«سراج 24» گزارش می‌دهد

بی‌توجهی دولت به نشر دیجیتال ادامه دارد/علت کاهش فروش 30 درصدی در نمایشگاه کتاب چه بود؟

بی‌توجهی دولت به نشر دیجیتال ادامه دارد/علت کاهش فروش 30 درصدی در نمایشگاه کتاب چه بود؟

گروه فرهنگی سراج24: سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پس از ده روزِ شلوغ و پرکار به کار خودش پایان داد. نمایشگاه حواشی مختلفی داشت، مثل برگزاری مناظره های انتخابات ریاست جمهوری همزمان با نمایشگاه و جمع شدن مردم برای تماشای مناظره های انتخاباتی.

مسئولان برگزاری قبل از آغاز نمایشگاه اولتیماتوم های متعددی برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند تا در روزهای شلوغ به نمایشگاه نیایند، نشست خبری نگذارند، داخل راهروها شلوغ نکنند و ... اما فقط سید مصطفی میرسلیم به شهر آفتاب آمد و از نمایشگاه کتاب تهران بازدید کرد.

 در میان روزهای برگزاری نمایشگاه، جمعه ها روزهای شلوغ و پرطرفدار نمایشگاه شد. تعطیلی اداره ها،‌مردم را با خیال راحت تری به نمایشگاه کتاب کشاند تا از برزگترین اتفاق فرهنگی ادبی کشور بازدید کنند. در اولین جمعه برگزاری اعلام شد که تنها 95هزار نفر با مترو به نمایشگاه آمدند.

ناشران در این مدت 10 روز توانستند به خوبی کتاب ها  و عناوین جدیدشان را عرضه کنند و با تخفیف های مناسبی به فروش برسانند. مسئولان برگزاری نمایشگاه روز گذشته از آمار فروش ناشران در این 10 روز خبر دادند. فرهنگ دوستان و کتاب خوان های کشور توانستند به رکورد 120 میلیارد تومان خرید از نمایشگاه کتاب دست پیدا کنند. این عدد نسبت به سال گذشته 14 درصد رشد داشته است، البته باید دانست که بخشی از این 14% معادل نرخ تورم سالانه هم هست!

بازار نشر هرچند در این 10 روز حسابی رونق داشت اما در کل چنین وضعیتی ندارد. این را به راحتی می شود از وضعیت تیراژ کتاب‌ها فهمید. وقتی عناوین جدید از انتشارات بزرگ و مهم کشور را بررسی کنیم متوجه می شویم که تیراژ کتاب‌ها نهایتا چیزی در حدود 2000 نسخه در هر دوره چاپ است. این تازه عددی خوب و تاحدودی مطلوب است. بیشتر ناشر ها با تیراژ 1000 نسخه در هر دوره چاپ، آثارشان را به نمایشگاه کتاب آوردند اما باز در همین شرایط بعضی از آنها معتقد بودند که این عدد 1000 هم ریسک بزرگی است.

متاسفانه امروز حتی به تیراژ 500 و 300 نسخه هم رسیدیم. شاید بتوان گفت که یک جزوه معمولی دانشگاهی در طول ترم تحصیلی، خیلی خیلی بیشتر از این عدد و رقم ها تکثیر می‌شود.

این مساله بسیاری از ناشران به نشر دیجیتال سوق داده است. ناشران دیجیتال در نمایشگاه امسال بخش مجزایی داشتند. آنها در حاشیه نمایشگاه و کنار پارکینگ جانمایی شدند که این مساله با انتقاد بسیاری از آنها همراه شد. فرصت دیده شدن از آنها گرفته شد.

شهرآفتاب سالن های متنوعی دارد اما بازهم با ظرفیت کنونی اش در فاز اول؛ امکان جانمایی تمامی غرفه ها را در سالن ها و بناهاش مسقفش نداشته است. حالا ناشران دانشگاهی، پزشکی، آموزشی و کودک در چادرهایی اطراف سالن های اصلی مستقر شده اند. مصلای تهران هم چنین وضعیتی داشت  و ظرفیت کامل برای جانمایی تمام ناشران وجود نداشت.

در روز جمعه باران بهاری مهمان شهرآفتاب شد. باران شدت گرفت و اوضاع در چادرهای جنبی کمی نابسامان شد. البته با تلاش مسئولان نمایشگاه سعی شد تا همه چیز به درستی مدیریت شود. در این میان بیشترین ضرر به بخش ناشران دیجیتال وارد شد و کسب و کارشان تعطیل شد. در نهایت ناشران دیجیتال نسبت به سال گذشته، 30درصد فروش کمتری داشتند.

اخبار مرتبط

کتاب "در مکتب مصطفی" نقد و بررسی شد‌

نشست نقد و بررسی کتاب "در مکتب مصطفی" در مشهد + پوستر

حضور انتشارات راهیار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد + پوستر

0 نظر

ارسال نظر

capcha