«سراج 24» گزارش می‌دهد

چطور مسعود شجاعی طباطبایی چهره سال هنر انقلاب اسلامی در سال 95 شد؟/جایزه هنر انقلاب از دستان کاریکاتوریست ایرانی به یک شهید لبنانی می‌رسد

چطور مسعود شجاعی طباطبایی چهره سال هنر انقلاب اسلامی در سال 95 شد؟/جایزه هنر انقلاب از دستان کاریکاتوریست ایرانی به یک شهید لبنانی می‌رسد

گروه فرهنگی سراج24: هفته هنر انقلاب به نام و به احترام سید شهیدان اهل قلم برگزار می شود. 20 فروردین همزمان با شهادت سید مرتضی آوینی است. در چنین ایامی، جشنواره هنر انقلاب اسلامی با اکران و نمایش آثار هنری جبهه فرهنگی اسلامی کارش را ادامه می‌دهد.

محمدرضا بایرامی برای رمان «لم یزرع»، حمید حسام برای کتاب «وقتی مهتاب گم شد»، حسن روح‌الامین برای مجموعه آثاری که در بخش هنرهای تجسمی با محوریت عاشورا و انقلاب داشته، سید مسعود شجاعی طباطبایی، بهناز ضرابی‌زاده برای کتاب «گلستان یازدهم»، محمدحسین مهدویان نویسنده و کارگردان فیلم «ایستاده در غبار» و ابراهیم حاتمی‌کیا برای بادیگارد هفت چهره نامزد هنر انقلاب بودند.

در میان همه این اسامی نهایتا سید مسعود شجاعی طباطبایی چهره سال هنر انقلاب اسلامی شد. او به پاس برگزاری جشنواره کاریکاتور و کارتون هولوکاست، عنوان چهره هنر انقلاب در سال 95 را از آن خود کرد. شجاعی طباطبایی چهره هنر انقلاب در سال 95 جایزه خود را به خانواده شهید مدافع حرمی که در کشور لبنان دفن شده است، تقدیم کرد مسعود شجاعی طباطبایی درباره جشنواره هولوکاست تاکید کرده است که «جشنواره یک کار جمعی بود.ماه پیش در کشور لبنان یک کلاس و کارگاهی برگزار کردم. در جایی به نام مزار شهدای مدافع حرم با شهیدی آشنا شدم که 13 سال در زندان‌های رژیم صهیونیستی اسیر بود و پس از آزادی به  دفاع از حرم حضرت زینب (س) پرداخته و در نهایت شهید می‌شود.»

مسعود شجاعی طباطبایی نام آشنایی در میان طراحان گرافیک و کارتونیست‌های ایرانی و خارجی است. پیش از این او با فراخوان‌هایی که درباره غزه و مخصوصا هولوکاست داده بود، توانست توجه رسانه‌های دنیا را به خودش جلب کند. او ارتباطات خوبی با هنرمندان خارجی دارد و با فراخوان‌های خصوصی‌اش به خوبی توانسته پاسخ بگیرد. کارهای شجاعی طباطبایی بازتاب‌های وسیعی در میان افکار عمومی دنیا داشته است.

او حالا جریانی جدید را با نام «ترامپیسم» به راه انداخته است. «ترامپیسم» نام جشنواره جدیدی است که از 28 اسفند 95 مطرح ‌شده است. در همین چند هفته هنرمندانی از 37 کشور جهان برای شرکت در جشنواره اعلام آمادگی کرده‌اند. این هنرمندان از کشور‌هایی نظیر ژاپن، برزیل، آذربایجان و ... هستند

این جشنواره در دو بخش کارتون و کاریکاتور فراخوان داده است. ترامپیسم، ترامپ و نژاد پرستی ( ایران هراسی و اسلام ستیزی)، ترامپ و مهاجرین ، ترامپ و دیوارکشی ، ترامپ و مخالفت با رسانه‌ها، ترامپ و تحقیر زنان و ترامپ و توییت موضوعات این جشنواره هستند.

شجاعی طباطبایی گفته است: در این جشنواره «ترامپیسم» را معنی می‌کنیم. ترامپیسم یعنی همه‌ کارهای خطرناک و عجیب ترامپ. کارهایی نظیر نژادپرستی و... . اگر دقت کنیم رهبر انقلاب در صحبت‌هایشان فرمودند که ما از ترامپ متشکریم چرا که چنگال‌های خونین امریکا را از دستکش مخملی بیرون آورد. در واقع رفتارهای ترامپ بسیار شبیه هیتلر است و نگاه فاشیستی دارد. او نژاد پرست است و حتی در صحبت‌هایش می‌گوید که باید بر جهان سلطه پیدا کند. پوستر جشنواره نیز بیانگر همین موضوع است.

اخبار مرتبط

برگزاری کارگاه مجازی آشنایی با «تئاتر شورایی»

برنامه‌های «هفته هنر انقلاب اسلامی» اعلام شد

نماهنگ| به یاد سیدمرتضی

0 نظر

ارسال نظر

capcha