قالیباف در رادیو ورزش:

بحران اقتصادی چالش‌ جدی کشور است/ ورزش هم باید مانند فرهنگ وارد سبد کالای خانواده‌های ما شود

بحران اقتصادی چالش‌ جدی کشور است/ ورزش هم باید مانند فرهنگ وارد سبد کالای خانواده‌های ما شود

به گزارش سراج24،محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز (سه‌شنبه) در برنامه انتخاباتی‌اش در رادیو ورزش با اشاره به شرایط ورزش کشور، اظهار داشت: مردم ما مردم فروتنی هستند، سعی کردند جوانان‌شان را در همه میادین ورزشی مورد حمایت قرار دهند و مرام پهلوانی را به جهانیان معرفی کنند، مردم عزیز ما حتی حاضرند از حق سلامت خودشان بگذرند اما برای قهرمانان خودشان امکانات مناسبی را از مسئولان درخواست کنند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: امروز هم مدیران شهری و هم مدیران کشوری موظفیم دست به دست هم دادیم و اجازه ندهیم بی‌تحرکی و کم‌تحرکی بتواند به سلامتی مردم لطمه وارد کند.

وی اضافه کرد: متأسفانه ورزش همگانی در کشور ما از یک شرایط مناسب برخوردار نیست، طبق اطلاعاتی که بنده دارم امروز تنها 21 درصد از هموطنان ما از فعالیت‌های آموزشی ورزشی مستمر برخوردار هستند. این در حالی است که خیلی از کشورهای دنیا این رقم را به بالای 50 درصد رساندند، حتی مردم برخی کشورها مثل ژاپن بالای 70 درصدشان با ورزش درگیر هستند.

قالیباف تصریح کرد: اثرات توجه یا عدم توجه به ورزش همگانی در جامعه می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت جامعه داشته باشد، از جمله برنامه‌های جدی بنده در حوزه ورزش، تهیه سند چشم‌انداز عملیاتی برای یک دوره 10 ساله در حوزه ورزش همگانی است تا بتواند تأثیر جدی بر توسعه ورزش همگانی داشته باشد. ما تجربه موفقی هم در این زمینه در شهر تهران داشته‌ایم، ما سعی کردیم در آن بخش مربوط به مشکلات مالی که با شرایط خاصی که امروز مردم دارند، کمکی به سبد خانوار در حوزه ورزش همگانی انجام دهیم و امکانات و تجهیزات خوبی را در نقاط مختلف شهر بگذاریم، امیدوارم این کاری که توانستیم در شهر تهران انجام دهیم را در بقیه کشور توسعه دهیم تا آنها هم بتوانند از این فرصت استفاده کنند.

وی تأکید کرد: طرح‌ریزی ما در حوزه ورزش نباید به گونه‌ای باشد که بخواهیم از تهران برای کل‌کشور برنامه‌ریزی کنیم، هر جغرافیایی یک فرهنگ دارد و مردم هر نقطه‌ای به ورزشی علاقه‌مند هستند.

وی افزود: ارتقای سلامت جسمی و روانی جامعه را باید مورد توجه قرار دهیم، عدم تحرک به عنوان یکی از عوامل منجر به مرگ شناخته شده است، این در حالی است که انجام فعالیت‌های بدنی منظم به طور قابل توجهی می‌تواند بیماری‌ها را کاهش دهد؛ چرا نباید ورزش را مردمی کنیم؟ مگر کالاهای ورزشی چه پیچیدگی خاصی دارند که ما نمی‌توانیم آنها را در داخل تولید کنیم؟

وی با بیان اینکه اگر در بهداشت و ورزش هزینه کنیم باعث ارتقاع سلامت در جامعه می‌شود و به قول مقام معظم رهبری هزینه در ورزش اسراف نیست، افزود: مشکلات مالی، کمبود فضاهای ورزشی، عدم آگاهی و... از جمله دلایل عدم توجه مردم به ورزش‌های همگانی است، بر اساس جغرافیای مناطق مختلف کشور باید برای ورزش همگانی برنامه‌ریزی کنیم.

قالیباف همچنین گفت: یکی از بهترین فرصت‌ها برای پُر کردن اوقات فراغت جوانان در تفریحات سالم و ورزش است و می‌تواند آنها را از سرگرمی‌های پُر خطر دور کند؛ دوری از محیط‌هایی که ممکن است خطراتی مثل آسیب‌های اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

وی همچنین گفت: مهم‌ترین عنصر در پیشرفت یک کشور منابع انسانی است، ما اگر یک درصد جمعیت دنیا را داریم اما 5 درصد دارایی‌های دنیا در کشور ماست، سرمایه‌گذاری در سلامت از اولویت‌های دولت ما خواهد بود.، ولی بدانیم اگر نیروی انسانی سالم نداشته باشیم نمی‌توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی گفت: یکی از چالش‌های جدی کشور ما بحران اقتصادی است، بحران اقتصادی در بخش‌های مختلف تأثیر خودش را گذاشته و باعث شده خانواده‌های کم‌درآمد فرصت فکر کردن در مورد ورزش را نداشته باشند‌، مخصوصاً خانواده‌هایی که وضعیت مالی خوبی ندارند، واقعاً فرصت فکر کردن درباره ورزش دغدغه آنها نیست، این مشکلات اقتصادی برای دولت هم هست، اما نباید به موضوع ورزش بی‌توجه باشیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه ورزش هم باید مانند فرهنگ وارد سبد کالای خانواده‌های ما شود، تصریح کرد: انسان و جامعه سالم می‌تواند محور توسعه یک جامعه باشد، مهمترین عنصر در پیشرفت منابع انسانی است.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

شهید سلیمانی چهره برجسته دفاع مقدس بود

برخی عملا امیدشان به نتایج انتخابات فلان کشور است

دو نکته‌ای که جریان انقلابی باید مراقبت آن باشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha