پاسخ معاون شهردار تهران به وزارت اقتصاد

پاسخ معاون شهردار تهران به وزارت اقتصاد

به گزارش سراج24، در همین حال قدرت گودرزی معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران اعلام کرد: درحال حاضر کمک‌های دریافتی از دولت‌ها یکی از منابع مهم درآمدی شهرداری‌ها به شمار می‌رود که متاسفانه مدیریت شهری پایتخت طی چند سال اخیر هم از کمک های دولت های مختلف بی بهره بوده و هم تاکنون دولت یازدهم بدهی های قانونی خود را به شهرداری تهران نپرداخته است.
وی با بیان اینکه به موجب بند ب تبصره 52 قانون بودجه سال 1362 کل کشور دولت موظف است حداکثر ظرف 6 ماه لایحه‌ای به مجلس تقدیم کند که به موجب آن شهرداری های کشور طی یک برنامه‌ریزی 3‌ساله به‌خودکفایی کامل برسند، افزود: متاسفانه و به رغم گذشت بیش از سی و چهار سال از تاریخ یاد شده برنامه دولت برای خودکفایی شهرداری‌ها به هیچ نتیجه ای نرسیده است . باید پرسید که به واقع برنامه تاثیر گذار دولت یازدهم در این دوره چهار ساله برای حل این بحران چه بوده است؟
گودرزی تصریح کرد: قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال 1387 و در نظرگرفتن سهم 50 درصدی عوارض برای شهرداری‌ها که جایگزین عوارض‌های دریافتی در سال‌های گذشته بوده ایم امید می‌رفت تا شاهد افزایش سهم درآمدهای پایدار شهرداری‌ها باشیم لیکن به تدریج شاهد کاهش سهم این عوارض برای شهرداری‌ها بوده ایم به گونه‌ای 50 درصد ابتدایی (1.5 درصد از 3 درصد مالیات سال 1387) به مرور زمان به  یک سوم (سه درصد از 9 درصد نرخ فعلی مالیات بر ارزش افزوده ) کاهش یافته است. 
وی ادامه داد: متاسفانه اقدامات مرتبط با کاهش درآمدهای پایدار شهرداری‌ها به این موضوعات محدود نشده است و در لایحه جدید قانون مالیات بر ارزش افزوده که اسفند 1395 تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است شاهد تغییراتی در حوزه‌های تشخیص، وصول و توزیع مالیات‌های بر ارزش افزوده هستیم که زمینه‌های کاهش بیش از پیش منابع درآمدی پایدار شهرداری‌ها را فراهم می‌سازد.
معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران عنوان کرد: با عنایت به مراتب یاد شده، و رکود شدید بخش صنعت ساخت و ساز در کشور، این پرسش‌ها مطرح می‌شود که شهرداری‌ها چگونه باید پاسخگوی نیازهای برحق شهروندان که برگرفته از حقوق شهروندی ایشان است پاسخگو باشند؟
وی با تاکید بر اینکه مطرح کردن برخی مسایل کذب علیه شهرداری تهران گره ای از مشکلات شهروندان تهرانی باز نخواهد کرد، ادامه داد: دولت باید سهم خود را پرداخت می‌کرد تا بسیاری از پروژه‌ها به ثمر برسد اما با عدم پرداخت دولت بازهم شهردار تهران نگذاشته است که پروژه‌ای بر روی زمین بماند.
گودرزی افزود: با توجه به اسناد و مدارک موجود،متاسفانه دولت یازدهم تقریبا هیچ گونه کمکی به توسعه و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران نداشته است و تمام بار نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بر عهده شهرداری تهران بوده است.
وی با اشاره به اینکه شهرداری پایتخت چندین هزارمیلیارد تومان از دولت طلب دارد، عنوان کرد: دولت سال هاست که بدهی خود به شهرداری تهران را نتوانسته پرداخت کند و این بدهی سال به سال بیشتر می شود.
معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران همچنین گفت: دولت ها نسبت به احیای بافت فرسوده و مبلغی که باید بابت جرایم راهنمایی و رانندگی از خزانه به شهرداری پرداخت کنند، بی تفاوت بوده اند.
گودرزی در پایان افزود: با توجه به مراتب یاد شده ضرورت دارد  وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن پرهیز از فرافکنی در سطح جامعه، اقدام عملی برای  تحقق حقوق شهروندان تهرانی را بر اساس نشست‌های تخصصی قبلی سرلوحه‌ی خویش قرار دهد و از صدور بیانیه‌های اینچنینی که به منظور ملتهب نمودن فضای جامعه انجام می‌شود، به شدت خودداری کند.

منبع: نسیم

اخبار مرتبط

خیابانی مزین به نام سردار سلیمانی خواهد شد

فیلم| روحانی باید پاسخگو باشد

عباس عبدی: نجفی یکی از نمادهای تکنوکراسی سالم و کارآمد پس از انقلاب است

0 نظر

ارسال نظر

capcha