رئیس مرکز مطالعات بین المللی «گفت‌وگو» مصر:

نزدیکی کشورهای عربی به ایران ضربه‌ای کشنده بر پیکره صهیونیست‌ها است

نزدیکی کشورهای عربی به ایران ضربه‌ای کشنده بر پیکره صهیونیست‌ها است

به گزارش سراج24،«فرحات جنیدی»، رئیس مرکز مطالعات بین المللی «گفت‌وگو» تصریح کرد: قاهره از میزان دشمنی عربستان با مصر و توطئه‌هایی که در خفا و آشکار علیه قاهره تدارک دیده آگاه است، لذا نگرانی‌هایی از نزدیکی مصر به عربستان احساس می‌شود.

رئیس مرکز مطالعات بین المللی «گفت‌وگو» مصر افزود: مصر بیش از هر کشور دیگری از مناسبات عربستان و دیگر شیوخ عرب با رژیم صهیونیستی آگاه است، اما بخاطر فشارهایی که متحمل می‌شود و بحران‌هایی که بویژه پس از انقلاب‌های عربی با آن مواجه است، از دشمنی با آنها موقتا اجتناب می‌کند.

جنیدی با اشاره به اینکه دشمنان مصر تاکنون توطئه‌های بسیاری مانند سرنگونی هواپیمای روسی برای این کشور تدارک دیدند تا به آن ضربه بزنند، افزود: روسیه و ایران نیز در معرض فشارهای غربی و بین المللی قرار دارند، اما آنها توان و قدرت مقابله با این فشارها را دارند، اما مصر فاقد چنین قدرتی است.

وی ادامه داد: برخوردها و رفتارهای بعضا متناقض مصر در محافل بین المللی از جمله شورای امنیت از این ناتوانی نشأت می‌گیرد و قاهره با توجه به حساسیت موضوع درباره قضایا و مسائل منطقه تصمیم گیری می‌کند.

رئیس مرکز مطالعات بین المللی «گفت‌وگو» مصر تاکید کرد: قاهره به خوبی از حقیقت آنچه در سوریه در قالب رویارویی نیروها و قدرت‌های بین المللی و منطقه‌ای جریان دارد، آگاه است و بهمین دلیل از مسکو و واشنگتن خواسته‌ تا در مواضع خود تجدید نظر کنند و تنها به منافع دولت و ملت و ارتش سوریه بیاندیشند.

جنیدی درباره نزدیکی کشورهای عربی به ایران نیز گفت: نزدیکی کشورهای عربی به ایران ضربه کشنده و مهلکی به رژیم صهیونیستی وارد می‌کند، لذا این رژیم موانع بسیاری را برای جلوگیری از این نزدیکی ایجاد خواهد کرد. چون این نزدیکی راه را بر فتنه انگیزی‌ها بسته، رویارویی‌ها را به مسیر صحیح آن یعنی علیه رژیم صهیونیستی سوق خواهد داد.

وی ادامه داد: باید تلاش خود را جهت پایان دادن به استیلای غرب بر منطقه متمرکز کنیم و نزدیکی کشورهای عربی به ایران، این مهم را بیش از پیش برای ما محقق خواهد کرد و به این ترتیب قطب جدیدی را در موازنه‌های قدرت و معادلات جهانی ایجاد کنیم.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

روایت الاخبار از شب داغ جولان اشغالی

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

باید جنگی در بین جنگ‌ها راه بیاندازیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha