«سراج 24» گزارش می‌دهد

بررسی سوابق سید عباس صالحی وزیر پیشنهادی ارشاد/او می‌تواند مقابل اصرارهای اصلاح‌طلبانه برای بی‌قیدی فرهنگی مقاومت کند؟

بررسی سوابق سید عباس صالحی وزیر پیشنهادی ارشاد/او می‌تواند مقابل اصرارهای اصلاح‌طلبانه برای بی‌قیدی فرهنگی مقاومت کند؟

گروه فرهنگی سراج24: روز گذشته حسن روحانی بعنوان رئیس دولت دوازدهم لیست وزرای پیشنهادی خود را برای حضور در کابینه دوازدهم تقدیم مجلس کرد. از میان 18 وزیر، 9 وزیر تغییری نکرده و همان هایی هستند که در دولت یازدهم نیز در راس امورات اجرایی کشور قرار گرفته بودند.

هرچند آذری جهرمی با 36 سال سن به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات معرفی شده و محمد نعمت زاده با 72 سال سن از وزارت صنعت رفته است اما بازهم میانگین سنی دولت دوازدهم نسبت به دولت یازدهم دو سال پیر تر شده است. دولت پیر به یکباره پیر تر هم شد!

وزیر پیشنهادی علوم همچنان محل مناقشه است. روحانی در لیست روز گذشته خود کسی را برای وزارت علوم پیشنهاد نکرده و تاکید کرده که به زودی گزینه پیشنهادی‌اش را به مجلس معرفی می‌کند.

در شرایطی که تیم سیاسی دولت با همان ترکیب گذشته اش باقی ماند، تیم اقتصادی و فرهنگی دولت کاملا تغییر کرد. حالا سید عباس صالحی به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس معرفی شده است. او نه عنصر پرخاشگر سیاسی در گذشته بوده و نه سابقه جدی و مهمی در انجام ماموریت‌های امنیتی و اطلاعاتی داشته است

سید عباس صالحی در دولت یازدهم معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. او در دوره‌ای که علی جنتی از سمت خود استعفا داده بود به عنوان سرپرست وزارت‌خانه منصوب شد. پس از آنکه رضا صالحی امیری به عنوان وزیر فرهنگ منصوب شد، عباس صالحی دوباره به کارش در همان معاونت فرهنگی ادامه داد. عمر وزارت رضا صالحی امیری کوتاه بود،‌او فقط 8 ماه وزیر فرهنگ ماند و پس از آن دولت یازدهم به کار خودش پایان داد.

عباس صالحی بیشترین فعالیت را در بخش ادبیات و نشر داشته و فعالان این حوزه او را به خوبی می‌شناسند. ممیزی مهم‌ترین چالش صالحی در دوره معاونت فرهنگی‌اش بود اما او اصول خودش را داشت و با روال آزادی نامحدود و بی‌قید اصلاح‌طلبی میانه‌ای نداشت. او اجازه انتشار «زوال کلنل» اثر محمود دولت آبادی را نداد و دولت آبادی کتابش را در سرزمین های اشغالی به چاپ رساند. همچنین بسیاری از کتاب‌های مساله دار اخلاقی در دولت یازدهم توقیف شد، آنهم بدون سر و صدا.

صالحی در مدت حضورش در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد نشان داد که برخلاف بسیاری از مدیران مرد تغییرهای ناگهانی و جابه‌جایی‌های اتوبوسی نیست‌، او تغییرات بنیادین در سیستم معاونت فرهنگی را بر تغییرات افراد ترجیح داد و در این زمینه به موفقیت‌های بسیاری دست  یافت،‌ بازنگری در ساختار آیین‌نامه‌های جوایز ادبی معاونت فرهنگی ارشاد،‌ بازنگری در فعالیت موسسات وابسته،‌ تغییر در یارانه‌های حمایتی وزارت ارشاد و ... از جمله این تغییرات بوده است.

حل مشکل معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان پس از گذشت چندین سال از تصویب قانون آن در مجلس شورای اسلامی از دیگر اقدام معاونت فرهنگی دولت یازدهم بوده است. اگرچه تاکنون معاونت در حوزه چاپ در این زمینه نتوانسته موفقیتی به دست بیاورد.

سید‌عباس صالحی با کارنامه‌ای از عملکردهای موفق و انتقادات، معاون محبوبی برای فعالان حوزه نشر به شمار می‌رود،‌ زمانیکه زمزمه‌های رفتن او از معاونت فرهنگی در دولت دوازدهم پیش آمد، بیش از 400 ناشر و کتابفروش در حمایت از وی نامه‌ای خطاب به صالحی امیری نوشته و خواستار ماندن وی در این سمت شدند. شاید مهمترین دلیل موفقیت صالحی این باشد که او خود از بدنه فرهنگ به شما می‌رود و سال‌ها در قامت یک نویسنده و متفکر فرهنگی فعالیت داشته است‌، بنابراین با دغدغه‌های اهل فرهنگ آشناست،‌ او در طول این سال‌ها،‌ ساعت‌ها پای درد و دل پیشکسوتان این حرفه نشسته است.

در صورتی که صالحی بتواند از مجلس رای اعتماد بگیرد، روزهای سختی را در پیش خواهد داشت. او بدنه قوی ای از حمایت ناشران و نویسندگان را همراه خود دارد اما اوضاع سینما و ممیزی‌هایش بحث پیچیده‌تر و بسیار پر حاشیه‌تری است. باید دید صالحی در زمان وزارتش تا کجا می‌تواند اصولش را در برابر اصرارهای اصلاح‌طلبی برای بی‌قیدی حفظ کند.

اخبار مرتبط

جزئیات نمایشگاه‌های مجازی کتاب اعلام شد

فراخوان تولید و نشر محتوا با موضوع هفته وحدت

نمایشگاه مجازی کتاب تهران آزمونی برای ورود به نشر بین‌الملل است

0 نظر

ارسال نظر

capcha