«سراج 24» گزارش می‌دهد

نقشه شیطانی داعش در ماجرای تبادل زن‌ها و بچه‌های سوری چه بود؟/مستند «با صبر زندگی» روایت داغی ماندگار بر دل انسانیت

نقشه شیطانی داعش در ماجرای تبادل زن‌ها و بچه‌های سوری چه بود؟/مستند «با صبر زندگی» روایت داغی ماندگار بر دل انسانیت

گروه فرهنگی سراج24: «با صبر زندگی» مستند جدیدی درباره اتفاقات سوریه است. وحید فراهانی اینبار سراغ داستان فوعه و کفریا دو شهر سوریه رفته است. او ماجرای تبادل اسرای سوری و داعشی را روایت کرده است.

اگرچه خط محوری مستند «با صبر، زندگی»، روایت تبادل مردم محاصره شده فوعه و کفریاست، اما تلاش کرده است با فاصله گرفتن از معرکه جنگ، که در عمده مستندهای تولید شده از اتفاقات سوریه شاهد آن هستیم، عشق و روابط انسانی میان خانواده های سوری و شرایطی که برای کودکان جنگ به وجود امده را به تصویر کشیده و روایت کند.

موضوع فیلم مربوط بود به ماجرای تبادل خانواده‌هایی که بیش از دو سال در منطقه‌ی «فوعه و کفریا» در محاصره‌ی گروهک‌های تکفیری - تروریستی وابسته به جبهه النصره بودند. زنان و کودکانی رنج کشیده که مدت‌های مدیدی از ریشه‌های درختان ارتزاق کرده بودند تا زنده بمانند و مقاومت کنند.

وقتی  که بعد از آن همه تحمل رنج و درد مقرر شده بود تا با گروه‌های دیگری از خانواده‌های مسلحین تبادل شوند و به منطقه‌ای امن انتقال پیدا کنند، سر از پا نمی‌شناختند. مشاهده‌ی چهره‌‌های رنجور کودکانی که بی‌صبرانه منتظر انجام تبادل بودند، دل هر بیننده‌ای را به درد می‌آورد و شوق و امید را در او زنده می‌کرد که تا چند ساعت دیگر بالاخره این اتفاق میمون خواهد افتاد. اما دریغ و صد افسوس که بازماندگان «شمر» و «حرمله» نقشه‌های شیطانی دیگری را در سر می‌پروراندند. مشاهده‌ی هر لحظه از این مستند تکان دهنده، قلب انسان را به درد می‌آورد و اشک‌ها را جاری می‌کند.

داستان مستند به همین سادگی نیست. همه چیز به یک تبادل ساده ختم نمی شود. داعشی ها مثل همیشه نقشه شوم دیگری در سر دارند. نقشه ای که سال ها برای آن تمرین کردند تا یاد بگیرند بی رحم باشند، تا بلد باشند خون بریزند و نلرزند.

حالا باید مستند «با صبر زندگی» ساخته شود تا باز بی رحمی تازه ای از فرزندان آمریکا و آل سعود را ببینیم، آیا کسی در روز این تبادل شیطانی و اتفاقات پیرامونی آن حرفی زد؟ در همین تهران خودمان کسی مقابل سفارت سوریه شمع روشن کرد یا همه این موارد باید در خصوص حوادث تروریستی اروپا اتفاق بیفتد؟

جدیدترین مستند وحید فراهانی فردا از ساعت 17 در سینما فلسطین برای عموم مردم رونمایی می‌شود. بنیاد فرهنگی روایت تهیه کننده این مستند است.

اخبار مرتبط

روایت هنرمندانه عاشورا در «رکعت به رکعت عاشقی»/تلاش هنرمندانه برای احیای تعزیه سنتی ایرانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha