«سراج 24» گزارش می‌دهد

بالاخره کتاب زندگی شهید سعید سیاح طاهری نوشته می‌شود/نویسنده کتاب کیست و چه سوابقی دارد؟

بالاخره کتاب زندگی شهید سعید سیاح طاهری نوشته می‌شود/نویسنده کتاب کیست و چه سوابقی دارد؟

گروه فرهنگی سراج24: داستان «ملا صالح» این روزها حسابی بین مردم نقل می شود. ملا صالح اسارت شاه در دوران پهلوی، اسارت صدام در دوران حکومت بعث عراق و حتی اسارت در ایرانِ پس از انقلاب را ترجمه کرده است. این کتاب را نشر شهید کاظمی منتشر کرد، انتشاراتی که در آخرین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران توانست عنوان ناشر برگزیده را کسب کند.

هرچند داستان ملاصالح شنیدنی و دراماتیک است اما نمی‌توان تاثیر نویسندگی این کتاب را در چند برابر شده جذابیت های آن نادیده گرفت. رضیه غبیشی کسی است که این کتاب را نوشته است. او اصالتا آبادانی و مسلط به زبان عربی است،‌همان زبانی که روزی «ملاصالح» در رادیوی ملی کشور، گوینده آن بود و خبر می‌خواند. حالا بین اینکه چه کسی «بلبل خمینی» است اختلاف است، روزی که اعلام می‌شود بلبل خمینی اسیر شده است همه گمان می کنند که حاج صادق آهنگران به اسارت در آمده است اما حالا معلوم شده که این اصطلاح در روز اسارت «ملاصالح قاری» به کار رفته است. هرچه باشد رضیه غبیشی بیشتر از همه توانسته حرف این بلبل خمینی را بشنود و خاطراتش را بنویسد.

حالا پس از موفقیت داستان «ملاصالح»، خانم غبیشی سراغ یک داستان و ماجرای تازه رفته است. او قصد دارد تا زندگی شهید سعید سیاح طاهری را بنویسد. سعید سیاح طاهری هم یک شهید آبادانی است. او در حین بازدید از مناطق عملیاتی «خان طومان» بر اثر اصابت گلوله خمپاره به شهادت رسید و نامش را میان شهدای مدافع حرم حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) ثبت کرد. او برای تکمیل اطلاعات عملیات به منطقه خان طومان رفته بود.

سعید سیاح طاهری نه فقط یک مهره مهم نظامی و اثر گذار در کاربری انواع موشک‌های ضد زره نبود، او اصالتا یک شخصیت فرهنگی بود اما هیچ وقت برای مسئولان و متولیان فرهنگ شناخته شده نبود. او از نسل کسانی بود که هشت سال در جبهه‌های دفاع از ملت ایران ایستادگی کرده بود و پس از جنگ با بدنی پر از ترکش و چشمی نابینا تصمیم می‌گیرد تا فرهنگ حماسه را سال به سال به نوجوانان این کشور یادآوری کند. او موسس جشنواره دانش آموزی فیلم دفاع مقدس بود.

هر سال به مناطق محروم می‌رفت، تمام دانش آموزان را جمع می‌کرد و برای آنها فیلم نمایش می‌داد. در همین مناطق محروم بود که هنرمندان همراه او می‌شدند تا بچه‌های محروم یک شهر و روستا با اشتیاق کامل به سمت سالن اکران جشنواره راهی شوند. مثلا قرار بود آنها برای اولین بار پرویز پرستویی را از نزدیک ببینند!

شهید طاهری بانی برگزاری مسابقات بزرگ کتابخوانی در زندان‌های کشور بود. او کتاب «دا» را به زندان‌ها برد و برای زندانیان برگزیده دستور تخفیف مجازات و ... می‌گرفت. طرحی که در نتیجه آن، نگاه بسیاری از زندانیان به اتفاقات اطرافشان را تغییر داد.

سیاح طاهری نمونه یک آدم فرهنگی واقعی بود،‌کسی که شعار نمی‌داد و فقط کار می‌کرد. روایت‌های ناگفته زیادی از کارهای سیاح طاهری باقی مانده که هنوز بر زمین مانده و کسی آن را نگفته است.

سعید سیاح طاهری دی ماه 94 به شهات رسید و پس از آن خانواده او در جشنواره فیلم فجر با دعوت هنرمندان و بازیگران مورد تقدیر قرار گرفتند.

غبیشی نویسنده کتاب می‌گوید: « نوشتن از شهید سیاح طاهری برایم شیرین و جذاب است. امیدوارم که با انتشار کتاب‌هایی مانند زندگی‌نامه این شهید، بتوانیم الگویی از زندگی اسلامی ایرانی را به دختران امروز جامعه‌ معرفی کنم. آنها هم آمدند تا یک زندگی را بسازند و هم خودشان ساخته شوند، با یک سختی جا نزدند و ایستادند. این آثار در واقع آن زندگی زوج‌های جوان دهه شصتی و صبوری‌ها و ایثارهای آنها به تصویر کشیده می‌شود.»

اخبار مرتبط

وعده یاران شهید سیاح طاهری محقق شد/دوازدهمین جشنواره دانش‌آموزی فیلم دفاع مقدس به مناطق زلزله زده کرمانشاه رفت

میراث ماندگار شهید سیاح طاهری پس از زلزله ورزقان به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه می‌رود/بازسازی فرهنگی و روانی همراه با بازسازی عمرانی شروع می‌شود

داستان اعدامیِ شاه، صدام و جمهوری اسلامی چگونه بین مردم عزیز شد؟/مستند زندگی «ملاصالح» ساخته می‌شود؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha