«سراج 24» گزارش می‌دهد

22 ماه مذاکرات برجام از نزدیک در «تجربه‌ای دیگر»/روایت خبرنگار ارشد صداوسیما از لحظه‌ لحظه مذاکرات هسته‌ای تبدیل به کتاب شد

22 ماه مذاکرات برجام از نزدیک در «تجربه‌ای دیگر»/روایت خبرنگار ارشد صداوسیما از لحظه‌ لحظه مذاکرات هسته‌ای تبدیل به کتاب شد

گروه فرهنگی سراج24: برجام کودک دو ساله ایست که حالا والدین و سرپرستانش خیلی راحت درباره حقوق از دست رفته و نقض های پی در پی صحبت می کنند.

دیگر حتی خوش‌بین‌ترین مقامات رسمی کشورمان هم که روزی برای عقد برجام عنوان «قهرمان دیپلماسی ایران» را از دوستانشان هدیه گرفتند، صراحتا می گویند که همه چیز نقض شده و چیزی از جسم و روح این توافق باقی نمانده است.

در آغاز دولت یازدهم رهبر انقلاب تاکید کردند که به این توافق و به رفتار آمریکا بد بین هستند و نباید به آنها اعتماد کرد. همان روزها برخی آمدند و گفتند «امضای کری تضمین است»! خوش بینی تا این سطح در دل برخی مسئولان ساده دل موج میزد.

حالا دو سال گذشته و دیگر رقابت بر سر اجرای برجام نیست کما اینکه طرف مقابل ایران هیچ وقت برجام را اجرا نکرد! اکنون رقابت جدی میان ایران و آمریکا بر سر خروج و برهم زدن برجام است. آمریکا می خواهد که ایران برهم زننده ماجرا باشد و ایران هم برعکس!

روایت روزهای سخت مذاکره ایران با شش کشور که در نهایت منجر به برجام شد، حالا تبدیل به چند کتاب و سند شده است. اکنون مرتضی غرقی خبرنگار صدا و سیمای کشورمان روایت روزانه و لحظه به لحظه حصول این توافق را در کتاب جدیدش با عنوان «تجربه‌ای دیگر» منتشر کرده است.

این کتاب روایتی از ۲۲ ماه مذاکرات هسته ای ایران و ۵+۱ است . غرقی در این مدت تیم هسته ای را همراهی می کرد و از درون مذاکرات اطلاعات مهمی ارائه کرده که کمتر خبرنگاری به آن دسترسی داشته است . در این کتاب نحوه مذاکرات و چگونگی تعامل و یا مناقشه تیم هسته ای ایران و ۵+۱ و همچنین نگاه متقابل ایران و امریکا در مورد برنامه هسته ای ایران مورد بررسی موشکافانه قرار گرفته است ، نقش دیگر اعضای غربی ۵+۱ ،همچون انگلیس، فرانسه و المان  و یا کشور های متحد ایران همچون روسیه و چین در این مذاکرات ازدیگر موضوعات مورد نظر نویسنده است.

در کتاب تجربه ای دیگر به نقش مقام معظم رهبری در مذاکرات هسته ای وخطوط قرمزی که ایشان از طریق سخنرانی های عمومی ترسیم می کردند ویاهشدارها و مشورت هایی که به تیم مذاکره کننده می دادند  تا تیم هسته ای بتواند از حقوق هسته ای مردم ایران دفاع کند از نکات کلیدی است که نگارنده کتاب به آن توجه ویژه ای داشته است .

 در طول مذاکرات هسته ای  اتفاقات مهمی در درون تیم ۵+۱  به وقوع پیوست که  شکست مذاکرات ژنو ۲و بازی سیاسی فابیوس  وزیر خارجه فرانسه از آن جمله بود ، نویسنده در این کتاب همچنین به نقش زنان تیم مذاکره کننده غربی همچون  شرمن ،اشمیت و اشتون پرداخته و نقش آنان را در پیشبرد مذاکرات مورد بررسی قرار داده  است، همچنین مناقشه و اختلاف نظر میان سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه ، علت حضور دکتر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در تیم هسته ای بودویا دهها سوال دیگراز جمله دلیل دبه در آوردن امریکایی ها در مذاکرات مسقط و شکست این دور از مذاکرات هسته ای نیز از موضوعات کتاب تجربه ای دیگر است .

در حقیقت این کتاب با شفاف سازی در مورد روند مذاکرات به سوالات و ابهامات بسیاری در باره مذاکرات هسته ای پاسخ داده است . درروز های پایانی  لوزان و وین نهایی چه اتفاقاتی افتاد که مسیر مذاکرات به سمت توافق جامع پیش رفت.

موضوع مهمی همچون نقش حیاتی نمایندگان رسانه های گروهی و خبرنگاران کشور که تیم مذاکره کننده را همراهی می کردند از جمله موضوعات مهم کتاب تجربه ای دیگر است که مرتضی غرقی به آن پرداخته است،نکته قابل توجه اینکه صحت تمامی رویدادهایی که از درون مذاکرات هسته ای در این کتاب نقل شده ،مورد تایید اعضای مهم تیم هسته ای ایران قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

هزینه میدان برای دیپلماسی ...

عجله در برجام، دست کشور را خالی کرد

آمریکا باید تحریم‌ها را در عمل کلاً لغو کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha