افسر پیشین سیا آمریکا خبر داد

عربستان و اسرائیل تأمین مالی عملیات شیمیایی «خان شیخون» سوریه را بر عهده داشتند

عربستان و اسرائیل تأمین مالی عملیات شیمیایی «خان شیخون» سوریه را بر عهده داشتند

به گزارش سراج24،اواسط فروردین ماه گذشته منابع خبری معارضان از جمله دیدبان حقوق بشر سوریه ادعا کرد که در جریان حمله شیمیایی به خان شیخون در جنوب استان ادلب (شمال غرب سوریه) دهها غیر نظامی از جمله چندین کودک بر اثر خفگی جان خود را از دست دادند و ارتش سوریه را متهم به این حملات کرد. مسئله ای که ارتش و دولت سوریه آن را تکذیب کرده و خواستار تحقیقات شفاف در این زمینه از سوی سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی شدند.

این مسئله واکنشهای زیادی را به همراه داشت و علیرغم همه اتهامات بی اساسی که به دولت سوریه وارد شد، «رابرت استیل» افسر پیشین آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به (CIA) از نقش مخرب رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در حمله شیمیایی به خان شیخون در استان ادلب سوریه پرده برداشت.

استیل که یکی از مشهورترین افسران اطلاعاتی پیشین آمریکا است، به نقل از یک منبع که نامش را فاش نکرد، گفت: «جان برنان» رئیس پیشین سازمان سیا عربستانیها را قانع کرد که نیمی از هزینه عملیات خان شیخون را تأمین کنند. وی همچنین طرف اسرائیلی را نیز قانع کرد که نیم دیگر را نیز از نظر مالی تأمین کند.

به گزارش روزنامه «الاخبار»، زمانی که تحولات پیش از حادثه خان شیخون را بررسی میکنیم، میبینیم که عربستان و اسرائیل در روند رخدادهای سوریه بیشترین خسارت را متحمل شده بودند. «دونالد ترامپ» رئیس جمهور امریکا نیز در آن زمان به اجرای برنامه خود برای همکاری با روسیه، مبارزه با داعش و پذیرش بشار اسد رئیس جمهور سوریه در قدرت ادامه میداد.

برای مشخص شدن میزان ترس اسرائیل از آن وضعیت، «دانیل شاپیرو» سفیر پیشین واشنگتن در تل آویو، تأکید کرد که موضوع همکاری روسیه و آمریکا در سوریه علیه تروریسم، علت اصلی اختلاف میان واشنگتن و تل آویو بود.

افزون بر این مسئله، عربستان و اسرائیل بر خلاف ترکیه، در معرض این تهدید قرار داشتند که به صورت کلی از بازی در سوریه خارج شوند.در حالی که به ترکیه در مذاکرات آستانه نقش برجسته ای داده شده بود، چنین نقشی به عربستان داده نشده بود، و از این روی باید چنین نقشی را بر عهده میگرفت. عربستان همچنین نمیتوانست مانند ترکیه هیچ گونه حضور نظامی در سوریه داشته باشد؛ چرا که در باتلاق یمن گرفتار بوده و هست.

در خصوص اسرائیل نیز باید گفت که مانور این رژیم تا پیش از حادثه خان شیخون کاهش یافته بود و در آن زمان به خاطر پیشروی ارتش سوریه، نیاز مبرمی به تغییر وضعیت میدانی سوریه داشت.

از اینجا مشخص میشود که آخرین برگه اسرائیل و عربستان این بود که آمریکا را به سوی کاری بکشانند که برگه ها را در سوریه بر هم بزند و این مسئله پس از حمله به فرودگاه «شعیرات» سوریه توسط آمریکا صورت گرفت.

بدین ترتیب عربستان و اسرائیل موفق شدند ترامپ مجبور کنند که خط قرمزی در سوریه ترسیم کند آن هم با ادعای «استفاده از سلاح شیمیایی توسط نظام سوریه».

در حالی که از آغاز اولویت ترامپ این بود که خود را از باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا متمایز کند، در مصاحبه با روزنامه «وال استرین ژورنال» گفته بود که اصراری بر برکناری اسد ندارد و وارد سوریه نخواهد شد، اما پس از حمله به شعیرات مدعی شد که «در صورت استفاده مجدد از سلاح شیمیایی» پاسخ دولت سوریه را خواهد داد.

اما سؤال اینجاست که آیا اظهارات «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه درباره اطلاعاتی مبنی بر احتمال حملات شیمیایی از پیش طراحی شده در سوریه از جمله شهرکهای جنوبی دمشق برای متهم کردن دولت سوریه صحت دارد یا خیر.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

سعودی‌ها، ایران، سوریه و قطر را دور زدند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha