با وجود افزایش چند صد درصدی در سال‌های گذشته

درخواست وزیر بهداشت برای گران شدن تعرفه‌های پزشکی/ کف پیشنهاد وزارت بهداشت افزایش 10 درصدی است

درخواست وزیر بهداشت برای گران شدن تعرفه‌های پزشکی/ کف پیشنهاد وزارت بهداشت افزایش 10 درصدی است

به گزارش سراج24،وزیر بهداشت درباره اقدامات انجام شده برای جامعه پزشکی در طول دولت یازدهم و علت نارضایتی برخی از آن‌ها گفت: «جامعه پزشکی خود می‌دانند که ما چه کرده‌ایم. یکی از عواملی که در این دوره ما را بسیار خسته کرد، رفتار برخی از سپیدپوشان بود. متاسفانه این افراد خیلی غوغاسالاری کردند. ما همکاران شریف و خدومی داریم که دنیا کمتر مشابه آنها را به خود دیده است. اما در عین حال افراد اخلاق‌مداری هم هستند که گاهی سکوت‌شان برای افراد زیاده‌خواه، تمامیت‌خواه و خودپسند، فرصت ایجاد کرده است.»

حسن هاشمی افزود: «هستند کسانی که به دنبال اقدامات انجام‌شده در نظام سلامت، منافعشان به خطر افتاده است. ناراحت نیستم که چنین افرادی پشت سر ما صحبت می‌کنند و خدمات را زیر سوال می‌برند. آنچه که برای ما مهم است، منافع ملت است. البته جامعه پزشکی هم بخشی از همین ملت هستند و مهم آن است که هیچ صنفی نباید هیچ‌گاه به مسائل به‌صورت بخشی و صنفی بنگرد. همه ما یک خانواده هستیم و ایرانی هستیم. منافعمان هم کاملاً به یکدیگر گره خورده است. اینکه یک صنف هر آنچه که می‌خواهد حکومت برایش فراهم کند، در هیچ جامعه‌ای نه پسندیده است و نه شدنی.»

وزیر بهداشت افزود: «دولت برای جامعه پزشکی اقدامات خوبی انجام داد. به‌واسطه همین اقدامات بود که در طول این سه سال و نیم در رسانه‌های مخالف دولت به ما اهانت کردند و مدعی شدند که هرچه پول بوده، در جیب پزشکان ریخته‌ایم. این موضوع دروغ و خلاف واقع بود. دلیل آن هم حجم زیاد ساخت‌وسازها و تجهیزات، خدمات و همچنین کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم بابت دریافت خدمات سلامت است. این در حالی است که عده‌ای هم عنوان می‌کنند دولت برای جامعه پزشکی کاری نکرده است. این افراد نگاهی به تعرفه‌ها و درآمدهایشان بیندازند؛ البته درآمدی که از مسیر سالم به دست می‌آورند.»

وی افزود: «آن دسته‌ای که درآمد غیرقانونی داشتند، زیرمیزی می‌گرفتند یا کارهای متقلبانه انجام می‌دادند الان دستشان قطع شده است. این افراد هرچقدر هم ناراحت باشند، جزو افتخارات ما خواهد بود. البته امیدواریم اقدامات انجام شده در زمینه کاهش پرداختی از جیب مردم و رضایتمندی گیرندگان و ارائه‌دهندگان خدمات ادامه یابد.» 

به نقل از روزنامه سپید، هاشمی درباره شایعات مطرح‌شده در زمینه تعرفه‌های پزشکی 96 و همچنین کاهش ضریب K ، گفت: «از ابتدا با هر نوع تغییری درباره تعرفه‌ها در شورای عالی بیمه مخالف بودیم، چراکه یکی از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت این بود که تعرفه‌ها به‌طور نسبی به سمت واقعی شدن نیل پیدا کرد. فراموش نکنیم که انتخابات نظام پزشکی پیش روست و بالاخره بعضی‌ها در این راستا خبر تولید می‌کنند، روی خبرها سناریو ایجاد می‌کنند، کمپین راه می‌اندازند و بعد هم مدعی می‌شوند که خودشان توانستند مشکل را حل کنند. حدس من این است که این افراد از این جهت این کار را می‌کنند تا بتوانند تابلویی بلند کنند و فردا بتوانند رای عده‌ای را که سناریوسازی آنها را باور کرده‌اند، در سبد خود داشته باشند. من هم این شایعات را شنیده‌ام؛ از جمله اینکه K جراحی برای همه رشته‌ها نصف خواهد شد، تعرفه‌ها به سابق باز می‌گردد یا کتاب تعرفه‌ها تغییر می‌کند. همه این موارد عاری از حقیقت است.»

هاشمی افزود: «با توجه به رقم فعلی تورم در جامعه، همین میزان را نیز کف انتظارمان برای رشد تعرفه‌های پزشکی سال جاری قرار دادیم. بیمه‌ها باید با سازمان برنامه و بودجه صحبت کنند و جواب روشنی بیاورند. یا باید برای رشد تعرفه‌ها، اعتبار بیشتری را در بودجه 96 می‌دیدند و یا بتوانند صرفه‌جویی کنند.

در مجموع بحث‌هایی که اکنون وجود دارد، حول و حوش تعرفه‌های پزشکی در سال 96 است. اگر بیمه‌ها و سازمان مدیریت پیشنهادی در این زمینه دهند، معطوف به این خواهد بود که بخواهند رشد را از این عدد صفر که خودشان پیشنهاد کرده‌اند، به کف پیشنهاد وزارت بهداشت برسانند. البته سازمان نظام پزشکی نیز عدد پیشنهادی ما را قبول ندارد. خود من هم شخصاً معتقدم تورم در گروه پزشکی بیش از تورم معمول جامعه است. این تورم به‌ویژه در بخش خصوصی نظام سلامت بسیار بیشتر از تورم معمول جامعه است.»

وزیر بهداشت در خصوص کف پیشنهاد وزارت بهداشت درباره افزایش تعرفه‌های پزشکی سال 96 گفت: «کف پیشنهاد ما برای افزایش تعرفه‌های سال 96، 10 درصد است، البته این پیشنهاد در شورای عالی بیمه تایید نشد، اما همچنان معتقدیم باید این اتفاق بیفتد.»

وی در پایان صحبت‌هایش گفت: «البته همچنان تاکید داریم که «پرداختی از جیب بیماران» خط قرمز ماست. لازم است کاهش پرداختی از جیب مردم (سهم شش‌درصدی مردم در شهرها و 3 درصدی در روستاها بابت هزینه‌های بستری) به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت، حفظ شود و ما بر آن اصرار داریم. بر همین اساس افزایش تعرفه‌ها باید در قالب افزایش حمایت بیمه‌ها صورت گیرد.»

منبع:فارس

اخبار مرتبط

قاضی زاده هاشمی: سالمندی در ۲۰ سال آینده کشور مثل امروز جامعه ایثارگری خواهد بود

به دنبال ایجاد اتحادیه بنیادهای شهید محور مقاومت هستیم

تصویب قانون مشکلی از ایثارگران حل نمی‌کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha