در گفت‌و‌گو با العربی الجدید مطرح شد

ولایتی: اگر فداکاری‌های ایران نبود، منطقه تجزیه می‌شد/ مستشاران نظامی با دعوت دمشق، به سوریه رفته‌اند

ولایتی: اگر فداکاری‌های ایران نبود، منطقه تجزیه می‌شد/ مستشاران نظامی با دعوت دمشق، به سوریه رفته‌اند

به گزارش سراج24،«علی اکبر ولایتی» مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در گفت‌و‌گو با روزنامه قطری العربی الجدید، (چاپ لندن) درباره آخرین تحولات منطقه، موضع آمریکا و عربستان در قبال نقش ایران در منطقه و رابطه تهران و مسکو سخن گفت و بر همکاری‌های منطقه‌ای برای کاهش تنش‌ها تأکید کرد.

دکتر ولایتی در ابتدا درباره سخنان «عادل الجبیر» درمورد همکاری ریاض و واشنگتن برای ایجاد امنیت و ثبات در منطقه، همچون گذشته تأکید کرد که امنیت منطقه باید بوسیله کشورهای منطقه‌ای صورت گیرد و دخالت خارجی در کار نباشد.

او گفت: چه توجیهی دارد که کشوری از هزاران کیلومتر آن طرف‌تر سرنوشت منطقه‌ای را تعیین کند؛ این قضیه نتیجه ای نخواهد داشت و هرگز امنیت ملی و منافع ایران را تحت تأثیر قرار نخواهد داد؛ تمامی تجربه‌های گذشته ثابت می‌کند که طرف‌های خارجی صرفا گام‌هایی برمی‌دارند که فقط در راستای منافع خودشان و تضعیف کشورهای منطقه باشد.

او با تأکید بر اینکه تهران گام‌های عملی برای مبارزه با تروریسم و جنبش‌های تندرو و تکفیری بر داشته است، گفت: ایران آماده همکاری و گفت‌و‌گو با کشورهای منطقه برای رسیدن به اهداف مشترک است.

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری درباره حضور مستشاران نظامی ایران در سوریه نیز با تأکید بر اینکه اعزام این مستشاران با دعوت رسمی و قانونی دولت سوریه صورت گرفته است، گفت: ما همواره تأکید کرده‌ایم که گزینه‌های نظامی در سوریه کارساز نیست و باید همه برای نشستن پشت میز و گفت‌و‌گو برای پایان بحران و ریشه کن کردن تروریسم، اقناع شوند.

او افزود: هر برنامه یا توافقی درباره سوریه باید به موافقت مردم سوریه برسد و این مردم سوریه هستند که حق تعیین سرنوشت خودشان را دارند؛ همه باید بدانند که ایران صرفا به دنبال امنیت و ثبات خودش نیست بلکه امنیت خود را در ثبات منطقه می‌بیند.

ولایتی همچنین گفت: ایران در برابر سازمان‌ها و گروههای تروریستی که تهدیدی برای کل جهان هستند، ایستاده و در این راه شهدای زیادی را تقدیم کرده است و اگر فداکاری‌های ایران نبود منطقه تجزیه می‌شد.

وزیر خارجه اسبق ایران در انتها درباره رابطه ایران و روسیه و در اختیار قرار دادن آسمان ایران برای هواپیماهای روسی نیز گفت: روابط تهران و مسکو استراتژیک است و در حال حاضر در تمامی زمینه‌ها توسعه یافته است اما اتخاذ تصمیمات مرتبط با سیاست ایران از سوی مقام معظم رهبری است و به فرماندهان و مقامات ابلاغ می‌شود ولی درباره این یک موضوع خاص، اگر نیاز باشد پس از مشورت مقام رهبری با فرماندهان در همه سطوح، تصمیم‌گیری خواهد شد؛ یعنی اینکه موضوع هنوز مطرح است اما تصمیم مناسب در زمان خود گرفته خواهد شد.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

‌دولت دوازدهم و فرصتی برای جبران گذشته‌

«سید حسن نصرالله» امروز سخنرانی می کند

درخواست کردستان عراق برای مذاکره با بغداد

0 نظر

ارسال نظر

capcha