در پاسخ به یک پیشنهاد غیر عقلایی اشنا!

در پاسخ به یک پیشنهاد غیر عقلایی اشنا!

به گزارش سراج24، احمد سیاوش‎پور رئیس کل دادگستری گیلان؛ در واکنش به اظهارات حسام‎الدین آشنا مبنی بر اینکه براى جلوگیرى از بازتولید حملات داعش، تروریست‌ها اعدام نشوند؛ گفت: در رابطه با این موضوعات از جمله بحث ناامنی، اقدامات خلاف امنیت ملی، اخلال در نظم جامعه و محاربه نص صریح قانونی وجود دارد و دستگاه قضایی طبق قانون مکلف است به موضوع در این قالب رسیدگی کند و رای قانونی را صادر کند.

 
وی ادامه داد: احکام قضایی مطابق با آنچه در اصول قانون اساسی و قوانین موضوعه به ویژه  قانون جزایی پیش بینی شده است، صادر می‏‌شود و مجموعه قضایی در رسیدگی به جرایم  تابع تصمیمات و امر و نهی هیچ مقام و دستگاهی نیست.
 
وی در پاسخ به این سوال که آقای آشنا مطرح کرده‌اند که اجراى قانون  در برابر جنایتکاران، غیرعقلانى و انتقام‌جویانه است، افزود: این سخن یک حرف بی پایه است و هیچ منطق حقوقی، سیاسی و حتی مصلحتی هم در آن دیده نمی شود، شما چطور می توانید در مقابل یک جنایتکار بحث ملاحظه و مصالحه و مصلحت اندیشی را به کار ببرید وقتی طرف مقابل برای نابودی مملکت می جنگد و با خشونت با ما رفتار می کند، آیا دین اسلام چنین اجازه ای به ما می دهد؟
 
سیاوش پور با بیان اینکه از ابتدای انقلاب اسلامی دستگاه قضایی  بر محور قوانین قدم برداشته است به ترورهای دهه 60 اشاره کرد و گفت: در این دهه؛ منافقین ترورهای زیادی را نسبت به  شخصت های ملی و افراد جامعه انجام دادند و دستگاه قضایی احکامی را صادر کرد که مبنای قانونی و حقوقی داشت و در راستای قوانین عمل کرد.
 
وی تصریح کرد: در موضوعات ترورهای اخیر نیز دستگاه قضایی به طور قطع خود را مکلف می‎داند مطابق با قانون عمل کند بنابراین گفته‎های  دیگران در این راستا هیچ تاثیری در اراده مجموعه قوه قضائیه نخواهد داشت.
 
رئیس کل دادگستری گیلان در پایان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آقای آشنا گفته‌اند برای جلوگیرى از بازتولید حملات داعش، تروریست‌ها اعدام نشوند خاطرنشان کرد: در اینجا بحث انتقام، شخصی نیست بلکه  موضوع اجتماعی است و بحث حیثیت یک جامعه و اقتدارحاکمیت ملی و مردمی  مطرح است.
منبع: میزان

اخبار مرتبط

گرفتن گارد مذاکره با امریکا حاکی از بروز خطای محض دیپلماتیک است

فیلم| روحانی باید پاسخگو باشد

کابینه دوازدهم با رای اعتماد نمایندگان به ۱۶ وزیر تشکیل شد + نتایج آرا

0 نظر

ارسال نظر

capcha