انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه از نگاه رسانه‌های جهان

کودتای سیاسی یک تازه‌‌کار سیاسی در فرانسه

کودتای سیاسی یک تازه‌‌کار سیاسی در فرانسه

به گزارش سراج24، گرچه برخی از رسانه‌های خارجی مانند صبح جنوب چین فقط از طریق خبرهای خبرگزاری فرانسه یا رویترز به این موضوع پرداختند، اما روزنامه‌‌های سراسر جهان روز دوشنبه بیست و چهارم آوریل نتیجه نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را مطرح کردند. بسیاری از رسانه‌ها خبرنگارانی را به فرانسه فرستادند تا انتخاباتی را پوشش خبری دهند که شرایط، نامزدها و پیامدهای آن بر آینده اروپا، آن را به یک رویداد بین المللی تبدیل کرده است.

تفاوت زمان مطلوب به رسانه‌های آمریکا امکان داد تا تحلیل‌های خود را به‌سرعت ارائه دهند. نیویورک تایمز بر برنامه زنده‌ای تأکید کرد که باعث شد امانوئل ماکرون «تازه‌کار سیاسی» (از جنبش ترقی‌خواه) و مارین لوپن «راست افراطی پرشور» (از جبهه ملی) دو برنده برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در روز یکشنبه هفتم ماه مه شوند.

این نشریه به خوانندگانش توضیح می‌دهد: «نتیجه انتخابات رد جنجال برانگیز احزاب سنتی در یک لحظه بحرانی بود که در آن انتخابات فرانسه می‌تواند درباره آینده اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد، که کشور را در مسیری نامعلوم قرار خواهد داد».

خبر خوب برای اروپا و خبر بد برای روسیه

سردبیر تایمز لندن تأکید می‌کند که نتیجه نخستین دور «خبر خوبی برای میانه‌روهای طرفدار اروپا» و «خبر بدی برای مسکو» است و این سؤال را مطرح میکند که "آیا وزیر سابق اقتصاد فرانسوا اولاند حکومت خواهد کرد یا «آیا او رئیس جمهور اصلاح‌طلب دیگر فرانسه خواهد بود که با شکست مواجه خواهد شد؟»".

رئیس‌جمهوری جوانتر از ناپلئون

وب‌سایت سیاسی تخصصی پولیتیکو حتی بسیار فراتر را پیشبینی کرده و اعلام میکند اگر او که «بانکدار جوان» نامیده می‌شود، پیروز شود، انتخاب وی می‌تواند بهعنوان سرنگونی گرایش پوپولیستی که از سال 2016 غرب را فراگرفته است، تعبیر شود. سن ماکرون (٣٩ساله) نیز توجه لس‌آنجلس تایمز را جلب کرده است. این روزنامه چاپ کالیفرنیا تأکید می‌کند که او جوان‌ترین رئیس جمهور حتی جوان‌تر از لویی ناپلئون بناپارت (40 ساله در سال ١٩٤٨) خواهد شد.

در کانادا نشریه لاپرس بر این باور است که «این نخستین پیروزی پاداش شرط بسیار جسورانه» معاون وزیر امور خارجه الیزه است. روزنامه مونترال که نوشت در روز شنبه رأی‌دهندگان برای رأیدادن ساعت‌ها منتظر شدند، افزود که «به‌خلاف ١٥ سال پیش شایستگی نامزد زن جبهه ملی غافلگیر کننده نیست».

حزب فرانسوا میتران در معرض نابودی

در آمریکای لاتین نیز به تفسیر نخستین دور انتخابات پرداختند. روزنامه لاترسرا در شیلی، ماکرون را بهعنوان «رقیب سیاست فرانسه» به خوانندگانش معرفی می‌کند و مقاله‌ای را با عنوان «حزب فرانسوا میتران در آستانه نابودی» به شکست حزب سوسیالیست، اختصاص داد.

در کشور همسایه شیلی، آرژانتین، گروه کلارین یادآوری می‌کند که در دور دوم قطعآً تاریخ، جوانترین رئیس جمهور جمهوری پنجم یا نخستین رئیس جمهور زن را در کاخ الیزه مستقر خواهد کرد.

کودتای سیاسی با نیروی جوانی

اما در این طرف اقیانوس اطلس از این انتخابات بیشتر صحبت می‌شود. در این کشورها است که به نظر می‌رسد ماکرون طرفداران بیشتری دارد. در انگلیس، بی‌بیسی به زندگی حرفه‌ای غیرمعمول سیاستمداری دوباره پرداخت که هیچ‌گاه انتخاب نشده بود و توانست «نبض زمان را به دست بگیرد» و «جایگاهی از طرفداران را بین جوانان، کسانی که توهمات خود را از دست داده‌اند و خوش‌بین مانده‌اند و محافظه‌کاران» به دست آورد. این شبکه تلویزیونی با تحسین وی اعلام میکند: «او با انرژی، جوانی و جذابیت غیرقابل مقایسه و فصاحت بیان خود توانست کودتای سیاسی کند که در تاریخ باقی خواهد ماند».

این رسانه انگلیسی تأکید می‌کند وجود این شکست‌های حقوقی فرانسوا فیون راستگرا و اختلاف جناح چپ این فرصت را برای این نامزد فراهم کرد. این رسانه همچنین درباره مشکلات احتمالی آینده یعنی مشکلات قوه قضائیه و مشکلات احتمالی ائتلاف در مورد انتخابات ابراز نگرانی کرد.

تحلیلی که نشریه فایننشال تایمز نیز با آن هم‌عقیده است. این نشریه اقتصادی «پیروزی» ماکرون را پیش‌بینی می‌کند ضمن اینکه تأکید میکند که او مجبور خواهد بود برای اجرای برنامه خود «مذاکرات سختی» داشته باشد.

«زمان شورشیان میانه‌رو»

در اسپانیا نشریه ال‌پائیس برای «مرد قدرتمند سیاست اروپا» که «در آستانه ورود به کاخ الیزه قرار گرفته است» نوعی شور و اشتیاق نشان می‌دهد. این روزنامه از «امید ماکرون» در زمانی صحبت می‌کند که «زمان شورش میانه‌روها» در پاسخ به پوپولیسم فرا رسیده است. این روزنامه تحلیل می‌کند که این دموکراسی نیست که در بحران قرار گرفته است بلکه احزاب سنتی هستند. در سرمقاله این روزنامه نوشته شده است: «موفقیت میانه‌روها خبر مهمی برای فرانسه و اروپا است».

اروپا دوباره نفس کشید

از سوی دیگر روزنامه آلمانی داس‌بیلد در وب‌سایت اینترنتی خود با عنوان «تنفس دوباره اروپا» بر نخستین جایگاه اروپایی‌ترین نامزد از یازده نامزد شرکت کننده در انتخابات تأکید می‌کند. روزنامه فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ با اعلام اینکه اگرچه «هیچ چیز برای کودک نابغه ناممکن نیست»، اما فرانسه دچار اغتشاش شده است و نتیجه انتخابات بیست و سوم آوریل، حاکی از «افراطگرایی حیات سیاسی است».

روزنامه لوتان در سرمقاله خود تحلیل می‌کند: «نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه قطعی است: مردم برای تغییرات اساسی رأی دادند. فرانسوی‌ها موج نارضایتی را نشان دادند که از سالها پیش ایجاد شده بود، که بهآرامی در شب‌های انتخابات از بین نخواهد رفت. این انتخابات خطوط کشور را کاملاً تغییر خواهد داد... اما تنش به وجود آمده از دوئل حاصله از صندوق‌های رأی نشان می‌دهد که برنامه سیاسی جمهوری پنجم لغو شده است. خشم در برابر احزاب سنتی، ناامیدی از سیاستمداران فاسد و تمایل برای تجربه چیزی دیگر به انتخاب دو شخصیت غیرمتعارف انجامید تا در دور دوم رودرروی یکدیگر قرار گیرند». این روزنامه مهم سوئیسی درباره حزب خانم لوپن ادامه داد: «این حزب پشت مرزها و اسطوره‌های قدیمی خود سنگر گرفته است».

متن مقاله تأیید می‌کند: «با جبهه ملی، فرزندان فرانسه همدست و الجزایر فرانسوی به قدرت می‌رسند. انتخاب نهایی فرانسوی‌ها کشور و نیز وجهه جهان را تغییر خواهد داد».

پیروزی یک بشقاب پرنده

روزنامه تریبون دو ژنو، روزنامه فرانسوی‌زبان مهم دیگر این کشور با توجه به نخستین جایگاه ماکرون آن را «پیروزی یک بشقاب‌پرنده ــ  موجودی ناشناخته» می‌داند، اما در برابر شکست وی در انتخابات هفتم ماه مه هشدار می‌دهد. این روزنامه اعلام می‌کند: «در غیر این صورت جبهه ملی دیر یا زود به قدرت خواهد رسید».

در تیتر روزنامه لوسوار بلژیک، فرانسوی‌ها «با عقب راندن ترامپ، احزاب و سیاستمداران سنتی چپ و راست انقلاب کردند تا دو شخصیت خارج از نظام را رودرروی یکدیگر قرار دهند». روزنامه لوسوار با اشاره به انتخابات پارلمانی ژوئن آینده پیش‌بینی می‌کند که در آینده فرانسه «همچون کشوری سرخورده و خشمگین» ترسیم می‌شود که «سومین دور» را پشت سر خواهد گذاشت.

منبع: روزنامه لوموند فرانسه

اخبار مرتبط

اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق تا ۲ روز دیگر

جدیدترین نتایج انتخابات پارلمانی عراق

درگیری بر سر نتایج آراء در اقلیم کردستان عراق

0 نظر

ارسال نظر

capcha