دلایل افزایش دیابت در بین دانش‌آموزان/ امضای تفاهم‌نامه همکاری در اجرای «طرح کشوری دیابت»

دلایل افزایش دیابت در بین دانش‌آموزان/ امضای تفاهم‌نامه همکاری در اجرای «طرح کشوری دیابت»

به گزارش سراج24،طرح کشوری «آگاه‌سازی دانش‌آموزان متوسطه دوم کشور نسبت به بیماری دیابت»، با همکاری سازمان بسیج دانش‌آموزی، پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و مؤسسه دیابت نیوز، از مهر سال 96 در مدارس اجرا خواهد شد.

تفاهم‌نامه همکاری در اجرای طرح کشوری «آگاه‌سازی دانش‌آموزان متوسطه دوم کشور نسبت به بیماری دیابت»، با حضور سرهنگ علی صابر ماهانی رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی، سعید باوی مدیر دیابت نیوز و ساسان شرفی رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهرانس امضا شد.

سعید باوی مدیر دیابتیک نیوز در نشست خبری « طرح ملی توانمندسازی نسل آینده برای مقابله با دیابت» که در رابطه با آگاه‌سازی دانش‌آموزان دبیرستانی نسبت به دیابت گفت: دیابت برای کل دنیا و کشور ما یک تهدید محسوب می‌شود. دیابت ام الامراض است و زمینه بسیاری از بیماری‌ها را فراهم می‌کند.

وی گفت: همچنین دیابت بار مالی زیادی را بر روی دوش فرد و اجتماع قرار می‌دهد، این بیماری در دنیا رو به افزایش است و ما در کشورمان 5 تا 7 میلیون دیابتی داریم. بیماری دیابت بر خلاف بیماری‌های دیگر قابل پیش‌بینی و پیشگیری است و می‌توان میزان استعداد یک فرد را قبل از ابتلا به دیابت محاسبه کرد و از رشد و پیشگیری این بیماری در وی جلوگیری به عمل آورد.

 مدیر دیابتیک نیوز گفت: دیابت قابل پیشگیری است اما قابل درمان نیست و اگر فردی مبتلا به دیابت شد این بیماری تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، شیوع این بیماری در سنین جوانی رو به افزایش است و یکی از دلایل بسیار مهم آن تغییر سبک زندگی افراد است. 

وی ادامه داد: 50 درصد افراد دیابتی از بیماری خود اطلاع ندارند و تنها در هنگام بروز عوارض متوجه آن می‌شوند و به همین دلیل باید آگاهی را در این زمینه افزایش داد تا به تغییر رفتار منجر شود. 

باوی اضافه کرد: در این راستا جریان‌سازی عمومی باید ایجاد شود و توجه عموم مردم نسبت به این بیماری جلب شود. سعی ما این است که یک شبکه دیده‌بان دیابت در فضای دانش‌آموزی شکل گیرد، موضوع مهم دیگر این است که بسیاری از افراد می‌دانند که دیابت دارند اما به جایی دسترسی ندارند که بتوانند بیماری خود را درمان و پیشگیری کنند و ما در تلاش هستیم که از طریق مدارس، بچه‌ها را از این موضوع آگاه کرده و آنها اطلاعات لازم را در اختیار اطرافیان خود بگذارند.

وی افزود: در این راستا برنامه‌ای از مهر ماه امسال در قالب نرم‌افزار در مقاطع دبیرستان اجرا خواهد شد، دانش‌آموزان دبیرستانی می‌توانند با بارگذاری این نرم‌افزار مجموعه سؤالات را دریافت کنند و در یک فرصت یک ماهه سؤالات را دیده و از طریق نرم‌افزار به سمت جواب مناسب هدایت شوند، بعد از گذشت یک ماه از بین این دانش‌آموزان تعداد محدودی انتخاب می‌شوند یعنی از هر دبیرستان یک نفر و بعد به رقابت با سایر دبیرستان‌ها می‌پردازند.

مدیر دیابتیک نیوز گفت: این رقابت در سطح دبیرستان، ناحیه، استان، کشور انجام خواهد شد و در تلاش هستیم که بتوانیم این برنامه را در قالب یک برنامه تلویزیونی اجرا کنیم. این نرم‌افزار یک بخش مسابقه تصویری (تصویر اینفوگرافی) دارد و افراد دانسته‌های خود را از طریق تصویر مرور می‌کنند.

باوی گفت: داوری این رقابت بر عهده خود دانش‌آموزان گذاشته می‌شود تا از این طریق یک بار دیگر موضوع برای آنها مرور شود؛ این برنامه تا اواسط آبان ماه اجرا می‌شود و در روز 23 آبان (روز جهانی دیابت) اختتامیه آن برگزار خواهد شد و در صورت موفقیت‌آمیز بودن، استان‌ها و نواحی برگزیده می‌توانند آموخته‌های خود را در نمایشگاه محلی در معرض عموم قرار دهند. پیش‌بینی شده در این فصل شناسنامه افراد پرخطر و زمینه پاسخ دادن به سوالات افراد فراهم شود. همچنین خدمات مجازی ویزیت ارائه خواهد شد.

وی گفت:‌ این طرح اختیاری است و اجرای آن در بین 18 هزار دبیرستان انجام خواهد شد. امیدواریم با جوایز تعیین شده انگیزه لازم را برای شرکت دانش‌آموزان فراهم کنیم.در صورتی که مشارکت 10 الی 20 درصدی ایجاد شود از نظر ما یک مشارکت خوب خواهد بود. این برنامه در قالب پازل بزرگ‌تر است و در تلاش هستیم که بحث توانمندسازی جوانان نسبت به دیابت را ایجاد کنیم.

 مدیر دیابتیک نیوز در پایان گفت:‌ دیابت و چاقی نسبت مستقیمی با یکدیگر دارند هم اکنون به دلیل کم‌تحرکی، وضعیت تفریح نامناسب و مصرف دخانیات دیابت رو به افزایش است و برطرف کردن این رفتارها در دستور کار ما است،؛ ما از همه سازمان‌هایی که مستقیم و غیرمستقیم، دولتی و خصوصی در بحث دیابت فعال هستند برای شرکت در این کار دعوت می‌کنیم.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

طرح تحولی کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان رونمایی شد

شبکه شاد در سال تحصیلی جدید رایگان می شود

هرخانه یک پرستار/ دیابت

0 نظر

ارسال نظر

capcha