«سراج 24» گزارش می‌دهد

چرا پروژه ساخت سریال «سلمان فارسی» متوقف شده است؟/جدیدترین الف ویژه صداوسیما در چه مرحله‌ای است؟

چرا پروژه ساخت سریال «سلمان فارسی» متوقف شده است؟/جدیدترین الف ویژه صداوسیما در چه مرحله‌ای است؟

گروه فرهنگی سراج24: هرکسی برای کاری ساخته شده است. یک بازیگر خوب،‌یه نویسنده خوب و یا یک ورزشکار خوب حتما از شرایطی نامطلوب کارش را شروع کرده و بالاخره استعدادش را شناخته است تا به نقطه اثرگذاری برسد.

داود میرباقری کارگردانی است که برای هیچ یک از ایرانی‌ها غریبه نیست. شاید کسی پیدا بشود که نام و نشانش را نشناسد اما آثار او چیزی نیست که از حافظه تاریخی و هنری این مردم فاصله بگیرد. سریال‌های «امام علی» و «مختارنامه» آثاری هستند که نه تنها جامعه ایران بلکه مسلمانان بسیاری را در اقصی نقاط دنیا تحت تاثیر گذاشته است.

میرباقری با این سریال‌ها زندگی می‌کند و با آن‌ها بزرگ می‌شود. مثلا ساخت مختارنامه نزدیک به یک دهه طول کشید. در این یک دهه برخی عوامل فیلم از دنیا رفتند، برخی دیگر اضافه شدند تا بالاخره خانواده مختارنامه به خروجی خود بر روی تلویزیون خانه های مردم رسید. اثری که در جذب مخاطب بسیار موفق بود و هنوز هم بازپخش‌های آن با استقبال مردم مواجه می‌شود.

او پس از اتمام مختارنامه سراغ شبکه نمایش خانگی رفت و چند فیلم معمولی مثل غالب فیلم‌های این روزها کارگردانی کرد. فیلم‌هایی که به راحتی هر کسی غیر از میرباقری می‌توانست آنها را کارگردانی کند. شاید صرف توانایی‌های کسی مثل میرباقری برای ساخت و تولید چنین فیلم‌هایی مصداق اسراف باشد! استعداد او در ساخت فیلم‌های تاریخ اسلام چیزی نیست که خداوند به هرکسی عطا کند.

حرف و حدیث ها بعد از مختارنامه ادامه داشت تا اینکه بالاخره پروژه جدید و به اصطلاح الف ویژه صدا و سیما برای آقای کارگردان مشخص شد. زندگی «سلمان فارسی» از اصحاب پیامبر مکرم اسلام سوژه جدیدترین سریال تاریخی سیما انتخاب شد.

پس از بیشتر از دو سال از این انتخاب و این تصمیم، پروژه ساخت سلمان فارسی هیچ پیشرفتی نداشت تا اینکه حسین طاهری به جای بهروز خوش رزم به عنوان تهیه‌کننده جدید اثر معرفی شد.

کار ساخت این سریال همچنان در فاز صفر پیش می‌رود. مقدمات انتخاب لوکیشن‌ها و ساخت دکور و  ماکت‌ها در حال انجام است. داود میرباقری هم اکنون بر روی فیلم نامه سریال جدیدش کار می کند و امرالله احمدجو نیز مشغول نگارش دیالوگ‌های این سریال تلویزیونی است.

ماجرای این سریال از زمان تولد تا وفات سلمان فارسی روایت می‌شود. سلمان یکی از اصحاب خوب و شناخته شده حضرت رسول اعظم(صلی الله علیه و آله) بود، کسی که پیامبر در شانش فرود: «سلمنان منا اهل البیت(سلمان از ما اهل بیت است)». تشرف سلمان فارسی به اسلام یکی از مقاطع حساس زندگی این شخصیت است که در سریال نیز جزو مقاطع تاریخی مهم به آن پرداخته می‌شود.

این سریال به لوکیشن‌های متعددی نیاز دارد. سلمان فارسی از لحاظ جغرافیایی به نقاط متعددی سفر کرده تا بالاخره در آغوش پیامبر اسلام آرام گرفته است. او ابتدا از ایران باستان خود را به اروپا می‌رساند و درباره آیین مسیحیت تحقیق می‌کند. پس از آن به حجاز می‌رود و مکه و مدینه را می‌بیند و سرانجام به ایران پس از اسلام مراجعت می‌کند.

سریال الف ویژه سلمان فارسی در 40 قسمت 5 دقیقه‌ای در گروه معارف، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سیما تولید می‌شود.

اخبار مرتبط

سرنوشت دو سریال بزرگ «سلمان فارسی» و «حضرت موسی(ع)» مشخص شد/ جهان اسلام در انتظار «الف ویژه»های ایران

دکورهای مختارنامه در حال تخریب

درگذشت بازیگر مختارنامه به دلیل عارضه قلبی

0 نظر

ارسال نظر

capcha