«سراج 24» گزارش می‌دهد

فیلم دفاع مقدس مهجور در داوری و اکران/فشار تمامیت‌خواهان سینمایی برای پایان اکران «ویلایی‌ها»/مردم یاری کنید

فیلم دفاع مقدس مهجور در داوری و اکران/فشار تمامیت‌خواهان سینمایی برای پایان اکران «ویلایی‌ها»/مردم یاری کنید

گروه فرهنگی سراج24: اتفاق جدید نیفتاده است. دوباره با یک پدیده فرهنگی در حوزه تولیدات سینمایی مواجه هستیم و بصورت کاملا طبیعی ،تمامیت‌خواهان هنری کشور مقابلش صف کشیده‌اند.

فیلم سینمایی«ویلایی‌ها» حدود یکماه است که بر روی پرده سینماهای کشور نقش بسته است. این اولین ساخته منیر قیدی کارگردان کشورمان است. او برای اولین بار فیلمش را در جشنواره فیلم فجر گذشته اکران کرد و آنجا هم بی‌حاشیه نماند.

منیر قیدی این فیلم را بعنوان اولین فیلم سینمایی‌اش کارگردانی کرده است. ویلایی ها توانست جوایز نه چندان مهمی از جشنواره فجر دریافت کند،‌بهمین دلیل هیچ نام و اثری از سیمرغ های جشنواره روی پوستر فیلم دیده نمی شود. سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در زمستان سال گذشته برگزار شد اما داوری های این جشنواره صدای بسیاری از هنرمندان را درآورد.

 منیر قیدی کارگردان ویلایی ها یکی از آن هنرمندان بود.قرار بود ویلایی ها جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی را دریافت کند اما تهیه کننده و کارگردان آن پیش از شروع مراسم اختتامیه، جایزه را رد کردند. آنها به روند داوری جشنواره اعتراض داشتند و معتقد بودند فیلمی که نتوانسته در بخش های اصلی مثل کارگردانی،‌منشی صحنه و ... حتی نامزد دریافت جایزه شود، چطور می تواند بهترین فیلم از نگاه ملی شود؟

ویلایی‌ها در شرایطی به اکران رسیده است که سالن‌های کم و قدیمی آن نیز بر بی‌عدالتی در شبکه اکران دامن زده است. فشارهای بی سابقه‌ای وارد شده تا «ویلایی‌ها» از ادامه اکران هایش باز بماند و دیگر نتواند روی پرده سینماهای کشور حضور داشته باشد. تمامیت خواهان فرهنگی-هنری کشور تمام همتشان را گذاشته اند تا فیلم منیر قیدی زودتر از موعد مقرر از پرده سینماها پایین کشیده شود. این اتفاقات در حالی روی می‌دهد که پیش از این شاهد بوده ایم برخی از فیلم‌های سینمایی با اینکه به کف فروش نرسیدند تا 10 هفته اکران‌شان به طول انجامید.

واکنش سینمایی‌ها به این بی عدالتی و تبعیض آغاز شده است. سید محمود رضوی تهیه کننده بهترین فیلم سینمایی از نگاه داوران، مردم و ملی در جشنواره فیلم فجر گذشته از همه خواسته تا به یاری این فیلم بشتابند.

رضوی نوشته است:«سلام علیکم.ویلایی‌ها فیلم بزرگی است چون اولاً در مورد بزرگ زنان تاریخ معاصر می‌گوید و در ثانی فیلم خوش ساخت و استانداردی تولید شده، فیلم روایت زندگی شیرزنانی است که پا به پای شیرمردان این مرز و بوم آمدند تا پس از ٨ سال جنگ همه دنیا بامردان این وطن ، دوباره ایران ، ایران بماند نه یک وجب کم و نه یک وجب زیاد! اما بازهم یک فیلم خوب ساخته شده و هم در جشنواره فجر مهجور بود و هم در اکران!!! بیایید همه با هم رسانه باشیم و بعد از تماشای این فیلم زیبای خاطره انگیز آن را به دیگران و دوستانمان توصیه کنیم. سینما به حضور مخاطبان زنده است تا دیر نشده به یاری ویلایی‌ها بشتابیم و با حضور خود در سینما به کارگردان خوش آتیه ی فیلم خانم منیر قیدی و تهیه کننده کار بلد آن آقای سعیدملکان دست مریزاد بگوییم».

اوضاع ویلایی ها بسیار حساس شده است. آیا مردم جواب تمامیت خواهان سینما را می‌دهند؟

اخبار مرتبط

آیا هنرمندان اسکار را نیز مثل جشنواره فجر تحریم می‌کنند؟

پایان تدوین آبادان یازده 60

«23 نفر» از 13 آذر به سینماها می آیند

0 نظر

ارسال نظر

capcha