«سراج 24» گزارش می‌دهد

چگونه «عصرانه» اولین بخش خبری زنده شبکه افق شد؟/تحول بزرگ خبری، یک ماه تا انتخابات ریاست جمهوری

چگونه «عصرانه» اولین بخش خبری زنده شبکه افق شد؟/تحول بزرگ خبری، یک ماه تا انتخابات ریاست جمهوری

گروه فرهنگی سراج24: گسترش وسایل ارتباطی باعث شده است تا دیگر همه افراد جامعه در کم ترین زمان از مهم ترین اخبار کشور و منطقه با خبر شوند. حالا دیگر بخش زیادی از جامعه در زمانی کوتاه می توانند از وضعیت جاده‌ها، تعطیلی مدارس، آب و هوا، مقررات ویژه ترافیکی و ... با خبر شوند.

امروز رسانه های مکتوب و برخط متعددی با سیاست های مختلف خبری در کشور فعالیت می کنند. بخش زیادی از اخبار این رسانه ها هم پوشانی دارد و تنها با نگارش و تیتری دیگر می شود یک اتفاق را در رسانه دیگر خواند. این ناظر به جریان خبری رسمی کشور است. از سویی دیگر و با گسترش نرم افزارهای پیام‌رسان شاهد توسعه بی حد و حصر خبررسانی در جامعه هستیم. حالا همه، همه چیز را می دانند؛ راست و دروغ.

قطعا مهم ترین آفت رواج قارچ گونه رسانه‌های بی پایه و اساس آنهم در بستر شبکه های اجتماعی یا نرم افزارهای پیام رسان، شیوع اخبار کذب و نادرست است. رسانه ملی همیشه رسانه مورد وثوق و استناد جامعه برای سنجش صحت اخبار بوده است. در ایام نزدیک به انتخابات هایی مثل ریاست جمهوری، کار خبررسانی درست بسیار پیچیده‌تر می‌شود چراکه جامعه با انبوهی از خبرهای راست و دروغ مواجه می شود.

رسانه ملی برنامه های مختلف خبری را از گذشته تا امروز بر روی آنتن سیما فرستاده است. لحن بخش های خبری نیز با یکدیگر متفاوت است. هیچگاه اخبار ساعت 21 شبکه اول، لحن مشابهی با اخبار 20:30 شبکه دو ندارد. کارکرد برنامه های خبری در رسانه ملی نیز همگام با فرم ارائه آن، متفاوت است.

شبکه افق سیما در سال 1393 به رسانه ملی اضافه شد اما هیچگاه بخش خبری زنده همانند شبکه های یک تا شش نداشته است. برنامه تلویزیونی عصرانه  یکی از مهمترین برنامه های خبری شبکه افق در این سال ها بوده است که البته به صورت ضبطی و با مرور اخبار روز روی آنتن سیما رفته است.

عصرانه با تغییرات مهمی همراه بوده است. حالا تیم تهیه این بخش خبری نیز تغییر کرده‌اند. محمدرضا باقری خبرنگار جوان و خوش سابقه کشورمان، مسئولیت سردبیری و تهیه‌کنندگی دور جدید این برنامه را عهده دار است.

سری نخست عصرانه بیشتر به بازخوانی اخبار مطبوعات اختصاص داشت اما در سری جدید، خبرگزاری ها و فضاهای مجازی هم مورد رصد قرار می گیرند و اخباری که در این فضاها منتشر شده اند در برنامه مطرح می شوند.

کمتر از 2 ماه از شروع به کار تیم جدید عصرانه گذشته است اما در روز گذشته شاهد یک تحول جدید در اجرای این برنامه هستیم. عصرانه افق از روز گذشته بصورت زنده و مستقیم به آنتن سیما راه یافته است. عصرانه راس ساعت 19 پخش می شود و حالا تبدیل به بخش خبری زنده شبکه افق شده است.

محمدرضا باقری تهیه کننده و سردبیر این برنامه گفته است: با توجه به محتوای خبری برنامه «عصرانه» طی صحبت هایی که با مدیران شبکه و صاحب نظران داشتیم به این نتیجه رسیدیم برای پویایی و ضریب نفوذ بیشتر برنامه را از حالت ضبطی که چندین ساعت از اخبار عقب بود به پخش زنده تبدیل کنیم. سه مجری عصرانه هیچ یک به تحلیل اخبار نمی پردازند بلکه تنها آنچه در رسانه ها منعکس شده را انتخاب و بیان می کنند یا اینکه تحلیل ارائه شده در رسانه ها و کاربران فضاهای مجازی را به اطلاع مخاطبان می رسانند.

حالا در ایام نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری یک بخش خبری جدید نیز به رسانه ملی اضافه شده است تا مردم بتوانند اخبار رسانه ها و فضاهای مجازی را به شکل دقیق تری از تلویزیون دنبال کنند.

اخبار مرتبط

«جهان آرا» تازه ترین تحولات خلیج فارس را بررسی می‌کند

«یک و بیست» ویژه برنامه سالگرد حاج قاسم در شبکه افق

رادیو مقاومت اول دی‌ماه به آنتن می‌رسد

0 نظر

ارسال نظر

capcha