بدعتی غیرقانونی به نام کاندیدای پوششی

بدعتی غیرقانونی به نام کاندیدای پوششی

به گزارش سراج24،مشارکت سیاسی در نظام‌های حقوقی عملا در پرتو مشارکت در انتخابات و انتخاب مقامات و مجریان اداره کننده کشور رقم می‌خورد. برای این منظور در هر نظامی قوانین و مقررات، ترتیباتی خاص برای انجام فرایندهای مختلف انتخابات پیش‌بینی می‌نمایند که با ثبت نام داوطلبان آغاز می‌شود. ثبت نام در انتخابات از مهمترین مرحله‌های شکل‌گیری رقابت‌های انتخاباتی است.

 در انتخابات ریاست جمهوری رقابت‌ها با فرایند ثبت‌نام هیجان بیشتری به خود می گیرد. روشن است مطابق قانون کسانی باید داوطلب تصدی مسئولیت شوند که برنامه منسجم و قابل قبولی برای مدیریت کشور و حسن اداره امور جامعه داشته باشند. بدین منظور بدیهی است کسانی که خود را مهیای ورود در رقابت‌های انتخاباتی می‌نمایند قانونا، منطقا و اخلاقا پیش از اعلام داوطلبی، توان خود را برای اداره مناسب جامعه محک زده باشند و برنامه منسجم خود را برای ارائه به آحاد ملت و صاحبان حق رأی مدون و آماده نموده باشند.

مردم نیز مناسبترین نوع انتخاب را در صورتی می‌توانند داشته باشند که بجای اشخاص و گروه‌ها، به برنامه‌ها و توان مدیریتی داوطلبان توجه نمایند. یکی از بهترین راه‌های شناخت اصلح‌ترین داوطلب ریاست جمهوری نیز شناخت بهترین و دقیق‌ترین برنامه برای اداره کشور است. برنامه جامع و مانع نیز برنامه‌ایست که در آن تمام نقاط قوت کشور و امتیازات و ظرفیت‌های داخلی شناسایی شده باشد و اشراف کاملی نیز نسبت به ضعف‌ها و کاستی‌ها وجود داشته باشد. با شناخت قابلیت‌ها و اشراف به کاستی‌هاست که داوطلب ریاست جمهوری می‌تواند پیشنهادات خود را برای اصلاح امور کشور و اداره بهتر آن ارائه دهد. در غیر این صورت هر پیشنهادی که ارائه شود فاقد مقدمات منطقی لازم است.

اکنون که در فرایند احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری توسط شورای محترم نگهبان به سر می‌بریم چه خوب است اعضای محترم شورا با بررسی دقیق برنامه داوطلبان، میزان صلاحیت آن‌ها را فراتر از حدود کمّی و بلکه بصورت کیفی ارزیابی نمایند. در این میان شورای نگهبان می‌تواند کسانی را که بصورت پوششی و بدون قصد کاندیداتوری و صرفا با هدف حمایت از این و آن وارد عرصه انتخابات شده‌اند از ادامه حضور در عرصه رقابت‌ها محروم نمایند. چه آنکه مطابق اصل 115 و 116 قانون اساسی و سایر قوانین و مقررات مربوطه، فردی که برای داوطلبی ریاست جمهوری اقدام می‌نماید باید قصد واقعی برای این منظور داشته باشد. بدون وجود چنین قصدی نمی‌توان عنوان «نامزد ریاست جمهوری» که در اصل 116 قانون اساسی ذکر شده است را به افراد نسبت داد. برای فهم این مهم می‌توان به سخنرانی‌های صریح داوطلبان در بدو ثبت‌نام و قبل و بعد آن مراجعه کرد.

 شرکت در انتخابات به عنوان داوطلب ریاست جمهوری بدون اراده چنین قصدی با هر دلیل و بهانه‌ای از جمله حمایت از دیگر داوطلبان تنها موجب ایجاد سردرگمی برای رأی دهندگان خواهد بود و هزینه‌های عمومی را افزایش داده و زمینه انحراف افکار عمومی را موجب می‌شود بلکه به جهت آنکه فرد مذکور از برنامه مدون برای اداره جامعه نیز برخوردار نمی‌باشد به نحوی بی احترامی به آحاد ملت و به بازی گرفتن قانون و سرنوشت جامعه است. علاوه بر اینها تایید صلاحیت داوطلبان پوششی می‌تواند موجب امتیاز نامزدهایی شود که داوطلبان پوششی به حمایت از آنها وارد رقابت‌های انتخاباتی شده‌اند. به نظر می‌رسد استفاده برابر از فرصت تبلیغات که مورد تاکید قانون است، با تایید این داوطلبان به نفع نامزد مورد حمایت از سوی داوطلبان پوششی مخدوش شود. داوطلبان پوششی بهتر است با تمکین در برابر قانون، برای دفاع از نامزد مورد حمایت خود، از طریق شرکت در نشست‌ها و مناظره‌ها و گفتگو‌های تخصصی که میان طرفداران داوطلبان برگزار می‌گردد اقدام نمایند.

با توجه به گفته‌های معاون اول رئیس جمهور جناب آقای اسحاق جهانگیری و همچنین محمد هاشمی و محمود احمدی نژاد که هر کدام به نحوی به صراحت یا در لفافه هدف از حضور خود در عرصه انتخابات را حمایت از شخص خاصی اعلام داشته‌اند، شورای نگهبان بهتر است با رد یا اعلام عدم احراز صلاحیت این افراد، مانع ایجاد رویه‌ای غلط در فرایند انتخابات شود. عدم رد یا احراز صلاحیت این اشخاص می‌تواند موجب شکل گیری بدعتی در ادوار آینده انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی شود.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

نیروهای انقلابی در سال ۹۶ کاندیدای واحد خواهند داشت

نامزدهای وصل به کانون قدرت و ثروت در لیست سیاه مردم قرار گیرند

مجلس نباید در برابر اسیدپاشی به زنان سکوت کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha