«سراج 24» گزارش می‌دهد

«سخی میرالله قلی» اسیر دست داعش چگونه باعث رسوایی رسانه‌های جریان اصلی شد؟/نگاه خداوند به توان مستندسازان ایرانی برکت داده است

«سخی میرالله قلی» اسیر دست داعش چگونه باعث رسوایی رسانه‌های جریان اصلی شد؟/نگاه خداوند به توان مستندسازان ایرانی برکت داده است

گروه فرهنگی سراج24: حدود هفت سال از آغاز جنگی تمام عیار در منطقه و درست کنار گوش ما در همین سوریه می گذرد. در این سال ها باید نگاه کرد و سهم رسانه ایران را در به تصویر کشیدن این اتفاق ارزیابی کرد. سینما و مستند کشور چقدر در خدمت مظلوم و مقابل ظالم قرار گرفته است؟

شاید سهم سینمای ایران تنها ساخت یک فیلم معمولی بود که دو سال قبل در جشنواره بین المللی فیلم فجر رونمایی شد. فیلمی که چندان نظر منتقدان و مخاطبان را جلب نکرد اما در اندازه نام و نشان تهیه کننده و کارگردان اثر، تلاش خوبی بود.

حالا ابراهیم حاتمی‌کیا درحال ساخت جدیدترین فیلم سینمایی‌اش با نام «به وقت شام» است. همین روزها او در بیابان‌های اطراف تهران، حساس ترین سکانس های فیلمش را ضبط می کند.

نتیجه تلاش سینمای ایران در این هفت سال همین دو فیلم بوده که البته یکی از آنها هنوز به مرحله نمایش نرسیده است. اما در حوزه مستند اوضاع متفاوت است و جوانان انقلابی کشورمان تلاش بسیار پرثمری را برای ساخت مستند از بحران سوریه و عراق به سرانجام رسانده اند. هرچند رقابت رسانه ای ایران با کشورهای درگیرِ جنگ، رقابتی نابرابر است و دامنه تاثیر رسانه های ما بسیار محدود تر از سایر رسانه های جریان اصلی دنیا است اما کیفیت و کمیت آثار مستند ایرانی بسیار چشمگیر بوده است.

چند سال قبل الجزیره با یک رزمنده مدافع حرم افغانستانی از لشگر فاطمیون مصاحبه کرد. او اسیر دست داعش بود. آنجا مقابل دوربین الجزیره می‌گوید: «بله کار درست و حسابی نداشتیم و آمدیم جنگ». الجزیره و رسانه های دیگر روی این موضوع بسیار مانور دادند. در یک اتفاق بی سابقه آن رزمنده افغانستانی در ماجرای تبادل چند تن از اسرای دو طرف آزاد می شود. او بعد از 14 ماه به ایران آمد و مقابل دوربین رسانه ها نشست. آنجا بود که حقیقت مصاحبه آن روز ها را بیان کرد. «سخی میرالله قلی» رزمنده مدافع حرم که از اسارت داعش، زنده خارج شده می‌گوید: «دوربین الجزیره مقابلم روشن بود و بالای سرم جلاد داعش با خنجر برهنه اش بیرون از کادر دوربین ایستاده بود. مجبور بودم هرچه می گویند تکرار کنم.»

این تبادل یک اتفاق بی نظیر بود. شاید هیچوقت الجزیره خیال نمی کرد این رزمنده بخواهد آزاد شود. مگر کسی می تواند اسیر داعش باشد و سر بریده نشود؟ اما سخی میرالله قلی به لطف خدا آزاد شد و چماق محکمی بر سر رسانه های جریان اصلی دنیا شد.

اکنون ساسان فلاح‌فر مستندساز جوان کشورمان داستان اسارت سخی را در مستند جدید خودش روایت کرده است. نام این مستند «نقاشی یک رویا» است که به تازگی رونمایی شده است. فلاح‌فر درباره سوژه‌ مستندش می‌گوید: «این افراد 14 ماه گرفتار داعش بودند. بسیار آزار و اذیت شدند.  نهایتا تصمیم گرفتم روی شخصیت سخی میرالله قلی کار کنم. او پس از آزادی برای طی دوران درمانش در خانه مانده بود و البته تصاویر آرشیوی خوبی هم در رسانه فاطمیون و رسانه تروریست ها باقی مانده بود. سخی از اسارت در اعتیاد به مواد مخدر آزاد شد و به سوریه رفت. بعد از آن اسیر داعش شد و دوباره آزاد است. او حالا باز هم می خواهد برگردد و برای دفاع از حرم بجنگد. از دوستان شبکه افق خواستم تا مراسم رونمایی را زودتر هماهنگ کنند قبل از آنکه سخی از ایران برود.»

«نقاشی یک رویا» داستان جذابی از یک اتفاق حیرت انگیز است. اتفاقی که هم سخی را آزاد کرد و هم رسانه های جریان اصلی دنیا را در موضع انفعال قرار داد. شاید هیچ کس خیال نمی کرد سخی آزاد شود و همه چیز را از درون داعش بگوید.

این‌ها لطف و نگاه خدا به توان حداقلی مستندسازان جوان اما پرانگیزه کشورمان در دفاع رسانه ای‌ و تصویری از حرم اهل بیت(علیهم السلام) است و توجیه دیگری ندارد.

اخبار مرتبط

فقط یک ایرانی آنجا بود / آخوندی که مستندساز شد

شب شعر «حاج قاسم»

نمایش «خاطرات بادیه» در سینماحقیقت + فیلم

0 نظر

ارسال نظر

capcha