«سراج 24» گزارش می‌دهد

چرا دعوای هالیوودی‌ها با ترامپ تمامی ندارد؟/ کارگردان سرشناس آمریکایی: ترامپ! تو فقط رئیس جمهور توییتر هستی

چرا دعوای هالیوودی‌ها با ترامپ تمامی ندارد؟/ کارگردان سرشناس آمریکایی: ترامپ! تو فقط رئیس جمهور توییتر هستی

گروه فرهنگی سراج24: ماجرا بیشتر از یکسال است که شروع شده و با پدیده جدید روبرو نیستیم. آن روز که ترامپ کاندیدای انتخاب ریاست جمهوری آمریکا شد هیچکس فکرش را هم نمی کرد که او در مصاف با هیلاری کلینتون دموکرات بتواند برنده شود و برای چند سال مالک کاخ سفید شود.

در دوره پیش از انتخابات تقریبا تمام هنرمندان آمریکایی و هالیوودی ها از هیلاری کلینتون اعلام حمایت کردند. حتی آنها فیلم های مختلفی را برای نماینده حزب دموکرات ساختند و آن را به عنوان گزینه پیشنهادی خودشان به مردم کشورشان معرفی کردند. نتیجه اما کاری به حرف و حدیث سلبریتی های آمریکایی نداشت. مردم آمریکا انتخابشان را کرده بودند و حقیقت چیزی بود که حالا برخی مجبورند فعلا با آن روبرو باشند.

حالا بیشتر از 9 ماه از آغاز ریاست جمهوری ترامپ گذشته است، 9 ماهی که آن به آنش اضطراب و ماجرایی جدید را رقم زده است. در این میان هنرمندان آمریکایی و هالیوودی دست از مقابله شان با منتخب آمریکایی‌ها برنداشتند. سر دعوا بازهم در تمامی جشنواره های سینمایی و تلویزیونی معروف آمریکایی و اروپایی مثل اسکار، بفتا و برلیناله باز شد. هر کس جایزه اش را می گرفت متعهد بود که ترامپ رئیس جمهور آمریکا را هم با حرف هایش نوازش کند!

اسکار آمریکایی صحنه تمام عیار درگیری هنرمندان با ترامپ بود. جایی که جیمی کیمل مجری برنامه گوشی تلفن همراهش را برداشت و خطاب به ترامپ نوشت: «بیداری؟». کیمل در حالی که در مورد فوق العاده بودن جوایز و انتخاب های داوران سخن می گفت با صحبت در مورد علاقه ترامپ به توییت گذاشتن به خصوص در ساعات اولیه صبح با رئیس جمهور کشورش شوخی کرد. کیمل روی سن اسکار گفت: «ما اکنون در مراسم اهدای جوایز اسکار ایستاده ایم، شما نامزد دریافت جایزه اسکار شده اید، باید به اینجا بیایید، خانواده شما نامزد دریافت جایزه اسکار شده اند، و همین طور دوستان شما. برخی از شما خواهید توانست امشب این بالا آمده و سخنانی بگویید که رییس جمهور ایالات متحده فردا ساعت ۵ صبح در تمامی پیام های توییتری خود در هنگام اجابت مزاج به آن ها اشاره خواهد کرد.»

حالا ماجرای دیگری در میان همه این دعوا ها شدت پیدا کرده است و آنهم بحث های شدید میان مایکل مور کارگردان آمریکایی با ترامپ است. مور پس از ساخت فیلم های سینمایی و مستند متعدد برای اولین بار یک تئاتر را ساخت و روی صحنه برادوی برد اما پس از 12 هفته اجرا به دلیل ادامه فیلمبرداری فیلم جدیدش ناچار به تعطیلی نمایشش شد. هرچند نمایش او با نام «شرایط تسلیم من» با وجود صندلی‌های ارزان‌قیمت 29دلاری و بلیط‌های رایگان دانش‌آموزی پرفروش‌ترین اثر غیرموزیکال تابستان برادوی شد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با اشاره به برنامه مایکل مور در توییتر خودش با لحنی کنایه‌آمیز نوشته از این که این نمایش «درهم و برهم» یک شکست کامل بود و مجبور به تعطیلی شده ناراحت است.

حرف های ترامپ، مایکل مور را هم به واکنش جدی فراخواند. واکنشی که اصلا قابل پیش بینی نبود. مور در جواب رئیس جمهور کشورش نوشت: «تو حتماً نمایش فوق‌العاده موفق من در برادوی را با ریاست جمهوری خودت اشتباه گرفتی که یک شکست کامل است و به‌زودی تمام می‌شود. امروز در جنگ بی‌پایان ما در افغانستان یک سرباز آمریکایی کشته شد و شش نفر مجروح شدند. تو رئیس جمهوری و حتی از این موضوع خبر نداری، به‌جای آن تو خبر داری که من یک ستاره برادوی هستم و حدس می‌زنم این بیشتر تو را اذیت می‌کند، متأسفم. دادگاه عالی دادستان مولر به‌تازگی اولین محکومیت قضایی دولت تو را تأیید کرد. آیا می‌خواهی حواس ما را از این موضوع پرت کنی؟ 38 روز پس از طوفان ماریا ¾ پورتوریکو (هموطنان آمریکایی ما) برق ندارند. باز  تو از این‌که مردم زیادی نمایش برادوی من را دیده‌اند ناراحتی، متأسفم. مردم می‌گویند توییتر حواس تو را از ریاست جمهوری پرت کرده اما به‌نظر من توییتر ریاست جمهوری توست، این تنها کاری است که می‌دانی چطور باید انجام بدهی»

کارگردان آمریکایی اشاره ای هم به تلاش برخی سیاسیون برای پایان دادن زود هنگام به دوران ریاست جمهوری ترامپ داشت و از آن حمایت کرد. او درباره تعطیلی نمایشش پس از 12 هفته آنهم به خاطر تعهد برای ساخت یک برنامه تلویزیونی و البته فیلم سینمایی خطاب به ترامپ نوشت: «دونالد! به این کار در برادوی «مشارکت محدود» می‌گویند. کاری که ما قصد داریم با ریاست جمهوری تو انجام دهیم.»

دعوا تمامی ندارد! هالیوود هیچ وقت انتخابات ریاست جمهوری 2016 کشورش را فراموش نمی کند. مایکل مور هم قول داده تا تابستان آینده دوباره با نمایش «شرایط تسلیم من» روی صحنه برادوی برگردد.

اخبار مرتبط

بعضی منتظرند بایدن می‌آید یا ترامپ؛ گور پدر هر دوِشان

حمله برخی از سینماگران داخلی به «مجید مجیدی»!

انتظار فیلم «ترامپ محور» از من نداشته باشید!

0 نظر

ارسال نظر

capcha