تسلط کامل ارتش سوریه بر محله «القابون» دمشق+نقشه

تسلط کامل ارتش سوریه بر محله «القابون» دمشق+نقشه

به گزارش سراج24، ارتش سوریه و نیروهای مقاومت امروز شنبه در محله «القابون» دمشق با تروریستها درگیر شدند.

وبگاه خبری «المصدر» لحظاتی پیش اعلام کرد که یگانهای ارتش سوریه از جمله نیروهای رنجر و گردان چهارم موفق شدند پس از درگیری شدید با تروریستها، بر القابون تسلط پیدا کنند.

در حال حاضر نیز یگانهای مهندسی ارتش سوریه در حال پاکسازی این محله هستند.

وبگاه خبری «قاسیون» وابسته به معارضان اما مدعی شد که تروریستها توانسته اند حملات نیروهای سوری را دفع کنند.

به گزارش قاسیون، درگیری شدیدی میان تروریستها و ارتش سوریه از صبح امروز آغاز شد و حملات خمپاره ای و موشکی نیز ادامه دارد.

موقعیت جغرافیایی القابون

محله القابون در شمال شرقی شهر دمشق، پایتخت سوریه واقع شده و با مرکز این شهر تنها 4 کیلومتر فاصله دارد. القابون از شمال به محله برزه، از جنوب به محله جوبر و از شرق به دو شهرک عربین و حرستا، واقع در غوطه شرقی دمشق محدود می‌شود.

اندازه واقعی    

بزرگراه سریع السیر «دمشق – حمص» از وسط محله القابون می‌گذرد و آن را از شرق به سمت غرب به دو بخش تقسیم می‌کند. همچنین این محله یک پایانه‌ مرکزی اتوبوس‌های مسافربری به مقصد استان‌های شمالی سوریه را در خود جای داده و موجب شده، القابون به دروازه شمالی دمشق مبدل شود.

محله القابون از لحاظ تقسیمات اداری و استانی وزارت کشور سوریه تابع منطقه غوطه شرقی دمشق است، به همین دلیل همانند دیگر مناطق غوطه که به سرسبزی و خوش آب و هوایی معروف هستند، این محله نیز از جمله مناطق سرسبز و بسیار خوش آب و هوای نزدیک به پایتخت به شمار می‌آید. درباره خوش و آب و هوایی این منطقه نقل است که سلطان «سلیم عثمانی» مدتی در این منطقه رحل اقامت افکنده و کاخی را بنا نموده بود که تراس آن به باغ‌های سرسبز و رودخانه‌های پر آبش مشرف بود.

اهمیت محله القابون

محله القابون به این جهت که حلقه ارتباطی منطقه غوطه شرقی دمشق به شهر دمشق، پایتخت سوریه است و مهمترین مراکز امنیتی و اطلاعاتی نظام سوریه در آن واقع شده، از اهمیت راهبردی برخوردار است.

وجود مرکز اطلاعات هوایی به نام «شعبه حرستا»، دانشکده پلیس، مقر پلیس نظامی، ستاد نیروهای ویژه ارتش و کارخانه «سیرونیکس» که با اشغال القابون توسط عناصر مسلح به مرکز استقرار نیروهای ارتش سوریه در ورودی این محله در مسیر بزرگراه دمشق – حمص تبدیل شده بود، آنچه اهمیت راهبردی محله القابون را دو چندان کرده است.

این محله همچنین نقطه تقاطع راه‌ها و خیابان‌های اصلی و مهم دمشق و اطراف آن شمرده می‌شود که به تقاطع القابون معروف است.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

انتقال 5 هزار تروریست از جنوب به شمال سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha