گمانه زنی درباره زمان احتمالی انتقال قدرت در ریاض

گمانه زنی درباره زمان احتمالی انتقال قدرت در ریاض

به گزارش سراج24 ،" باسم العوادی" نوشت: سلمان بن عبدالعزیز شاه عربستان در یک اقدام  بی سابقه اجازه داد تا جشن میلاد نبی اکرم اسلام ( ص)  در سال جدید قمری برگزار شود. هیات های دینی وهابیت مهر تائید به این اقدام زدند.

اکنون این سئوال مطرح است برگزاری جشن میلاد پیامبر ( ص ) در عربستان یعنی چه؟

سردبیر پایگاه تحلیلی الصیاد نوشت: بدون تردید از زمانی که وهابیت در حجاز بوحود آمده و بطور مشخص از هنگامی که تصمیم گرفته شده است، وهابیت در برابر انقلاب اسلامی ایران (1979) بایستد این اولین مرتبه است که جشن میلاد پیامبر (ص ) رسما در عربستان برگزار می شود. در اینجا باید گفت پیشتر وهابیت قوی بود اما در مرزهای عربستان محاصره شده بود. بعدها تصمیم گرفته شد، وهابیت رها شود تا واکنشی به انقلاب اسلامی ایران باشد. در حقیقت، این اقدام همچون یک فعالیت علیه ایران به شمار می رود.

این نویسنده در ادامه مقاله اش افزود: برگزاری جشن میلاد پیامبر (ص) در عربستان یک برنامه دینی و سیاسی است تا "سلفیه وهابی" را به "سلفه صوفی" یا "اسلام میانه رو" تبدیل کند البته این اقدام خوبی است اگر واقعا انجام شود اما باید به این موضوع توجه کرد که چرا ملک سلمان شخصا مقرر داشت جشن میلاد پیامبر (ص) امسال برگزار شود؟ آیا او می خواهد اسمش در تاریخ عربستان ثبت شود؟ این درحالی است که منابع نزدیک به دربار پادشاهی سعودی از انتقال قدرت در ریاض به محمد بن سلمان خبر داده اند و روزنامه انگلیسی "دیلی میل" نیز نوشته است: هفته آینده پادشاهی عربستان از سلمان به پسرش منتقل می شود.

باسم العوادی در پایان نوشت: چند روزی بیش به ربیع الاول یعنی ایام میلاد نبی اکرم ( ص ) نمانده است آیا ملک سلمان در چنین روزی از قدرت کنار می رود و پادشاهی  را به پسرش محمد واگذار می کند؟ درست است که در این تاریخ یک جشن دینی برگزار می شود اما به یک معنا، رخداد سیاسی نیز در عربستان رقم می خورد و  پادشاهی از افقی یعنی پسران عبدالعزیز (بنیانگذار عربستان کنونی) به عمودی یعنی از ملک سلمان به پسرش منتقل می شود.

اخبار مرتبط

جنگ نرم عربستان علیه عراق

دیدار سعد الحریری با محمد بن سلمان

محورهای سفر مجدد حریری به عربستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha