رهبر کاتالونیا برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرد

رهبر کاتالونیا برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرد

به گزارش سراج24، به نقل از اسکای نیوز، گمانه‌زنی‌هایی درباره انحلال پارلمان منطقه‌ای کاتالونیا توسط کارلس پوجدمون، رهبر دولت منطقه‌ای و درخواست برای برگزاری انتخابات زودهنگام برای ماه دسامبر سال جاری میلادی وجود داشت.
 
روزنامه اصلی کاتالونیا موسوم به "لا وانگاردیا" نوشت، تصمیم برای انحلال پارلمان توسط رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا در پی یک نشست هفت ساعته روز چهارشنبه گرفته شده بود اما پس از آنکه پوجدمون سخنرانی خود را که قرار بود پنجشنبه بعدازظهر صورت بگیرد، لغو کرد، گمانه زنی‌هایی درباره انحلال پارلمان این دولت منطقه‌ای خودمختار به وجود آمده است.
 
سخنگوی رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا بعدا اعلام کرد که وی از تصمیمش برای برگزاری انتخابات زودهنگام عقب نشینی کرده چون نتوانسته تضمین‌های کافی را برای تعلیق کنترل دولت مرکزی بر این منطقه خودمختار به دست بیاورد.
 
دولت محافظه کار اسپانیا گفته بود اگر انتخابات جدید در کاتالونیا برگزار شود، اقدامات جدیدی را اتخاذ می‌کند.
 
 پوجدمون نیز اعلام کرد که حالا تصمیم گیری برای اینکه چگونه به این پیشنهادهای دولت مرکزی پاسخ دهد، برعهده پارلمان منطقه‌ای است.
 
تنش میان دولت منطقه‌ای و مرکزی از زمان برگزاری رفراندوم استقلال اول اکتبر سال جاری میلادی شدت یافته است.
 
رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا یک سند هشت صفحه‌ای را برای سنای اسپانیا تدوین کرده و در آن از سناتورها خواسته تا تصمیم دولت مادرید را برای اعمال کنترل بیشتر بر منطقه خودمختار کاتالونیا رد کنند.
 
وی گفته است که دولت مرکزی اسپانیا تلاش می‌کند تا شرایط به مراتب شدیدتر و سخت‌تری را علیه دولت منطقه‌ای کاتالونیا اعمال کند.
 
سنای اسپانیا قرار است امروز (جمعه) درباره کنترل بیشتر مادرید بر کاتالونیا تصمیم گیری کند.
 
این اقدامات جدید شامل برکناری دولت منتخب کاتالونیا، کم کردن اختیارات دولت منطقه‌ای و اعمال کنترل بر پلیس، امور و نهادهای مالی و رسانه‌های کاتالونیا می‌شود.
 
پارلمان کاتالونیا امروز تصمیم می‌گیرد که یک طرفه اعلام استقلال بکند یا نه. همچنین امروز سنای اسپانیا، طرح دولت این کشور برای اعمال اصل ۱۵۵ قانون اساسی را به رای می‌گذارد.
 
اصل ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا این اجازه را می‌دهد که در زمان وقوع بحران در هر یک از مناطق مستقل این کشور، قوانین دولت مرکزی مستقیما در این مناطق اعمال شود.
 
بنا به طرح ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپاینا، پوجدمون از کار کنار گذاشته می‌شود و انتخابات منطقه‌ای جدیدی برگذار می‌شود.
 
حزب راخوی در سنای اسپانیا اکثریت را دارد و همچنین حزب مخالف با این طرح موافق است.
 

اخبار مرتبط

دیدار ظریف و همتای اسپانیایی در تهران

پارلمان «کاتالونیا» به استقلال از اسپانیا رأی داد

رای مثبت 90 درصد مردم کاتالونیا به جدایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha