کاهش چشمگیر محبوبیت مرکل

کاهش چشمگیر محبوبیت مرکل

 به گزارش سراج24 به نقل از روزنامه آلمانی "دی ولت"، در حالی مذاکرات دولت ائتلافی آینده آلمان موسوم به جامائیکا (ائتلاف احزاب متحد مسیحی، لیبرال دموکرات ها و سبزها) چند روز آینده آغاز می شود که نتایج یک نظر سنجی خبرهای بدی برای مرکل و حزبش دارد.

نتایج جدیدترین نظر سنجی (حدود ۲۰ روز) بعد از انتخابات پارلمانی این کشور نشان می دهد که اتحادیه احزاب متحد مسیحی در بدترین وضعیت در عرض ۶ سال گذشته قرار گرفته است.

این نظر سنجی که از طرف موسسه "امنید" و به سفارش نشریه "بیلد" آلمان انجام گرفته است نشان می دهد که احزاب متحد مسیحی نسبت به هفته گذشته یک درصد محبوبیت خود را از دست داده و تنها ۳۱ درصد آراء شهروندان را بدست آوردند. اتحادیه احزاب متحد مسیحی آخرین بار در اواخر اکتبر سال ۲۰۱۱ با کسب ۳۰ درصد آراء، وضعیتی بدتر از شرایط امروز را داشتند.

حزب سوسیال دموکرات هم در این نظر سنجی ۲۱ درصد آراء را بدست آورد.

نتایج ان نظر سنجی اما خبرهای خوبی برای دیگر احزاب ائتلاف موسوم به جامائیکا داشت. حزب لیبرال دموکرات با یک درصد صعود ۱۱ درصد آراء شهروندان را بدست آورد، سبزها نیز با یک درصد صعود ۱۰ درصد آراء را کسب کرد. حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم بدون تغییر ۱۲ درصد و حزب چپ هم ۱۰ درصد آراء شهروندان را بدست آورد.

این نظر سنجی در فاصله زمانی بین پنجم و یازدهم اکتبر از بین ۱۹۶۰ واجد شرایط رای دادن در آلمان انجام گرفته است.

نوزدهمین دور انتخابات پارلمانی آلمان  در ۲۴ سپتامبر(دوم مهرماه) برگزار شد که در آن احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات با ریزش آراء بالایی نسبت به دور قبل مواجه شدند.

حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم توانست با کسب بیش از ۱۲درصد آراء برای اولین بار به پارلمان راه یابد. حزب مرکل در این انتخابات به عنوان قدرتمندترین حزب به پارلمان راه یافت.

بعد از شکست سختی که حزب سوسیال دموکرت در انتخابات پارلمانی آلمان خورد اعلام کرد که دیگر در دولت ائتلافی آینده مشارکت نکرده و می خواهد به اپوزیسیون بپیوندد. بنابراین تشکیل ائتلاف موسوم به جامائیکا تنها گزینه پیش روی مرکل برای تشکیل دولت ائتلافی آینده است.

انتخابات ایالتی نیدرزاکسن نیز امروز در این ایالت آلمان در حال برگزاری است و بعد از انتخابات پارلمانی، این انتخابات هم اهمیت ویژه ای برای احزاب سوسیال دموکرات و اتحادیه احزاب متحد مسیحی دارد و می تواند آزمون دیگری برای آن ها باشد.
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق تا ۲ روز دیگر

جدیدترین نتایج انتخابات پارلمانی عراق

درگیری بر سر نتایج آراء در اقلیم کردستان عراق

0 نظر

ارسال نظر

capcha