«سراج 24» گزارش می‌دهد

چه چیزی «خانه ما» را برای مردم جذاب و دیدنی کرده است؟/ یک رقابت تمام عیار برای اصلاح الگوی مصرف و البته زندگی راحت

چه چیزی «خانه ما» را برای مردم جذاب و دیدنی کرده است؟/ یک رقابت تمام عیار برای اصلاح الگوی مصرف و البته زندگی راحت

گروه فرهنگی سراج24: فصل سوم نمایش مستند مسابقه «خانه ما» از سه روز قبل آغاز شد. این برنامه تلویزیونی جمعه شب ها از شبکه نسیم پخش می شود.

خانه ما روایت و آموزش ساده ای از اصلاح روش زندگی است. در این برنامه سه خانواده به مدت یکماه با هم رقابت می کنند. تمام اغذیه و خوراکی های خانه شان جمع می شود. تمام حساب ها و کارت های بانکی شان گرفته می شود و یک کارت بانکی با 500 هزار تومان اعتبار به آنها داده می شود.

خانواده ها باید در این یکماه با این پول زندگی کنند، سفر بروند، مهمانی بگیرند،‌مهمانی بروند و هدیه ببرند و کلی ماموریت و چالش دیگر را برگزار کنند. در نهایت هرکسی پول بیشتری در حسابش مانده باشد، پیروز مسابقه است. جایزه نهایی مسابقه برابر با صد برابر موجوی کارت تیم برنده است.

حالا خانواده ها ارزش ریال به ریال این 500 هزار تومان را می دانند. آنها می دانند که مثلا وقتی یک ماست به ارزش 4000 تومان رو خریداری می کنند، انگار 400هزار تومان پول پرداخته‌اند چون همه چیز صد برابر است.

ویژگی مهم این مستند مسابقه اصلاح روش زندگی است. خانواده ای که قبلا به راحتی در گذشته خرج می کرد و محاسبات اقتصادی را لحاظ نمی کرد حالا یاد می گیرد که کم خرج کند اما خوب زندگی کند.

«خانواده زائری» قهرمان فصل دوم «خانه ما» بود. اگر کسی از ابتدای فصل دوم با این برنامه همراه می شد هیچوقت احتمال نمی داد که خانواده زائری بتواند پیروز مسابقه بشود چون سرپرست خانواده به خوبی خرج می کرد، غذای خوب می خوردند، سفر می رفتند و از همه چیز لذت می بردند. این خانواده اغلب در آمار مسابقه عقب تر از دو خانواده دیگر بود و موجودی کمتری در حسابش بود.

حالا که همه چیز در فصل دوم تمام شده، امیر هوشنگ زائری سرپرست این خانواده می گوید: «با توجه به اینکه می‌دانستیم خیلی سخت است که بتوانیم از پس همه چالش‌ها بربیاییم و تمام آنها را درست انجام دهیم، از اول تصمیم ما بر این بود که با یک آهنگ ثابت حرکت نکنیم تا پیشرفتمان قابل پیش‌بینی نباشد.»

خانه ما یک برنامه سرگرم کننده برای مخاطب تلویزیون است و البته باعث می‌شود مخاطب خودش را جای شرکت کننده ها بگذارد و برای پیروزی در چالش های احتمالی خانواده اش نقشه بکشد. این برنامه سرگرم کننده یک روی دیگر هم دارد و آن پیچیدگی و سختی آن برای شرکت کنندگان است.

فصل دوم ثابت کرد هرکسی که سختی بکشد و زندگی اش را با شدت و تنگی اداره کند لزوما صرفه‌جوتر و در نهایت برنده نمی‌شود خانواده زائری همه چیز را خوب برگزار کرد و البته برنده هم شد. آنها یک نقطه موثر موفقیت در چالش درآمدزایی داشتند.  آنها با راه‌اندازی یک کسب و کار موفق خانگی توانستند به خوبی درآمدزایی کنند.

امیرهوشنگ زائری می‌گوید: «زندگی به‌سبک ریاضتی سبک زندگی درستی نیست اما اصلاح الگوی مصرف امری است که با آن می‌شود زندگی استاندارد و ارزانی داشت. غالب بازخوردهایی که من از مستند مسابقه خانه ما گرفته‌ام مطلوب بوده است و به نظر می‌رسد مردم با این ایده همراه هستند.مردم این برنامه را پسندیده‌اند، حالا نه اینکه بگوییم این نوع سبک زندگی را قبول کرده‌اند و دوست دارند، نه اما کلّیت کار را و این ایده را که می‌شود با قناعت و مدیریت صحیح، زندگی راحتی داشت دوست دارند»  

حالا فصل سوم این مستند مسابقه در جریان است و سه خانواده تهرانی با یکدیگر بر سر اصلاح سبک زندگی و الگوی مصرف رقابت می‌کنند.

اخبار مرتبط

ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی مهمترین رسالت حوزه فرهنگی است

دوره مجازی آموزش سبک زندگی اسلامی

بیش از پنج هزار بانوی جانباز در کشور داریم

0 نظر

ارسال نظر

capcha