رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان:

بهای بلیط اتوبوس و قطار در نوروز افزایش نمی یابد/ ۸۰۰ هزار واحد صنفی بدون پروانه در کشور فعالند

بهای بلیط اتوبوس و قطار در نوروز افزایش نمی یابد/ ۸۰۰ هزار واحد صنفی بدون پروانه در کشور فعالند

به گزارش سراج24،محمود نوابی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: در سالهای گذشته بهای بلیط های اتوبوس ها و قطارها برای تعطیلات نوروز 20 درصد گران می شد که امسال این اتفاق نمی افتد.
نوابی درباره بهای بلیط هواپیماها نیز گفت: افزایش در مسیرهای پرتردد مانند ایام اربعین محاسبه می شود.
وی با بیان اینکه 800 هزار واحد صنفی بدون پروانه در کشور فعالند و 5 سال است طرح فروش الکترونیکی در واحدهای صنفی اجرا نشده است، افزود: تنظیم بازار فقط با نظارت امکان پذیر نیست.
نوابی گفت: سهم ما در فروشگاه های زنجیره ای فقط 8 درصد است در حالی که در کشورهای پیشرفته این سهم 85 درصد است.
وی افزود: گشت های مشترک سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی، دانشگاه ها و میراث فرهنگی برای نظارت بر بازار انجام می شود.
رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: در ده ماهه اخیر در حوزه قاچاق بازرسان سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در حوزه کالای قاچاق 10 درصد کشفیات و 11 درصد افزایش تشکیل پرونده داشته اند و ارزش کالاهای ضبط شده به وسیله آنها در مقایسه با گذشته 21 برابر شده است.
وی گفت: سامانه 124 و پایگاه اینترنتی این سازمان آماده دریافت شکایات و پیشنهادات مردم است.
نوابی افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان و برنامه های آن حمایت می کند اما منابع برای تامین حقوق کارکنان و بازرسان این سازمان کافی نیست.
وی حرکت سازمانهای مرتبط در تنظیم و نظارت بر بازار را نامطلوب اما رو به جلو دانست.
نوابی گفت: انجمن های حمایت از حقوق مصرف کنندگان در 30 انجمن استانی حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و 290 انجمن شهرستانی در این زمینه و یک انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان در کشور وجود دارد. 
وی  افزود: این انجمن ها دولتی نیستند و از نظر ساختار مالی مشکل دارند.
رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: 3 هزار و 450 ناظر افتخاری برای سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان کار می کنند که از این سازمان حقوق نمی گیرند.
نوابی درباره تخفیف‌های 50 درصدی برخی کالاها نیز گفت: این تخفیف ها تا 25 درصد منطقی، اما تخفیف های 50 درصدی نشان می دهد قیمت گذاری از ابتدا اشتباه بوده است.
وی گفت: اگر قیمت کالاها روی آنها نصب شود موجب رقابت در تولید خواهد شد.
نوابی  افزود: قانون به فروشندگان تکلیف کرده است که قیمت ها را روی کالاها نصب کنند.
وی گفت: در 63 کشور که ما روند نظارت آنها بر بازار را بررسی کردیم مشخص شد، در هیچ کدام از آنها بازار رها نشده بلکه نظارت به عرضه و تقاضا رسیده است.
فریدون احمدی نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه افزود: سازکار حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان وجود ندارد.
وی گفت: پس از جنگ تحمیلی بحث قیمت گذاری در کشور رها شد در صورتی که برخی کالاها بر اساس قانون باید قیمت گذاری شود.
وی افزود: پس از هدف مندی یارانه نیز ابزار قیمت گذاری از سازمان حمایت از مصرف کنندگان وتولید کنندگان گرفته شد.
احمدی گفت: نباید بازار رها شود که هرکس قیمتی بر کالا بگذارد و سپس 50 درصد تخفیف دهد.
نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: دولت و وزیر صنعت، معدن و تجارت بازار را رها کرده اند و اعتقادی به کنترل و نظارت بر آن ندارند.
وی گفت: سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان 3 هزار و 100 بازرس دارد که در برخی مواقع 3 ، 4 ماه حقوق نمی گیرند.
احمدی افزود: اگر برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت بحث نظارت بر بازار مهم باشد، اعتبار آنرا در بودجه پیش بینی می‌نماید، اما عملکرد این وزارتخانه نشان می دهد سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان برای آن مهم نیست.
وی بر لزوم انسجام بیشتر میان سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و  تولید کنندگان و سازمان تعزیرات تأکید کرد.
مسیح انصاری رئیس یکی از انجمن های مردم نهاد حامی مصرف کنندگان نیز در این برنامه گفت: تبلیغات اغوا کننده از مشخصات درج شده بر کالاها آغاز می شود.
وی افزود: این بازرسان این انجمن بر عرضه کالا نظارت دارند و گزارش های خود را به سازمان تعزیرات ارائه می‌دهند.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

تولید کشور به سمت صادرات محوری حرکت کند/ ظرفیت تولید چادر مشکی ۶۰ میلیون متر مربع است

۱۰۰ کارخانه لوازم خانگی تعطیل شد

کره‌ای‌ها نباید ایران را کشوری فقط مصرف‌کننده ببینند

0 نظر

ارسال نظر

capcha