دخیل روحانی بر پروژه‌های ناتمام/ روبان‌هایی که پشت سرهم بریده می‌شوند

دخیل روحانی بر پروژه‌های ناتمام/ روبان‌هایی که پشت سرهم بریده می‌شوند

به گزارش سراج24،تقریباً از آخرین روزهای سال گذشته بود که شاهد افتتاح طرح ها و پروژه های متعددی به دست روحانی و هیئت دولت بودیم. از جمله پروژه هایی که در واپسین روزهای سال 95 افتتاح شد بیمارستان امامرضا(ع) در مشهد و آغاز بهره برداری از پروژه گازرسانی و خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان و همچنین اعلام وزیر نفت مبنی بر افتتاح 4 فاز پارس جنوبی بود.

اما روزهای پرکار دولتیها در سال 96 نیز ادامه یافت و رئیس جمهور و هیئت دولت حتی در ایام تعطیلات 13 روزه نوروز هم دست از کار نکشیدند.

فارغ از اینکه رئیس جمهور و هیئت دولت با چه نیتی در روزهای پایانی دولت یازدهم و در فصلی که قرار است شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باشیم، فعالیت خود را چندین برابر کرده اند یک نکته وجود دارد که نباید از آن غفلت کرد و این نکته مهم «اثرگذاری افکار عمومی» است که در ادامه به گوشه ای از این موارد اشاره می شود.

سفر نمایشی رئیس جمهور به کردستان

روز سوم اسفند ماه بود که استاندار کردستان اعلام کرد حسن روحانی رئیس دولت تدبیرو امید پنجم فروردین ماه همزمان با سفر به استان کردستان چندین پروژه بزرگ صنعتی، کشاورزی، انرژی و عمرانی به ارزش بیش از 2750 میلیارد تومان را به بهره برداری میرساند. در همین رابطه منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس با بیان اینکه سفر ریاست محترم جمهور در تعطیلات نوروز خیلی جالب نیست، گفت: افتتاح چندین پروژه که اغلب آنها متعلق به دوره های گذشته است در کمتر از دو ماه به انتخابات معنی دار است.

 افتتاح سنگ چین به جای بندر توسط رئیس جمهور

چند روز بعد یعنی روز دهم فروردین ماه رئیس جمهور با حضور در استان گیلان دو پست از اسکله های مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی را افتتاح کرد.

اما سوالی که در رابطه با این افتتاح برای مردم به وجود آمد این بود که باتوجه به خبر رسانه های محلی چطور اسکله ای که از سال 88 روند ساخت وساز آن آغاز شده بود و به اعتراف مسئولان فعلی تا سال 92 هر کدام از دو اسکله افتتاح شده 38 درصد پیشرفت فیزیکی داشتند تنها در 18 ماه ساخته شدند؟ و آیا اسکله ای که سنگچین آن به افتتاح رسیده است و در آن جرثقیل و امکانات پهلوگیری و تخلیه بار وجود ندارد را میتوان بندر نامید؟

افتتاح فرودگاه ناتمام در سمنان

سفرهایی که به بهانه افتتاح پروژه عمرانی توسط دولت صورت گرفت، به همین جا ختم نشد و رئیس جمهور روز جمعه با حضور در زادگاهش فرودگاهی را افتتاح کرد که بخشهایی از آن تکمیل نشده است. بنا بود این فرودگاه قبل از سال 96 به بهره برداری برسد اما با توجه به عدم تکمیل بخشهای مختلف آن، افتتاح این پروژه به زمان دیگری موکول شد. احمد همتی نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در همین رابطه اذعان کرد: در حال حاضر تنها باند فرودگاه تکمیل شده و ترمینال و برج مراقبت این فرودگاه به طور موقت راه اندازی شده است که باید در فازهای بعدی تکمیل شود.

پاسخ جهانگیری به انتقادات

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیسجمهور با اشاره به انتقادات به دولت مبنی بر اینکه افتتاح هایی که از سوی دولت انجام میگیرد به خاطر انتخابات پیش رو است، اظهار داشت: بنده نمیدانم گوینده این حرف انتظارش این است که کشور به خاطر انتخابات تعطیل شود، اگر در نقطه ای در این کشور قبل از اینکه تکمیل شده باشد مورد افتتاح قرار گرفته به ما بگویند تا با آن مورد برخورد کنیم. وی در ادامه افزود: طرحی افتتاح میشود که تکمیل شده و به تولید انبوه هم رسیده و کسانی که دستاندرکار این طرحهای بزرگ هستند انتظار دارند که آقای رئیس جمهور یا بنده یا یکی از وزرا برای افتتاح این طرحها حضور یابیم. بعد میگویند که این افتتاحات به خاطر انتخابات است و در حالی که به خاطر انتخابات آن کارهایی بود که شب قبل از انتخابات میآمدند سهام عدالتی که واگذار نشده و سود نداشته را توزیع میکردند و شرکتها را وادار میکردند که وام بگیرند تا به اسم سود سهام عدالت به مردم پرداخت کنند.

مطالبه مردم برای افتتاح کامل پروژه ها

به هر صورت افتتاح گسترده پروژههای عمرانی نیمه کاره در سال پایانی دولتها و تبعات آن در کاهش ایمنی حمل و نقل و زیان دهی مالی آن، اتفاق آشنای روزهای پایانی فعالیت دولت هاست؛ اقدامی که هدفش یا گرفتن دوباره رای از مردم است یا ثبت افتخار افتتاح پروژه به نام خود. در همین ارتباط میثم لاجوردی، کارشناس حوزه حمل و نقل میگوید: در این میان آنچه مورد مطالبه عموم مردم ایران برای ارزیابی عملکرد دولتها است افتتاح کامل پروژهها و نه افتتاح نمایشی پروژههای نیمه تمام است. لاجوردی گفت: با تاکید بر تجربیات اشاره شده انتظار میرود دولت یازدهم که دوران پایانی خود را سپری میکند از افتتاح پروژههای زیرساختی که از لحاظ مهندسی به نقطه پایانی خود نرسیده اند، اجتناب کند تا از این طریق هم ایمنی شریانهای اصلی حمل و نقل تامین شود و هم افتتاح پروژههای نیمه کاره زیان مالی به همراه نداشته باشد.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

فیلم| فصل شمردن جوجه‌ها

فیلم| مخفی‌کاری ۱۸ میلیارد دلاری رئیس‌جمهور

فیلم | ترامپ کار دست خودش داد!

0 نظر

ارسال نظر

capcha