کارشناس لبنانی مطرح کرد؛

پشت پرده بازداشتهای اخیر در عربستان/ بن سلمان فساد را احتکار کرد

 پشت پرده بازداشتهای اخیر در عربستان/ بن سلمان فساد را احتکار کرد

به گزارش سراج24، تلویزیون ـ«العربیه» اخیرا به نقل از منابع آگاه گزارش داد که عربستان سعودی در پی حکم کمیته جدید التأسیس مبارزه با فساد این کشور، ۱۰ نفر از شاهزادگان سعودی و دوازده نفر از وزرای سابق این کشور را بازداشت کرده است.

این در حالی است که گزارش ها از افزایش شمار مقامات و شاهزادگان سعودی بازداشت شده از سوی کمیته مبارزه با فساد حکایت دارد. بر این اساس شمار افرادی که تاکنون در این رابطه دستگیر شده اند به بیش از ۴۰ نفر رسیده است. نکته قابل تأمل اینجا است که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، ریاست کمیته مبارزه با فساد عربستان را که به تازگی تشکیل شده است، برعهده دارد.

«علی مراد» کارشناس سیاسی لبنان درباره علت بازداشت گسترده شاهزاده های سعودی با هدف مبارزه با فساد به خبرنگار مهر گفت: طبق اکثر تحلیل ها، هدف از تشکیل هیأت مبارزه با فساد، فقط عبور از مرحله دوم کودتا در داخل خاندان سعودی است و محمد بن سلمان قصد دارد تهدید دوم خود یعنی متعب بن عبدالله را از میان بردارد؛ زیرا متعب به دلیل اقدامات پدرش از محبوبیت بالایی در داخل خاندان سعودی برخوردار است. سعودی ها در زمان ملک عبدالله از امتیازات بیشتری برخوردار بودند. در حال حاضر گارد ملی خطری نظامی برای محمد بن سلمان محسوب می شود. زیرا بیشتر ساختار آن را قبائل تشکیل می دهند.

وی در ادامه افزود: محمد بن سلمان در صدد فراهم کردن شرایط برای کنار رفتن پدرش و روی کار آمدن خودش است. اخیرا محمد بن سلمان بر ولید بن طلال فشار وارد می آورد و مانع از کسب مجوز وی برای پروژه های سرمایه گذاری می شد. زیرا ولید بن طلال برای قدرت طمع داشت و ارتباط وی با ترامپ در زمان انتخابات ریاست جمهوری هنوز از اذهان فراموش نشده است. اقدام محمد بن سلمان در برابر دیگر وزرا و سرمایه داران نیز اقدامی پیش دستانه بود تا به آن ها اجازه ندهد برای مرحله بعدی مانع تراشی کنند.

این کارشناس لبنانی درباره احتمال موفقیت روند مبارزه با فساد در عربستان با توجه به حاکمیت نظام قبیله ای نیز تصریح کرد: فساد کنونی از زمان تاسیس این رژیم وجود داشته است و تمام شاهزادگان و وزرا و اطرافیان آنها فاسد هستند. محمد بن سلمان برای احتکار فساد تلاش می کند؛ یعنی استفاده از آن را محصور کند.

وی در خصوص علت تعیین محمد بن سلمان به عنوان مسئول مبارزه با فساد نیز تاکید کرد: فساد ادامه خواهد داشت و توسط محمد بن سلمان احتکار می شود. وی به همراه تعدادی از شاهزادگان تلاش کرد تا در همان زمان برکناری محمد بن نایف، ائتلافی را تشکیل دهد و در همین راستا نیز بند وراثت حکومت را در نظام سیاسی این کشور تعدیل کرد؛ بدین معنا که پادشاهی و ولایتعهدی در شاخه ای یکسان نیستند. محمد بن سلمان پس از تصدی تاج و تخت، علیه این توافق نیز کودتا خواهد کرد و بند مذکور را مجددا تعدیل می کند تا بدین صورت ولایتعهدی را به یکی از برادران یا فرزندش تحویل دهد.

علی مراد درباره پیامدهای اصلاحات محمد بن سلمان و کنارگذاشتن شاهزادگان سعودی نیز اظهار داشت: اقدامات ملک سلمان و نحوه تعامل محمد بن سلمان با شاهزادگان بر روی آینده خاندان حاکم بر عربستان تاثیرات زیادی خواهد داشت. متعب و بن نایف پایگاه مردمی داشتند و تحرکاتی علیه محمد بن سلمان داشتند اما موفق نشدند؛ به ویژه اینکه آمریکا نیز در این زمینه نقش دارد. زیرا محمد بن سلمان معتقد است که ترامپ تا پایان بر توافق خود باقی می ماند ولی کسی چه می داند که واشنگتن پس از کسب خواسته هایش چه کار خواهد کرد.

 

منبع: مهر

اخبار مرتبط

جنگ نرم عربستان علیه عراق

تغییر رویکرد عربستان در آستانه انتخابات در لبنان

دلیل افزایش سفر مقامات افغان به ریاض چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha