ائتلاف سعودی -صهیونیستی عامل بی ثباتی در منطقه

ائتلاف سعودی -صهیونیستی عامل بی ثباتی در منطقه

به گزارش سراج24 ، یک مسئول ارشد اردنی نزدیک به دربار این کشور از نگرانی امان از تلاش ریاض برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی بدون هماهنگی با اردن خبر داد. این مسئول اردنی اعلام کرد که کشورش از تلاش عربستان برای بهبود روابط خود با اسرائیل و عقب نشینی در خصوص مسائل مربوط به آوارگان فلسطینی در برابر تل آویو که ثبات اردن را به خطر می اندازد، نگران است.

بر این اساس،میدل ایست آی گزارش داده که عربستان با تلاش برای نزدیک شدن به اسرائیل به دنبال ایجاد ائتلافی عربستانی-اسرائیلی برای مقابله با ایران است.

این مسئول ارشد اردنی که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با پایگاه خبری-تحلیلی میدل ایست آی اعلام کرد: «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان رفتار تحقیر آمیزی با اردنی ها و تشکیلات خودگردان فلسطین دارد، گویی که ما رعیت او هستیم و او هم ارباب ماست و باید از هرچه او می گوید پیروی کنیم. این مقام اردنی گفت: محمد بن سلمان با ما مشورت نمی کند و به حرف ما گوش نمی دهد.

بر اساس این گزارش بعد از انتشار نامه ای شبه رسمی منسوب به «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان به محمد بن سلمان ولیعهد این کشور، مبنی بر اینکه ریاض آمادگی دارد تا فلسطینی ها از حق بازگشت به اراضی اشغالی صرف نظر کنند، زنگ خطر در امان پایتخت اردن به صدا در آمده است.

بر اساس این گزارش سعودی ها اعلام کرده اند که در مقابل قرار گرفتن قدس تحت نظارت بین المللی به عنوان بخشی از نقشه راه صلح با اسرائیل، فلسطینی ها هم از حق خود برای بازگشت به سرزمین های اشغالی صرف نظر خواهند کرد، با توجه به اینکه شمار زیادی از آوارگان فلسطینی در اردن زندگی می کنند این مسأله برای امان خطرناک به نظر می رسد.

با توجه به فشار اقتصادی که حضور آوارگان فلسطینی در اردن برای مردم این کشور ایجاد می کند، «دیوید هرست» نویسنده این گزارش به نقل از این مسئول اردنی گزارش داد که این ماجرا برای اردنی ها و فلسطینی ها از اهمیت بالایی برخوردار است و هر تلاشی برای اعطای حقوق بیشتری به فلسطینی ها در خاک اردن، خشم مردم این کشور را بر خواهد انگیخت. این مسئول اردنی گفت: آنچه اخیرا به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیشنهاد داده شده است از پیشنهادهای قبل هم بدتر است، محمد بن سلمان فقط به فکر بهبود روابط اسرائیل با عربستان است و به مسأله دیگری فکر نمی کند.

یک مسئول غربی که ارتباط نزدیکی با شاهزادگان سعودی دارد به میدل ایست آی گفته است که تل آویو یکی از دلایل مهم اقدام اخیر ریاض برای بازداشت شمار زیادی از شاهزادگان و تجار سعودی است، زیرا اکثر این افراد مسئولیت انتقال پول های سعودی به اسرائیل را برعهده داشته اند اما ولیعهد جوان می خواهد که این کانال ارتباطی منحصر به خود او باشد به همین دلیل دست به چنین اقداماتی زده است.

اما مسئول ارشد اردنی اعلام کرده که دربار این کشور تحت فشارهای شدیدی قرار گرفته تا به ائتلاف ضد ایرانی عربستان بپیوندد، اما امان نگران است که سیاست های بی پروای شاهزاده سعودی ممکن است نتایج ناگواری به همراه داشته باشد. به گفته این مسئول اردنی: اوضاع در سوریه به سود ایران و هم پیمانان این کشور در جریان است و سیاست اردن این است که کانال های ارتباطی با ایران و روسیه ایجاد کند و از این طریق بتواند به توافقی در خصوص جنوب سوریه دست پیدا کند.

نگرانی دیگر اردنی ها این است که سیاست های عربستان در منطقه بر روند فعالیت اقتصادی اردن تأثیر منفی گذاشته است به عنوان مثال تحریم قطر به وسیله عربستان، امارات، بحرین و مصر، خسارت زیادی به اقتصاد اردن وارد کرده است و از طرف دیگر با بازگشایی گذرگاه مرزی «عرعر» در مرز عراق و عربستان، اردن بخش عظیمی از سود خود در زمینه انتقال کالا به عراق را از دست داده است.

به گفته این منبع عبدالله دوم پادشاه اردن به شدت از عدم وفاداری عربستان به تعهدات خود در قبال اردن بعد از محاصره قطر خشمگین است و هنوز خبری از ازسال پول های سعودی به بانک های اردنی نشده است. ناراحتی و دلخوری اردن از عربستان به اینجا ختم نمی شود این کشور در جریان پروژه «نیوم» که عربستان اخیرا به راه انداخته هم قرار نگرفته است و به گفته این مسئول اردنی، ساخت این شهر بیش از آنکه به سود اردن و مصر باشد به سود رژیم صهیونیستی خواهد بود.

این مسئول اردنی در خصوص احتمال اقدام نظامی اسرائیل علیه حزب الله هم گفت که اسرائیل دست به جنگ علیه حزب الله نخواهد زد و عربستان در پیش بینی واکنش لبنانی ها به استعفای ناگهانی «سعد حریری» نخست وزیر این کشور اشتباه کرده اند. به گفته او اردن معتقد است که اسرائیل و آمریکا وارد جنگی در منطقه نخواهند شد و بهای هر گونه مقابله مستقیم با ایران را اردنی ها پرداخت خواهند کرد.

اخبار مرتبط

دستاورد بزرگ صهیونیست‌ها در آسمان عربستان

هلاکت سه سعودی توسط تک‌تیراندازان یمنی

دیدار شاه سعودی و نمایندگان ناتو در ریاض

0 نظر

ارسال نظر

capcha