آمادگی داریم توضیح بدهیم. نفس بحث املاک نجومی سیاسی بود. اولین نفری که از طرف قوه قضاییه درخواست رسیدگی کرد خود من بود و مثل برخی خط قرمز نداشتم و نگفتم فلانی برادر یا فامیل من یا هم حزبی من است. گفتند در املاک شهرداری 2هزار و 400 میلیارد فساد مالی وجود دارد، اما بعد از تحقیقات قوه قضاییه رقمی که درآمده در حسابرسی کارشناسانه 6 میلیارد شده است. این افراد با شعار برای مردم و در عمل برای جیب خود این کار را کردند.

قالیباف در پاسخ به سوال نماینده یکی از تشکل‌های دانشجویی اصلاح طلب در خصوص استخدام‌ افراد بالای 40 سال و زیر دیپلم در شهرداری گفت: خواهش می‌کنم به سایت شهرداری مراجعه کنید و ببینید ابتدای حضور ما چند درصد نیروها دیپلم و الان چند درصد لیسانس و فوق لیسانس هستند. در اوج زمانی که در حوزه مسئولیت بودم 4،5 معاون من اصلاح طلب بودند اما اصلاح طلبان امروز همان اصلاح‌طلب‌هایی که با من کار کردند را بیرون ریختند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: 25 سال، 65 کیلومتر مترو ساخته شد، اما این میزان در دوره من به 200 کیلومتر رسید. تعطیلی خط 7 مترو کار سیاسی است و جایزه جهانی تونل و مترو چندی پیش به خط 6 مترو تهران تعلق گرفت.

وی در پاسخ سوال دیگری پیرامون برجام گفت: در رابطه با بحث برجام چند نوبت یادداشت و صحبت کردم که نباید با مذاکره مخالفت کرد ولی جناحی که برای مذاکره اقدام کرد بداند طرف مقابل دشمن است و با لبخند طرفش نرود و مذاکره را یک مبارزه بداند.

اخبار مرتبط

امروز موازنه قدرت در فلسطین و منطقه به نفع مقاومت است

قالیباف درگذشت والده سرلشکر جعفری را تسلیت گفت

تدبیر وشجاعت حاج قاسم میدان‌ها را فتح و معابر دیپلماسی را باز می‌کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha