واکنش‌های جهانی حوادث بارسلون

 واکنش‌های جهانی حوادث بارسلون

به گزارش سراج24روز گذشه در هجوم یک خودروی ون به عابران در یک منطقه توریستی شهر بارسلون، دست کم ۱۲ کشته و بیش از ۸۰ تن مجروح شده‌اند که گزارش‌های اولیه از وخامت حال برخی از آنها حکایت دارد.
 
اندکی پس از وقوع این حادثه مه داعش مسئولیت آنم را برعهده گرفت موج محکومیت جهانی آن آغاز شد.
 
در همین رابطه بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت اقدامات تروریستی و ضد انسانی شب گذشته در بارسلونای اسپانیا با دولت، ملت و خانواده قربانیان و مجروحان این جنایت هولناک ابراز همدردی کرد.
 
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، حمله بارسلون را «رویدادی مصیبت‌بار» خواند و بر همدردی فرانسه با اسپانیا تأکید کرد.
 
حزب الله لبنان نیز با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت حادثه تروریستی در شهر «بارسلون» اسپانیا بر لزوم اعمال فشار بر طرف های منطقه و بین المللی به منظور توقف حمایت از تروریسم توسط آنها تأکید کرد.
 
ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، هم تأکید کرد که کشور در مقابله با تروریسم در کنار اسپانیا می‌ایستد.
 
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان هم با «نفرت‌انگیز» خواندن حمله بارسلون این حمله را محکوم کرده است.
 
فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در توئیتی به زبان اسپانیایی نوشت که گزارش‌هایی را که از بارسلون می‌رسد از نزدیک دنبال می‌کند و با مردم اسپانیا ابراز همدردی کرد.
 
این ابراز همدردی در توئیت ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا نیز بازتاب داشت و  یونکر تأکید کرد که ما هرگز مرعوب وحشی‌گری نخواهیم شد.
 
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، هم در واکنش به این حمله، خواستار نبردی جهانی علیه «نیروهای ترور» شده است.
 
دونالد ترامپ، رئیس حجمهور آمریکا، در توئیتی تأکید کرد که ایالات متحده ضمن محکوم کردن حمله تروریستی در بارسلون اسپانیا، هر آنچه لازم است برای کمک انجام خواهد داد.
 
او خطاب به مردم اسپانیا گفت که محکم و قوی بمانید، ما شما را دوست داریم.
 
ترامپ البته با انتشار پیام دیگری بر لزوم اتخاذ اقدامات سخت علیه مسلمانان تاکید کرد
 
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز در اظهار نظری تأکید کرد که آمریکا آماده کمک به مقام‌های اسپانیایی برای تحقیق در مورد این حادثه است.
 
تا کنون مقام‌های محلی از بازداشت دو نفر در ارتباط با حمله اخیر بارسلون خبر داده‌اند و گزارش‌ها حاکی از کشته شدن یک مهاجم دیگر این حمله است.
 
در این زمینه شهردار بارسلون هم با اعلام برپایی «یک دقیقه سکوت» در میدان اصلی این شهر در روز جمعه، گفت که این اقدام نشانه‌ای است که ما مرعوب این حمله نشده‌ایم.
 
توسل به خودرو برای ارتکاب حملات و خشونت‌های خیابانی، از جمله روش‌هایی است که گروه القاعده در سال ۲۰۱۰ به هوادارانش توصیه کرده بود و در سال‌های اخیر هم گروه تروریستی داعش، مسئولیت برخی حملات را که با توسل به این روش انجام شده، بر عهده گرفته است.
 
بریتانیا، سوئد، آلمان، فرانسه و اتریش، از جمله کشورهایی هستند که از دو سال گذشته به این سو شاهد حملاتی با توسل به خودرو بوده‌اند که در بسیاری از موارد گروه‌های افراطی همچون داعش مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته‌اند.
 
در عین حال به گزارش رویترز، حمله روز پنج‌شنبه در بارسلون، مرگبارترین حمله در اسپانیا پس از حادثه سال ۲۰۰۴ در مادرید است؛ حادثه‌ای که در آن شبه‌نظامیان اسلام‌گرا با بمبگذاری در سه ایستگاه قطار شهری مادرید ۱۹۱ تن را کشته و بیش از ۱۸۰۰ تن را مجروح کردند.
 
بارسلون پایتخت منطقه ثروتمند کاتالونیا در شمال شرقی اسپانیاست که قرار است در روز اول اکتبر ( نهم مهرماه) همه‌پرسی جدایی از اسپانیا در آن برگزار شود. دولت مرکزی اسپانیا با برگزاری این همه‌پرسی مخالف است و آن را غیرقانونی می‌داند.

اخبار مرتبط

عملیات قریب‌الوقوع برای دستگیری البغدادی

خاطرات یک داعشی به تهران رسید

انتقال 5 هزار تروریست از جنوب به شمال سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha