به مناسبت روز تحلیف: انواع سوگند رسمی و قانونی؛

چه زمانی یاد کردن سوگند واجب است

چه زمانی یاد کردن سوگند واجب است


به گزارش سراج24، تابناک نوشت: اگر به دقت توجه کنیم، سوگند و قسم در زندگی ما، نقش پررنگی دارد. کافی است گوش هایمان را تیز کنیم تا انواع و اقسام قول و قرارهایی که با سوگند پیوند می خورند را بشنویم. اینگونه عموما التزامی برای فرد گوینده به وجود نمی آورند. اما در سرتاسر جهان مکان ها و زمان هایی است که شخص را به یاد کردن سوگند ملزم می کنند و در صورت شکستن عهد عواقبی متناسب در کمین شکننده ی پیمان خواهد بود؛ قسم در برابر قانون. برخی مشترک میان تمام ملتهای دنیا و برخی مختص به کشور، شهر یا حتی محلی خاص.بستن عهد و پیمان همواره بخشی پر اهمیت از جوامع متمدن را تشکیل داده است. مردم به این طریق سوگند وفاداری یاد کرده، به قول و کلام خود پایبند می مانند و صداقت خود را تضمین می کنند. به طور سنتی، شخصی که پیمان می بندد باید زانو زده و دست خود را روی کتاب مقدس دین خود قرار دهد؛ اما امروزه یک متن مناسب روی تکه ای کاغذ برای یاد کردن سوگند کافی است.

در ادامه گزیده ای از مکان ها و زمانه ای مهمی که قسم خوردن در آنها الزامی است و همچنین متنی از سوگند ریاست جمهوری در ایران آورده شده؛ با ما همراه باشید.

۱.سوگند ریاست جمهوری

در سی‌ام آپریل سال ۱۷۸۹، جورج واشنگتن، هنگام حضور در دفتر ریاست جمهوری سوگند یاد کرد. وی نخستین کسی بود که به این کار مبادرت ورزید. از آن زمان این سوگند ۳۵ کلمه ای بدون تغییر مانده و هنوز هم مباحثاتی بر سر اینکه چه کسی نخستین بار جمله «باشد که خداوند مرا یاری کند» را به کار برد، وجود دارد؛ سنتی که بیشتر رؤسای جمهور از آن پیروی کرده اند. جمله بندی این عهد به گونه ای است که به منتخبین مردم اجازه می دهد تا برای اظهار این عهد به دو گزینه ی قسم و بیانیه دسترسی داشته باشند. این گزینه ها امتیازی برای رئیس جمهوری است که می خواهد فرمان صرف انجیل مبنی بر قسم نخوردن تحت اللفظی را بر چشم نهد. البته تنها کسی که به جای قسم خوردن، این پیمان را به صورت بیانیه اظهار داشت، فرانکلین پیرس در سال ۱۸۵۳ بود.


۲.سوگند تاج گذاری

رسم و رسومات تاج گذاری پادشاه ها و ملکه های انگلیسی طی هزاران سال دست نخورده باقی مانده است و البته سوگندی در این میان. از زمانی که ویلیام فاتح پس از هجوم به انگلستان در سال ۱۰۶۶ ادعای تاج پادشاهی کرد، مراسم تاج گذاری تقریبا همیشه در خیابان وست‌مینستر برگزار می شود و معمولا میزبان آن کسی نیست جز اسقف اعظم انگلیس.

متن این سوگند در این سال ها با افول قدرت فرمانروا و افزایش اختیارات پارلمان تغییر کرده است، امروزه فرمانروا قسم می خورد که طبق قانون حکمرانی کند، گسترش عدالت را با بخشش همراه و از کلیسای انگلستان حمایت کند. ملکه الیزابت دوم آخرین کسی بود که در مراسم تاجگذاری اش در روز دوم جوئن ۱۹۵۳ سوگند یاد کرد.
 

۳.سوگند بقراط

در سرتاسر دنیا پزشکان سوگند یاد می کنند تا به صورت حرفه ای و با رعایت اخلاقیات به درمان بیماران بپردازند. در دنیای غرب سوگند رایخ سوگند بقراط است، که به نام پدر علم پزشکی بقراط نامگذاری شده است. کد اخلاقی نهفته در این سوگند پزشکان را تشویق می کند که با تمام توان برای درمان پزشکان، دوری از آسیب رساندن به آنها و حفظ حریم خصوصیشان تلاش کنند. بسیاری از دانشکده های پزشکی اروپا هنوز هم به هنگام فارغ التحصیلی دانش آموختگان را به اظهار نمونه ی به روز شده ی این سوگند وامی دارند.

 
۴.سوگند شهروندی

در بسیاری از کشورهای دنیا پیمان شهروندی به عنوان بخشی از پروسه ی دریافت تابعیت ایراد می شود. این عهد عموما به گونه ای طراحی می شود که بیانگر وفاداری و میهن پرستی شهروند جدید کشور میزبان باشد. مثلا مهاجران با اظهار این پیمان سوگند می خورند تا از قانون اساسی محافظت و هرگونه وفاداری به کشور سابق خود را انکار و از کشور جدید در برابر تمامی دشمنان دفاع کنند.

 
۵. شهادت در دادگاه

وقتی که شاهدی در دادگاه شهادت می دهد، مجبور به یاد کردن سوگند است، یا در صورتی که به دین خاصی پایبند نیستند، بیانیه بدهند (سوگند برای الزام به گفتن حقیقت. در صورت ایراد سوگند شاهد ملزم به دست نهادن بر کتاب مقدس دین خود است. با اینکه متن دقیق سوگند در سرتاسر دنیا متفاوت است، سوگند مرسوم عبارت زیر است، « به... ) خداوند یا کتابی مقدس سوگند یاد می کنم که حقیقت را میگویم، تمام حقیقت را و چیزی جز حقیقت نمی گویم. " اگر شاهدی پس از ایراد سوگند در جایگاه شهود دروغ بگوید و عهد خود را بشکند، تحت پیگرد قانونی می شود.

 
۶. کتابخانه ی بزرگ بودلین، آکسفورد

در کتابخانه ی بودلین آکسفورد انگلستان (یکی از قدیمیترین کتابخانه های اروپا) مراجعین باید قبل از دریافت کارت کتابخانه سوگند یاد کنند. تاریخ این سوگند به زمان تأسیس کتابخانه در سال ۱۶۰۲ برمی گردد. زمانی که سر توماس بادلی، لیستی از قوانین و قواعد برای استفاده از کتابخانه تنظیم کرد. وی به شدت نگران قابلیت اشتعال بالای ساختمان کتابخانه بود که با کتابخانه و نسخه های دست نویس بسیار با ارزشی پر شده بود. به همین دلیل، یکی از مهمترین قسمت های این سوگند، پیمان به همراه نیاوردن آتش یا شعله درون کتابخانه است.

در زمانه ی مدرن و پر از روشنایی ما این بخش از سوگندنامه دردسر ساز نیست، اما در گذشته و در قرن هفدهم به این سادگی ها نبود، به گونه ای که ساعات کار کتابخانه محدود به روشنایی روز بود و سرمای هوا و نبود وسیله ی گرم کننده عامل مرگ دو دانشمند برجسته ـ که ساعات زیادی را در قسمت شمالی کتابخانه مشغول مطالعه بودند ـ اعلام شد.

 
۷. سوگند نیروهای مسلح

سربازانی که به خدمت نیروهای مسلح درمی آیند، ملزم به بستن پیمانی برای دفاع از قانون اساسی، اطاعت از افسران مافوق و اطاعت از مقامات سیاسی می شوند. افسران نیز سوگندی مشابه یاد می کنند و به علاوه قسم می خورند تا این وظایف را با آغوش باز بپذیرند و صادقانه به آن عمل کنند. این سوگند در ارتش آمریکا در سال ۱۷۸۹ نوشته و در سال ۱۹۶۰ برای آخرین بار اصلاح شد. بازه ی زمانی اعتبار این سوگند معین نشده، ولی عموما باور این گونه است که این دوره خدمت است؛ یعنی بین ۴ تا ۶ سال.
 

۸. سوگند شعبده بازان

نیمی از جذابیت یک شعبده باز خوب، دیدن تماشاگران سردرگمی است که بیهوده تلاش می کنند از راز شاهکار شعبده باز سر دربیاورند. سوگند شعبده بازی این سردرگمی را تضمین می کند و اطمینان می دهد که شعبده بازان رازهای حقه های خود را افشا نکنند. طی گذشت زمان، جمله بندی این عهد تغییر یافته است. اما پیام این عهد همان است. در برخی انجمن های شعبده بازی این سوگند در ابتدای جلسه بازخوانی می شود و اگر کسی هنگام خیانت به این عهد دیده شود، از جمع طرد می شود.و اما در پایان به مناسب امروز که روز تحلیف دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران است، نمونه ای از سوگند نامه ریاست جهوری را برای شما می آوریم.

حسن روحانی رئیس جمهور منتخب مردم در دوازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری ایران، ششمین نفری است که سوگند نامه ی ریاست جمهوری کشور را یاد کرده است و چهارمین فردی است که برای دومین بار با قانونی اساسی کشور پیمان وفاداری و پایبندی بسته است.  

بسم الله الرحمن الرحیم


من به عنوان رئیس جمهور در پیشگاه قرآن کریم و در برابر ملت ایران به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور باشم و همهٔ استعدادها و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسئولیت‌هایی که بر عهده گرفته‌ام به کار گیرم و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور، ترویج دین و اخلاق، پشتیبانی از حق و عدالت، گسترش عدالت سازم و از هرگونه خودکامگی بپرهیزم و از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است، حمایت کنم. در حراست از مرزها و استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزم و با استعانت از خداوند و پیروی از پیامبر اسلام و ائمه اطهار علیهم السّلام، قدرتی را که ملت به عنوان امانتی مقدس به من سپرده است، همچون امینی پارسا و فداکار نگاهدار باشم و آن را به منتخب ملت پس از خود بسپارم.

اخبار مرتبط

مدرس خیابانی به عنوان سرپرست وزارت صمت منصوب شد

معیشت معلمان قربانی سیاستگذاری‌ها اشتباه شده است

اقتصاد کشور تا 2 ماه بعد از کرونا در رکود به سر خواهد برد/ بخش خدمات 50 درصد آسیب دیده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha