معاون اول رئیس جمهور:

ما که مشکلات مردم را حل کردیم، چرا بعضی می‌گویند دولت پیروخسته است؟/افتتاح پروژه‌ها و سهام عدالت به خاطر انتخابات نیست

ما که مشکلات مردم را حل کردیم، چرا بعضی می‌گویند دولت پیروخسته است؟/افتتاح پروژه‌ها و سهام عدالت به خاطر انتخابات نیست

به گزارش سراج24 ، اسحاق جهانگیری امروز در همایش اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی اظهار کرد: انتخابات همواره مورد توجه مردم، مسئولان، دلسوزان نظام و دشمنان ما در سراسر دنیا بوده است که چقدر مردم در انتخابات شرکت می کنند.

وی افزود: از دهیاران به عنوان حلقه‌ای ارتباط با روستا انتظار است که در روزهای باقیمانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برای افزایش حضور مردم تلاش کنند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری ایران در فضای بین‌المللی اثر مهمی داشته و تاثیرگذار است ادامه داد: امروز با سردمدارانی روبرو هستیم که فکر می‌کنند چون زور دارند منطق با آنهاست.منطقه ما بشدت به این تجاوزها و زورگویی‌ها آلوده شده است و هر اتفاقی در گوشه‌ای از کشورهای غربی می‌افتد به سراغ منطقه ما می‌آیند و یک شعله‌ای برافراشته می‌کنند اما نمی‌دانند خودشان نیز گرفتار خواهند شد.

وی تصریح کرد: افراطی گری، داعش و امثال آن نتیجه برخی از اقدامات این سردمداران دنیاست زیرا فکر می‌کنند که با یک موشک باران کار تمام می‌شود اما هیچ وقت در جمع متفکران خود نمی‌گویند چرا این اقدامات صورت گرفته تا به امروز نتیجه را حل نکرده و گروه‌های بیشتری دست به این کار می‌زنند (افراطیگری) و منشاء‌این کار چیست.

جهانگیری تاکید کرد:‌برای حفاظت از کشور عقلانیت، تدبیر و دقت نظر چاشنی کارمان باشد و ما با گروهی که بخواهند با منطق صحبت کنند روبرو نیستیم و باید با عقلانیت حرکت کنیم تا بتوانیم از کشور خود و منطقه حفاظت کنیم.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: به دلیل این عقلانیت در جمهوری اسلامی ایران بویژه با مدیریت رهبر معظم انقلاب تا به امروز توانسته‌ایم در کانون متلاطم منطقه نقطه امنی باشیم.

جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به نقش روستاییان و عشایر در تامین امنیت کشور گفت: روستائیان و مرزنشنیان بیشترین کمک را برای امنیت منطقه و کشورمان انجام می‌دهند که در این ارتباط باید از آنها قدردانی صورت گیرد و باید توجه داشت که امنیت پایدار امنیتی است که مردم در آن سهیم باشند.

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود با اشاره با نام همایش اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی گفت: اقتصاد مسئله اول ایران است و به دلایل متعدد به مسائل اقتصادی باید به صورت ویژه‌ای توجه کنیم و راهکارهایی در نظر بگیریم تا به شکوفایی مورد نظر دست یابیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دشمن از طریق اقتصاد به تعبیر خود به دنبال زمینگیر کردن ایران است، گفت: براین اساس آنها می‌خواهند نگذارند که اقتصاد ایران که سمبل کارآمدی نظام است طعم خود آن در دهان مردم چشیده شود. بنابراین باید توجه داشت که تمرکز کشور باید بر اقتصاد باشد.

جهانگیری تاکید کرد: نسخه‌ای که برای اقتصاد کشور پیچیده شده است و می‌توان آن را به شکوفایی رساند اقتصاد مقاومتی است. در داخل کشور می‌تواند هماهنگی و اتحاد ایجاد کرده و دستگاه‌های حاکمیتی باید بیایند تا این امر عملیاتی شود و جایی برای سیاستهای جناحی نیست.

وی گفت: ویژگی دیگر اقتصاد مقاومتی آن است که این سیاست بر درونگرایی همراه با برونگر بودن تاکید دارد. در اقتصاد مقاومتی مردم مورد توجه هستند و هیچ کسی نمی‌تواند مردم را کنار بگذارد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برونگرا بودن اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: برخلاف آنچه برخی تصور می‌کنند اقتصاد مقاومتی کاملا برونگر است و منزوی نیست بلکه با دنیا کاملا ارتباط، تعامل و بده و بستان دارد.

جهانگیری ادامه داد: براین اساس بازارهای اصلی ما همسایگانمان هستند که ما بیشترین تمرکز خود را برای همکاریهای اقتصادی با آنها داریم هرچند اگر بتوانیم کالایی به امریکا و اروپا بفرستیم دریغ نخواهیم کرد.

وی گفت: سال 95 یکی از بهترین سالهای درخشان اقتصادی کشور در همه زمینه‌ها بوده است و کسانی که آن را قبول ندارند در واقع بی‌اطلاع هستند.

* از تهران برای کار به روستا می‌روند

معاون اول رئیس جمهور افزود: در بخشهای نفت، گاز، کشاورزی، صنعت، خدمات و شاخصهای اصلی اقتصادی وضعیت مناسبی دارند و کسانی که انتقاد می‌کنند باید بیایند و بگویند که شاخص‌ها چه تغییری کرده است زیرا اکنون شاخص‌ها مثبت است و به کشور قدرت می‌دهد.

جهانگیری افزود: با اتکا بر همین شاخص‌ها است که رهبر معظم انقلاب سال 96 را سال تولید، و اشتغال نامگذاری کرده‌اند.

وی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه جوانان تحصیلکرده بیکار زیادی در کشور وجود دارد، گفت: هر کسی در هر منطقه‌ای از کشور مسئولیتی دار د و می‌تواند کاری انجام دهد باید برای اشتغال جوانان تلاش کند به طوری که در روستای نزدیک تهران به نام وهن‌آباد یک جوان بیکار نیست و حتی از تهران برای کار به آنجا می‌روند.  روستایی به همین شکل در کرمانشاه نیز وجود دارد

معاون اول رئیس جمهور گفت: نقش دولت در این اشتغالزایی صفر است و تنها امور زیرساختی را برای اشتغالزایی فراهم کرده است. و افراد خلاق از این شرایط برای اشتغالزایی بهره گرفته‌اند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توسعه اینترنت در روستاهای کشور گفت: در 25 هزار روستای کشور اینترنت و 10 هزار مرکز آی‌سی‌تی وجود دارد و روستاییان دیگر مجبور نیستند برای هر کاری به شهر بیایند.

وی با بیان اینکه هر دهیار باید برای روستای خود سایتی ایجاد کند گفت: روستاهایی که دهیاران آن اقدام به ایجاد سایت نکرده در واقع کم‌لطفی کرده‌اند زیرا از این طریق می‌توانند جاذبه‌های روستای خود را در داخل و حتی خارج کشور معرفی کنند.

* سرنوشت وام یک و نیم میلیارد دلاری اشتغالزایی در روستا

معاون اول رئیس جمهور  در بخش دیگری از سخنان خود درباره وام روستایی و عشایری گفت: برای روستائیان یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق روستایی در نظر گرفته شده بود  اما مجلس برای موافقت با آن کم‌لطفی کرده است.

جهانگیری افزود: امروز اگر فرد پولداری پروژه‌ای با توجیه اقتصادی مناسب داشته باشد می‌تواند از صندوق توسعه ملی پول دریافت کند اما چندین میلیون روستایی چه سهمی از این صندوق دارند.

* به خاطر انتخابات پروژه افتتاح نمی‌کنیم

وی گفت:‌ در جلسه‌ای در محضر رهبر معظم انقلاب موضوع وام مطرح شد و ایشان فرمودند که با دو فوریت در مجلس بررسی شود.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگر صحبت‌های خود با اشاره به افتتاح طرح‌های مختلف اقتصادی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری گفت: برخی می‌گویند که این افتتاح‌ها چرا در آستانه انتخابات برگزار می‌شود اما باید در نظر داشت که در آستانه انتخابات نمی‌توانیم کار را تعطیل کنیم و طرح‌هایی که افتتاح شده است به تولید آزمایشی نیز رسیده است.

جهانگیری اضافه کرد:  برخی نیز می‌گویند در آستانه انتخابات آمده‌ایم و سهام عدالت توزیع می‌کنیم.اما باید توجه داشت که به خاطر انتخابات کسانی سهام عدالت توزیع کردند که سهام آنها سودی نداشته است.

وی افزود: 10 سال است که سهام عدالت بین مردم توزیع شده است اما مشکلات آن را در حال برطرف کردن هستیم تا در سال 96 این سهام به طور کامل به افراد تحت پوشش کمیته امداد تحویل شود و بقیه نیز باید لیست حساب بگیرند و مشخص شود که مالک چه چیزی هستند و چقدر باید پرداخت کنند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: تا شهریورماه وقت داده شده است تا افرادی که می‌خواهند پرداختی داشته باشند اقدامات لازم را انجام دهند و این سهام ربطی به انتخابات ندارد.

* چرا بعضی می‌گویند دولت پیر و خسته است

جهانگیری در واکنش به پیر و خسته بودن دولت یازدهم گفت: کسانی که می‌گویند دولت یازدهم پیر و خسته است باید بدانند که خدا و قیامتی نیز هست و منظور از پیر و خسته بودن چیست؟ تورم کشور از 40 درصد یک رقمی شده، اشتغال از صفر به 700 هزار نفر در سال رسیده است. پارس جنوبی توسعه یافته و برداشت ما از قطر پیشی گرفته، خرید تضمینی گندم از 4 میلیون و 800 هزار تن سال 92 با قیمت هر کیلوگرم 800 تومان به 11.5 میلیون تن با قیمت 1270 تومان رسیده است به طوری که برای پرداخت پول گندمکاران 14.5هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.

* مدیران دولت یازدهم چکیده نظام هستند

وی با بیان اینکه مشکلات مردم را همراه با عزت حل کرده‌ایم بعد می گویند دولت پیر و خسته است گفت: وزیران پیر و جوان را مقایسه کنید حتی در بخش صنعت نیز می‌توانید این کار را انجام دهید این مدیران چکیده مدیریت نظام هستند اما نواقصی هم بوده و برای معیشت و اشتغال مردم نیز باید خیلی وقت گذاشت.

معاون اول رئیس جمهور در پایان صحبت‌های خود خطاب به دهیاران حاضر در سالن وزارت کشور، اظهار کرد: لایحه امنیت شغلی دهیاران به دولت آمده است و سعی می‌شود که در اولین فرصت آن را تصویب کنیم.

اخبار مرتبط

حذف دلارجهانگیری نباید به پای نظام نوشته شود

تعیین میزان مالیات املاک در سال ۹۸

مدت زمان رسوب کالا در بنادر بالاست

0 نظر

ارسال نظر

capcha