«سراج 24» گزارش می‌دهد

رکود اقتصادی، فرهنگ را هم بی‌ارج کرد/چرا «مناظره فرهنگی» از رقابت انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری حذف شد؟

 رکود اقتصادی، فرهنگ را هم بی‌ارج کرد/چرا «مناظره فرهنگی» از رقابت انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری حذف شد؟

گروه فرهنگی سراج24:رقابت های انتخاباتی برای مردم ایران همیشه جذاب بوده است،‌مردمی که بر خلاف دیگر کشورها بشدت پیگیر سیاستند. در تاکسی،‌اتوبوس، معابر و حتی دورهمی های ساده بالاخره حرفی از سیاسیت و حکومت داری رد و بدل می شود.

«مردم سیاسی» و نه سیاست زده از پایه های قدرت یک کشور هستند. مردمی که باطل را نمی پذیرند و اراده تغییر دارند، با همین فرهنگ و تفکر سیاسی رشد کرده‌اند. انقلاب اسلامی ایران جلوه ای از همین تربیت اسلامی است که مسلمان متعهد را در مقابل طاغوت زمانش قرار می دهد.

ایران اسلامی چنین مردمانی دارد. حالا در چنین شرایطی و با چنین مردمی در کارزار انتخاب یک نفر برای تصدی ریاست جمهوری قرار گرفته ایم.

آمار ثابت کرده که مناظره های زنده تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری توانسته درصد بسیار بالایی از مخاطبان را در دوره های گذشته، جذب کند. مناظره زنده برای مردم جذابیت دارد چون دیگر هیچگونه اعمال مدیریتی در انتقال حرف ها و نظرات افراد برجسته و صاحب نام کشور احساس نمی کنند. مناظره های انتخاباتی برای مردم جذابیت دارد و البته بسیار در تصمیم گیری آنها در انتخابات میان کاندیداها مهم است.

تبلیغات انتخاباتی نامزدها شروع شده و فضای کشور روز به روز سیاسی‌تر می‌شود اما در همین روزهای آغازین شروع تبلیغات، خبری از پوسترهای متعدد کاندیداها در شهر نیست. فعلا فقط پوستری از حسن روحانی شهر را پر کرده است، پوستری که خانه کارگر آن را تهیه کرده است. این مسئله با انتقادات گسترده ای همراه بود.

امروز احتمالا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اهمیت فضای مجازی و البته رسانه ملی را به خوبی درک کرده اند. رسانه ملی فرصت برابری را در اختیار 6 نامزد انتخابات قرار داده تا مردم به آسانی بتوانند اصلح را پیدا کنند و به آن رای دهند.

هرچند تلاش شد تا مناظره های تلویزیون دیگر جذابیت گذشته را نداشته باشد اما خواسته مردم بر «زنده بودن» مناظره ها بر فشارهای دولتی غلبه کرد.

در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری هم مناظره زنده پخش می شود. اولین قسمت آن جمعه 8 اردیبهشت از ساعت 16 در شبکه یک سیما روی آنتن می رود. امسال هم سه بار این مناظره برگزار خواهد شد اما یک تفاوت مهم در موضوع بندی مناظره ها با دوره گذشته وجود دارد. ترتیب موضوعی مناظره ها اینگونه است: اقتصادی-اجتماعی، سیاسی و اقتصادی. این ترکیب یک تفاوت اساسی با دوره گذشته دارد. اکنون دیگر خبری از برگزاری مناظره فرهنگی بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیست.

درست است امروز معیشت مردم بشدت مورد سوال و انتقاد است و حرف های زیادی برای آن می شود مطرح کرد اما چطور می توان رئیس جمهور اصلح را بدون شناخت فهم فرهنگی او برگزید؟ رهبر انقلاب در سخنانی تاکید کردند که فرهنگ مانند هوایی است که انسان در آن تنفس می‌کند؛ حالا اگر این هوا خراب باشد و نفسی بالا نیاید، وعده های معیشتی به چه کار می آید؟

فضای فرهنگی در دولت یازدهم در امنیتی ترین شکل ممکن اداره شد. مهم ترین اقدامات دو وزیر فرهنگِ این دولت، اقدامات اطلاعاتی و امنیتی آنها در گذشته بوده است. انتخاب کسانی که هیچ نسبتی با فرهنگ و فرهنگی ندارند، حداقل جفایی است که یک دولت می تواند در حق هنرمندانش وارد کند.

اخبار مرتبط

فیلم| گلایه‌های داریوش ارجمند از شرایط اجتماعی ایران

آقا از «خارج از دید» تمجید کردند ولی گفتند پهلوی را هم رها نکنید!

سوره مبارکه معارج آیات ۱۹-۳۳+صوت

0 نظر

ارسال نظر

capcha