«سراج 24» گزارش می‌دهد

دوباره به «نوزاد برجام» بَر خورد!/ماجرای فشارهای دولتی برای لغو مراسم رونمایی 2 مستند در دانشگاه شریف چه بود؟

دوباره به «نوزاد برجام» بَر خورد!/ماجرای فشارهای دولتی برای لغو مراسم رونمایی 2 مستند در دانشگاه شریف چه بود؟

گروه فرهنگی سراج24: چند روزی است خبر لغو مراسم های اکران مستند در دانشگاه شریف بسیار سر و صدا کرده است. هفته گذشته قرار بود مستند «فروشنده» در این دانشگاه رونمایی شود اما درحالی که همه چیز طبق برنامه پیش می‌رفت، ناگهان مراسم رونمایی از سوی مسئولان دانشگاه لغو مجوز می‌شود.

«فروشنده» ماجرایی ناگفته را از پشت پرده مناظرات انتخاباتی 92 و تحولات چهارساله پس از آن، اسناد جدید از شکل گیری برجام و نقش افراد و اشخاصی که تا به حال اسمی از آنها برده نشده در به ثمر رسیدن این توافق، پشت پرده ای از سایه شوم جنگ و... روایت می‌کند. آخرین آرایش انتخاباتی دولت در آستانه مناظره‌های 96 نیز بخش دیگری از این مستند است.

این مستند بلند 100 دقیقه‌ای بالاخره شب گذشته در تالار اندیشه حوزه هنری رونمایی شد. حسن عباسی در این مراسم سخنرانی کرد. پیش از آن هم کلیپی از یک اکران خصوصی برای نادر طالب زاده و حسن عباسی منتشر شده بود، هر دو بر این نکته تاکید کردند که همه باید «فروشنده» را ببینند.

نادر طالب زاده در حرف هایش تصریح کرده بود که حرف های «فروشنده»، مستند و بر اساس پژوهش دقیق است؛ او ابراز امیدواری کرده بود که احتمالا به کسی بر نمی خورد! « این مستند مخاطب خودش را در توده های مردم پیدا خواهد کرد و مثل جریان آب و باران راه خودش را در میان مخاطبان بازخواهد کرد و جاری خواهد شد.»

با این حال فشارهای مسئولان دولتی در ایام نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری مانع از رونمایی این مستند در دانشگاه شریف شد.

ماجرای لغو مستندها در دانشگاه شریف از روز گذشته دوباره حاشیه دار شد. قرار بود مستند «پرزیدنت؛ آکتور سینما» دیروز در سالن جابر ابن حیان این دانشگاه رونمایی شود. بازهم همه چیز طبق برنامه در حال انجام بود که چند ساعت قبل از رونمایی، دانشگاه شریف مجوز مراسم اکران را لغو کرد.

«پرزیدنت؛ آکتور سینما» روایتگر تلاش­‌های میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، در جهت ایجاد رفاه برای مردم شوروی است. گورباچف معتقد بود تا زمانی که تنش‌­های شوروی با کشورهای غربی و به‌خصوص آمریکا ادامه داشته باشد، رسیدن به  یک اقتصاد موفق ناممکن است، به همین دلیل اولویت عالی خود را تنش‌­زدایی و برقراری رابطه و مذاکره با آمریکایی­‌ها قرار داد.

در خلاصه داستان این مستند که سعی دارد داستان یک پیروزی بدون جنگ را روایت کند، آمده است: «شوروی، حسرت، آشوب،  تنش با دنیا. مردی می آید تا کشوری بزرگ را با دنیا آشتی دهد...افراطی­ها اجازه خواهند داد؟».

باخت ایدئولوژیک و البته سیاسی گورباچف به آمریکا که نتیجه خوش خیالی اش به غرب بود، چرا باید برای دولت مستقر کشورمان با عینک تهدید دیده شود؟  درست است که حسن روحانی به غرب بد بین نیست اما این دلیل نمی شود که آخر و عاقبت تمام خوش بینی ها و عدم بد بینی ها به غرب، نتیجه مثبت و خوبی داشته باشد؛ لااقل تاکنون که اینگونه نبوده است.

«پرزیدنت؛ آکتور سینما» به زودی رونمایی می شود و با تلاش تشکل های دانشجویی کشورمان در دانشگاه ها، مساجد و مراکز عمومی اکران می شود.

اخبار مرتبط

مستند «دو ابراهیم» در بازار فیلم عربی

زندگی ۳ نسل از زنان خانواده دباغ مستند شد

گفتمان انقلاب طرفدار معنویت دنیاستیز

0 نظر

ارسال نظر

capcha