کبگانیان در جمع خبرنگاران خبر داد

توقف اجرای سند 2030 پس از فرمان رهبر انقلاب/ درخواست تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای عالی انقلاب فرهنگی را داده‌ایم

توقف اجرای سند 2030 پس از فرمان رهبر انقلاب/ درخواست تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای عالی انقلاب فرهنگی را داده‌ایم

به گزارش سراج24،منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در حاشیه نود و سومین جلسه این ستاد در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز علاوه بر بررسی گزارش علم و فناوری در شاخص‌های مختلف و بررسی سند فرهنگی کشور، بحث گلایه مقام معظم رهبری از شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با سند 2030 نیز مطرح شد.

وی افزود: سند 2030 مورد عتاب و تذکر مقام معظم رهبری قرار گرفته است و ما امروز جلسات مختلف ستاد نقشه جامع علمی کشور از دی ماه 95 تاکنون را بررسی کردیم که در جلسات مداوم در رابطه با این سند اعلام نگرانی کرده بودیم.

کبگانیان با بیان اینکه تناقضات سند 2030 با اسناد بالادستی نظام بارها اعلام شده بود، گفت: در آخرین جلسه‌ای که با حضور مدیرکل یونسکو در ایران داشتیم تاکید کردیم که حتی اگر یک بند سند 2030 مغایر با اسناد بالادستی است اجرای سند باید متوقف شود و گلایه کردیم که چرا این کار از سوی دولت انجام نشده است.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، اظهار داشت: مساله سند 2030 در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مطرح شد ولی این موضوع به جلسه بعدی شورا موکول شد که جلسات بعدی نیز تعطیل بود و موضوع به اینجا رسید.

کبگانیان عنوان کرد: قرار است به فوریت جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را تشکیل دهیم که البته باید یکی از روسای قوا با این مساله موافقت کند زیرا رئیس شورا باید یکی از روسای قوا باشد ولی در حال حاضر به دلیل ایام انتخابات این موضوع در اولویت دوم قرار گرفته است.

وی افزود: الزام اجرای سند 2030 مصوبه هیات وزیران بود که تعداد 30 کمیته تشکیل دادند و هیچکدام به ما گزارش نشد، کارگروهی نیز تشکیل شد تا ملزم به اجرای ابعاد مختلف سند باشد، تعبیری که مقام معظم رهبری درباره اجرای بی‌سر و صدای این سند داشتند کاملا درست بود زیرا به طور رسمی هیچ گزارشی به ما نداند. در حالی که شورای عالی انقلاب فرهنگی حداقل در حوزه فرهنگ و آموزش مسئولیت مشخص دارد و ما به درستی مورد گلایه رهبر معظم انقلاب قرار گرفتیم.

کبگانیان با بیان اینکه ساز و کارها و ابزار نظارتی شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بسیار جدی‌تر باشد عنوان کرد: در ماه بهمن 95 در جلسه‌ای با حضور مدیرکل یونسکو تصمیم گرفته شد که اجرای سند متوقف شود ولی باید برای این تصمیم ابزار نظارتی و اجرایی وجود داشته باشد نه اینکه اگر یک وزیر از تصمیمات شورا خوشش آمد و راضی بود آن را اجرا کند.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از توقف اجرای این سند پس از فرمان مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: شنیده‌ام که معاون اول رئیس جمهور توقف اجرای سند را اعلام کرده است و اگر سند اجرای شود خلاف قانون اساسی است زیرا ولایت فقیه این مساله را اعلام کرده‌اند.

وی ادامه داد: در این سند موضوعاتی وجود دارد که خلاف مسائل بدیهی کشورهای اسلامی است. به طور مثال بحث‌های مربوط به هم جنس‌بازی و مسائل دیگری مبنی بر رسمیت شناختن اینگونه افراد مطرح شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: عزیزان می‌گویند اجرای این سند الزامی است ولی زمانی که یک کشور 20 تذکر بگیرد آیا به عنوان کشور متخلف محسوب نمی‌شود.

وی گفت: اجرای مبحث آموزشی سند 2030 متوقف شد و دیگر به مصوبه شورا نیز نیازی نیست زیرا فرمان رهبر انقلاب بوده است ولی موضوع دیگر این است که آموزش تنها یکی از اهداف هفده گانه توسعه پایدار است که در سازمان ملل تصویب شد، اهداف دیگر نیز با تمام اسناد بالادستی ما تناقض دارد.

به گفته وی مسائلی درباره نحوه سبک زندگی مردم ، مسائل اقتصادی و فرهنگی در این سند مطرح شده است  که در این رابطه ما اسناد بالادستی بسیاری داریم و باید اسناد خودمان را اجرا کنیم.

وی ادامه داد: کشورهای مسلمان دیگر نیز سند 2030 را امضا کردند ولی آنها برنامه و سند بالادستی در کشور خودشان ندارند و مجبور به موافقت با چنین اسنادی هستند ولی رهبر انقلاب ما تاکید کرده‌اند که ما در درجه اول باید برای اجرای چنین اسنادی در تمام جهان مخالفت کنیم و اگر نتوانستیم حداقل در کشور خودمان آن را اجرا نکنیم.

وی ادامه داد: ما در برابر فرمان مقام معظم رهبری تکالیفی داریم که باید در جلسه فوق‌العاده شورا بررسی شود،‌همچنین باید به مساله ابزار نظارتی شورا نیز بپردازیم، حل مقطعی این موضوع هدف نیست بلکه باید ساز و کارهایی تعریف شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت علوم نیز در مورد سند 2030 مسئولیت دارد یا خیر گفت: هیات دولت بخش ارتباط با یونسکو را به وزرات علوم تفیذ کرده، البته وزیر آموزش و پرورش وقت در اینچئون این سند را امضا کرده ولی تمام ارتباط ما با یونسکو از طریق وزارت علوم است.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

روایت عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی از نقش جهانگیری در اجرای سند ۲۰۳۰

تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و استانداری سیستان و بلوچستان

اجرای مخفیانه ۲۰۳۰

0 نظر

ارسال نظر

capcha