قدرت مضاعف؛ پادزهر ترامپیسم

قدرت مضاعف؛ پادزهر ترامپیسم
به گزارش سراج24، رسول سنائی راد در یادداشتی نوشت:
 
سرانجام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جنجالی و شومن آمریکایی جمعه گذشته طی سخنانی بدون انسجام محتوایی و با استفاده از ادبیاتی کابویی، با اتهاماتی ناروا و بی‌اساس، راهبردهای جدید خود علیه جمهوری اسلامی ایران را اعلام داشت که خلاصه آن را می‌توان تشدید فشار و تحریم با چاشنی تهدید دانست.
 
عواملی که موجب شده سران کاخ سفید، با استفاده ابزاری از شخصیت کاباره‌ای ترامپ این‌گونه راهبرد غلط و بی‌سرانجام را علیه کشورمان اتخاذ کنند، احتمالاً در موارد ذیل قابل جست‌وجو باشد:
 
۱ـ ناکامی و شکست آمریکا در سیاست‌های منطقه‌ای غرب آسیا که حتی ورود مستقیم این کشور به میدان در سوریه و یمن نتیجه نداده و امروز داعش که به اعتراف خود ترامپ زاییده سیاست‌های غلط اسلاف او در منطقه و اصلی‌ترین بازیگر جنگ نیابتی به نفع آمریکا و متحدان غربی‌اش، رژیم صهیونیستی و آل‌سعود، علیه محور مقاومت بوده، آخرین نفس‌های حیات تروریستی‌اش را می‌کشد و محور مقاومت قوی و معتبر از این مبارزه خارج می‌شود.
 
۲ـ در خطر افتادن سرمایه‌داری در آمریکا به دلیل عقب‌ ماندن از رقابت با قدرت‌های اقتصادی جدید، ناکارآمدی سازوکارهای بازتولید در داخل و بروز شکاف‌های سیاسی‌ـ اجتماعی خطرناکی که هر از گاهی در قالب جنبش‌هایی چون ۹۹ درصدی‌ها خود را نشان می‌دهد و حوادثی چون کشته و زخمی شدن حدود ۶۰۰ نفر در لاس‌وگاس به دست یک بیمار روانی محصول نظام ناکارآمد سرمایه‌داری آمریکا و نشانگانی از اوضاع داخلی آمریکا است.
 
۳ـ طمع حفظ سلطه و موقعیت کانونی در جهان قدرت و بهره‌مندی از مواهب این جایگاه در ساختار متکی به هژمون که وابستگی نظام‌های پوسیده و قرون وسطایی به آمریکا مولد شرایط غارت و چپاول ملت‌ها و جبران‌کننده خلأها و ناکارآمدی‌ها است که قراردادهای سنگین اقتصادی  با آل‌سعود دغدغه آن است.
 
۴ـ عصبانیت دونالد ترامپ از بی‌نتیجه بودن طرح‌ها و تهدیداتی چون کشیدن دیوار با مرز مکزیک، دریافت هزینه‌های امنیت از اروپا، به عقب راندن چین در اقتصاد و نابودی کره شمالی و... که تنها بی‌اعتباری ناشی از این قمارهای سیاسی را متوجه شخصیت تجارت‌پیشه و کاباره‌ای رئیس‌جمهور آمریکا کرده است.
 
۵ـ موفقیت رژیم صهیونیستی، انگلیس و آل‌سعود در استفاده ابزاری از آمریکا برای پیشبرد اهداف خود در منطقه غرب آسیا و تحریک شومن حاکم بر کاخ سفید به ورود در عرصه نمایش و خودنمایی که پس از تحقیر در برابر چین، مکزیک و کره شمالی خود را نیازمند بازیافت شخصیتی و قدرت‌نمایی می‌بیند.
 
بنابراین عوامل فوق سرمایه‌سالاران کاخ سفید را متقاعد کرده برای انسجام‌بخشی به داخل و حفظ پرستیژ قدرت در بیرون، از شخصیت کاباره‌ای و گانگستری ترامپ استفاده کرده و شوی جدیدی را به راه بیندازند که از نگاه مردم و مسئولان جمهوری اسلامی یک صحنه تکراری و بدون جذابیت و برعکس فرصتی برای شفاف دیدن بازیگران و اهداف آنان است. این تئاتر تکراری پرده از اهداف سناریوسازان کاخ سفید برداشته و نشان می‌دهد که:
 
۱ـ آمریکا و سردمداران آن به قواعد مذاکرات و توافقات دیپلماتیک هیچ تعهد و پایبندی نداشته و تنها قدرت است که رفتار آنان را تنظیم می‌کند، والّا خوی گرگ‌صفتانه آنان جای هیچ‌گونه عقلانیت رفتاری باقی نمی‌گذارد.
 
۲ـ فرسایش قدرت و توان کشورهای رقیب یا ناهمسو با آمریکا با بهانه‌های واهی و اتهام‌زنی یک رویه آمریکایی برای حمله نظامی مطمئن و کم‌خطر شده که مدلی تکراری مثل حمله به عراق و لیبی پیامد آن است.
 
۳ـ انجام مذاکره سیاسی و پایبندی به تعهدات پس از مذاکرات، همواره از سوی آمریکا به منزله پدید آمدن فرصتی برای فرسایش قدرت کشور مقابل تلقی و زمینه‌ساز حمله نظامی و نابودی کامل می‌شود.
 
با توجه به این واقعیت است که مواضع اخیر سردمداران کاخ سفید و دونالد ترامپ که ناشی از اشتباه بزرگ محاسباتی آنان و لحاظ نکردن تفاوت‌های اساسی بین نظام مردم‌سالاری دینی در ایران با نظام‌های دیکتاتوری صدام و قذافی است، امروز شرایط مناسبی پدید آورده که با شفاف‌سازی اهداف سیاستمداران آمریکا و گروه افراطی حاکم بر کاخ سفید برای مردم کشورمان، روند اقدامات ذیل سرعت و استحکام بیشتری پیدا کند:
 
۱ـ وحدت و انسجام ملی؛ ۲ـ پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی؛ ۳ـ تقویت بنیه دفاعی کشور و افزایش آمادگی‌های دفاعی نیروهای مسلح؛ ۴ـ تقویت مناسبات و تعاملات سیاسی، اقتصادی با کشورهای رقیب و حریف آمریکا؛ ۵ـ پیگیری حقوقی تهدیدات و اقدامات ظالمانه آمریکا در محافل و نهادهای جهانی؛ ۶ـ تقویت و گسترش توان نهضتی کشور و محور مقاومت.
 
خلاصه اینکه پادزهر ویروس ترامپیسم آمریکایی فقط افزایش قدرت و توانمندی همه‌جانبه کشور در اوضاع پیش‌رو می‌باشد.
 
منبع: صبح صادق

اخبار مرتبط

انتقال ویروس کرونا‌ی هندی از طریق میوه‌های وارداتی صحت ندارد

هزینه‌ 200 میلیون یورویی برای واردات واکسن‌های خارجی

کشوری که گزینه حمله نظامی همواره روی میز آن است، از حمله بیولوژیکی دریغ نمی‌کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha