صدها مقام ترکیه به‌دنبال پناهندگی در آلمان

صدها مقام ترکیه به‌دنبال پناهندگی در آلمان

 به گزارش سراج24، روزنامه برلینر مورگن پست نوشت: از کودتای نظامی نافرجام سال گذشته، حدود ۶۰۰ مقام دولت ترکیه برای اخذ پناهندگی در آلمان تلاش کرده اند. این رقم نشانگر افزایش نااطمینانی در ترکیه است.

این گزارش افزود: درخواست بیش از ۶۰۰ تبعه ترکیه شامل ۲۵۰ نفر با پاسپورت های دیپلماتیک و ۳۸۰ نفر با اوراق هویت بوده که نشانگر آن است که این افراد از کارکنان دولتی هستند.

طی یک سال گذشته ترکیه بیش از ۵۰ هزار نفر را بازداشت کرده و بیش از ۱۵۰ هزار نفر دیگر را از کار برکنار یا تعلیق کرده است.

دولت ترکیه بر این باور است که پاکسازی و تصفیه برای مقابله با چالش های امنیتی کاملا لازم و ضروری است.

این اقدام ترکیه با انتقاد کشورهای غربی روبرو شده است. آلمان یکی از جدی ترین منتقدان دولت ترکیه به شمار می رود.

این روزنامه افزوده است که به این آمارها از طریق وزارت کشور آلمان دست یافته است. وزارت کشور آلمان اعلام کرده است که طی ماه گذشته ۱۹۶ تبعه ترکیه با پاسپورت های دیپلماتیک درخواست پناهندگی در آلمان را ارائه کرده اند.

البته این افراد شامل اعضای ارتش ترکیه شامل کارکنان ناتو نمی شود. تنش ها بین آنکارا و برلین زمانی تشدید شده است که دولت برلین با استرداد پناهجویان به ترکیه مخالفت کرده است. محاکمه ده ها شهروند آلمانی بازداشت شده در ترکیه شامل چند خبرنگار نیز موجب افزایش تنش ها شده است.

اسون ریبن مدیر انجمن قضات آلمان در این باره تاکید کرد: هرگونه استقلال دستگاه قضایی در ترکیه با چالش ناشی از کنترل و دخالت اردوغان روبرو است. هزاران قاضی و دادستان برکنار شده و برخی نیز در بازداشت هستند. در نتیجه یک کنترل قانونی و موثر بر رژیم اردوغان از طریق یک دستگاه قضایی مستقل، غیرقابل تصور است.
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام

ساخت اولین نیروگاه اتمی در ترکیه توسط روسیه

نظامیان آمریکا در منبج می‌مانند

0 نظر

ارسال نظر

capcha