«سراج 24» گزارش می‌دهد

چگونه شبکه افق جور رسانه ملی را در پوشش حادثه تروریستی تهران کشید؟/واقع‌گرایی یک رسانه به همین سادگی و شیرینی است

چگونه شبکه افق جور رسانه ملی را در پوشش حادثه تروریستی تهران کشید؟/واقع‌گرایی یک رسانه به همین سادگی و شیرینی است

گروه فرهنگی سراج24: ماجرای عملیات کور داعش در تهران چیزی نبود که به این سادگی بشود از کنار آن گذشت. این اتفاق ابعاد مختلفی داشت هرچند کوچک و بی هدف بود اما بالاخره بود!

وقتی این حمله تروریستی رخ داد، رسانه های اثرگذار و اصلی ایران و جهان آن را تبدیل به خبر اول خود کردند. سالها بود که بسیاری از رسانه های خارجی مترصد خرد شدن شیشه امنیت ایران بودند، حالا تنها با یک تِرَک جزئی این فرصت را پیدا کردند که همه چیز را خیلی بزرگتر از چیزی که واقعا هست به کاربرانشان نشان دهند.

برخلاف ماجرای پلاسکو که از ابتدا تا انتهای آن به خوبی توسط رسانه ملی مدیریت شد، اینبار با رسانه ای منفعل و رسانه ای که نمی تواند در مواقع اضطراری تصمیم صحیح را اتخاذ کند مواجه شدیم.

همزمان با وقوع اتفاق تروریستی شبکه خبر برنامه های عادی اش را ادامه داد. برنامه ای که در آن لحظه پخش می شد راجع به تعیین تکلیف شهریه مهدهای کودک بود. با وقوع این بمب خبری در تهران، شبکه خبر به ادامه تعیین تکلیف شهریه مهدهای کودک پرداخت و خبری از قطع فوری برنامه و پوشش اخبار حادثه تروریستی نبود، درست برخلاف چیزی که در پلاسکو شاهد آن بودیم.

تا تصمیم گیری مدیران سیما برای چگونگی پوشش اخبار، خبرگزاری‌های فارسی زبان جور پوشش لحظه به لحظه و دقیق حادثه تروریستی را کشیدند تا رسانه های خارجی قادر به تحریف حقیقت نباشند، هرچند رقابت یک خبرگزاری با یک شبکه تلویزیونی بسیار نا برابر است.

حالا که آب ها از آسیاب افتاده و همه چیز آرام شده به راحتی می شود درباره ابعاد رسانه ای این ماجرا صحبت کرد و مطلب نوشت.

در این میان شبکه افق سیما با دو ویژه برنامه‌اش تا حدودی نواقص و کوتاهی‌های سیما را جبران کرد. «عصرانه افق» این بار زودتر از همیشه در ساعت 15:30 ویژه برنامه اش را بصورت زنده روی آنتن برد و درباره حمله تروریستی داعشی ها هرچه گفته شده بود را نقل کرد. پس از آن در ساعت 19 نیز عصرانه روی آنتن رفت و اخبار تکمیلی تری نسبت به آنچه ساعاتی قبل ارائه کرده بود برای مخاطبانش منعکس کرد.

«جهان آرا» نام یکی از برنامه های تحلیلی و گفتگو محور شبکه افق است. برنامه دو روز قبل جهان آرا کاملا اختصاص به حمله تروریستی 17 خرداد تهران داشت. سردار گرجی زاده فرمانده اطلاعات سپاه مهمان برنامه بود و توضیحات دست اولی راجع به این اتفاق ارائه کرد.

فیلم هایی که جهان آرا بصورت میان برنامه پخش می کرد، فورا در شبکه های اجتماعی دست به دست شد. فیلم ها نمایانگر صحنه هایی دیده نشده از حمله تروریستی بود.

پس از آن علی علیزاده بصورت اسکایپ روی آنتن افق آمد و با وحید یامین پور مجری برنامه گفت وگو کرد. علیزاده استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل سیاسی است که البته هفده سال است در خارج از ایران و در لندن زندگی می کند. او قبلا در شبکه BBC نیز ارائه تحلیل کرده بود. حضور او در شبکه افق واکنش های بسیاری را از سوی کاربران شبکه های اجتماعی برانگیخت.

جهان آرا به علیزاده به عنوان یک تحلیلگر منتقد اعتماد کرد و او هم بخوبی و بدون هیچ رو دربایستی با کسی واقعیات تروریسم و پشتیبانی غربی از آن را فاش کرد. چیزی که اگر یامین پور صد بار دیگر هم می گفت،‌تاثیری در مخاطب برنامه نمی‌گذاشت!

صداوسیما اینبار در جهان آرای افق یک واقع گرایی شجاعانه را تجربه کرد. واقع گرایی ای که به همین سادگی برگزار شد و البته شیرینی اش را در ذهن مخاطبان باقی گذاشت.

اخبار مرتبط

«جهان آرا» تازه ترین تحولات خلیج فارس را بررسی می‌کند

«یک و بیست» ویژه برنامه سالگرد حاج قاسم در شبکه افق

گرافیک جدید شبکه افق رونمایی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha