«سراج 24» گزارش می‌دهد

چگونه داستان‌های «مشتی اسماعیل» در داخل و خارج کشور پر مخاطب شده است؟/ماجرای حضور مشتی اسماعیل در راهپیمایی بزرگ اربعین در مستند «راه دل»

چگونه داستان‌های «مشتی اسماعیل» در داخل و خارج کشور پر مخاطب شده است؟/ماجرای حضور مشتی اسماعیل در راهپیمایی بزرگ اربعین در مستند «راه دل»

گروه فرهنگی سراج24: نام «مشتی اسماعیل» با آن صفا و سادگی و طینت پاکش سال هاست که بر سر زبان ها افتاده است. او اهل کیاسر است و کار است کشاورزی است اما حالا نابیناست و همه چیز را با لامسه و بویایی اش احساس می کند. داستان زندگی او در مستندی هم نامِ خودش  روایت شده است. این مستند را مهدی زمانپور کیاسری ساخته است. مستند مشتی اسماعیل بارها از شبکه های مختلف سیما پخش شده و جایزه های مهمی را هم دریافت کرده است.

زمانپور کیاسری موفق شد در بیش از 25 جشنواره‌ داخلی و خارجی جایزه کسب کند. داستان صفای قلبی مشتی اسماعیل نه فقط ایرانی ها که مردم سایر کشورها را هم به خودش جذب کرد.  مشتی اسماعیل پیرمرد زحمت‌کش و روشن‌دل کیاسری است که علی‌رغم این نابینایی که شاید محدودیت به حساب بیاید، نه‌تنها کارها و امور شخصی خود را انجام می‌دهد بلکه‌ از عهده کارهایی برمی‌آید که حتی افراد سالم هم از انجام آن عاجز هستند. او از درخت بالا می‌رود و گردو می‌چیند، تمام مراحل آماده سازی زمینش برای کاشت برنج را خودش انجام می‌دهد، راه آبی را که دارد هرز می‌رود را فقط با حس شنوایی و لامسه می‌بندد و شاید اگر ندانیم که او نابیناست اصلا این موضوع را باور نکنیم.

جدیدترین مستند زمانپور کیاسری هفته قبل رونمایی شد. «راه دل» نام مستند جدید این کارگردان است. مشتی اسماعیل بازهم سوژه اصلی این مستند است اما روایت قصه کاملا متفاوت است. مشتی اسماعیل با چشم های نابینایش قدم در یک راه مهم گذاشته است. او می خواهد به کربلا برود آنهم در شلوغی اربعین، آنهم با پای پیاده!

او اکنون بر سر دوراهی عمل چشم و بینا شدن، و رفتن به سفر پیاده روی اربعین که با زمان عمل چشم مقارن شده، گرفتار شده است. او برخلاف همسرش که اصرار دارد چشمش را عمل کند، با دوست و همراه همیشگی اش «نصیر»، پای در سفر پیاده روی اربعین می‌گذارد.

مشتی اسماعیل در این سفر رفته رفته چشم دل باز می کند و نصیر پای در راه دل می‌گذارد تا این سفرروحانی، تاثیری هر چند کوچک بر آینده هر دو آنها بگذارد.

«راه دل» روز گذشته برای اولین بار از رسانه ملی هم به نمایش در آمد. شبکه مستند سیما از سفر مشتی اسماعیل به کربلا رونمایی کرد. مشتی اسماعیل شخصیتی است که حالا توانسته دل های بسیاری را با خودش همراه کند. او برای خیلی ها نمایش واقعی «امید به زندگی» است. پیر است و چیزی نمی‌بیند اما با خوشی زندگی می‌کند. کشاورزی می‌کند، خانواده‌اش را دوست دارد و خدا را برای همه نعمت هایی که به او داده و یا به مصلحت ازش گرفته است، شاکر است.

این مستند با حضور «نصیر» در کنار مشتی اسماعیل توانسته است به خوبی روایتی جذاب اما کوتاه از راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی را ارائه دهد. شوخ طبعی های مشتی اسماعیل و نصیر به خوبی به کمک مستند آمده تا بیننده را پای یک داستان پر کشش قرار دهد.

اخبار مرتبط

روایت هنرمندان از سفر پیاده روی اربعین

مداحان و سخنرانان معروف در کدام موکب‌ها برنامه دارند؟ +آدرس

مهارت افزایی زائرین اربعین حسینی در بازنمایی اربعین در رسانه ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha