معاون رفاه اجتماعی وزارت کار:

نمی‌دانیم ۶.۵ میلیون کارگر در کجا کار می‌کنند/ تخلف برخی پزشکان در ثبت یارانه بیماران خاص

نمی‌دانیم ۶.۵ میلیون کارگر در کجا کار می‌کنند/ تخلف برخی پزشکان در ثبت یارانه بیماران خاص

به گزارش سراج24،احمد میدری در نشست خبری در زمینه فناوری اطلاعات و فقرزدایی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در حوزه فقرزدایی ابزار فناوری اطلاعات بسیار مهم است. در این زمینه کتاب فقرزدایی را منتشر کرده‌ایم که یک‌هزار کارشناس به جمع‌آوری آن اقدام کرده و یک کار بین‌المللی در بحث فقرزدایی است. 

وی با بیان اینکه از ابتدای دولت به این سمت حرکت کرده‌ایم، گفت: 83 پایگاه اطلاعات رفاه اجتماعی در وزارت رفاه راه‌اندازی شده که اطلاعات خانوارها در آن جمع‌آوری شده است و کمک می‌کند تا نیازمندان را بهتر شناسایی کنیم. 

میدری با اشاره به یارانه کارگران ساختمانی گفت: این یارانه بین کارگران تقسیم می‌شود، کد ملی آنها را با سازمان اصناف کشور مقایسه کرده‌ایم و مشخص شده 50 هزار نفر از آنها در جای دیگر صنف دارند و پایگاه اطلاعات در واقع به شناسایی معتبر افراد کمک می‌کند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت کار گفت: 200 هزار نفر در این پایگاه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند، از طرفی یارانه بیماران خاص را داریم که مشخص شد بسیاری از پزشکان رفتار غیرحرفه‌ای دارند، حداقل 3 دفترچه بیماران داشتند که به همین دلیل حذف شدند. 

وی با بیان اینکه در حوزه شناسایی، اقداماتی انجام شده تا بودجه را به افراد نیازمند بدهیم، گفت: کد ملی و شماره حساب افراد را می‌گیریم تا این افراد در فروشگاه‌ها و تعاونی‌ها مراجعه کنند و کالا دریافت کنند. 

وی افزود: در کشور مطالعات در زمینه اشتغال براساس پرسشنامه است که این کار با مرکز آمار انجام شده و نرخ بیکاری مشخص می‌شود. ین در حالی است ه در حال حاضر 6.5 میلیون نفر وجود دارد که نمی‌دانیم در کجا کار می‌کنند و بهتر است به جای برپایی جشنواره ها بدانیم چه کسانی به افراد بیمه‌شده اضافه شده است. 

معاون رفاه اجتماعی وزارت کار، ادامه داد: 21 هزار و 294 واحد از کارگاه‌های بیمه شده کمتر از 10 نفر شاغل دارند و 47 درصد شغل‌های ایجاد شده در بنگاه‌های کمتر از 10 نفر است، همچنین 88 درصد شغل‌های ایجاد شده در بنگاه‌های زیر 50 درصد است. 

میدری افزود: بهتر است به جای پرسشنامه به سمت آمارهای ثبتی برویم چون باعث می شود سیاستگذاری‌ها دقیق شود. آن چیزی که در کشورهای مشابه ما انجام می‌شود، به عنوان مثال در هند گفتند برای فقرزدایی بهتر است جنبش IT انجام شود، در نتیجه زمین‌ها سبز شد و دارای سند شدند و با این کار 30 درصد فقر کاهش یافت. 

وی گفت: فناوری اطلاعات می‌تواند فقر را کم کند، ثبت زمین نمونه‌ای از این کار است که می‌تواند کاهش فقر را سرعت بخشد. 

وی گفت: در کشور IT انجام می‌شود اما باید به آن سرعت بخشید و ما نیازمند موج ملی هستیم چون نظام فناوری اطلاعات تسریع شده است. 

میدری گفت: در زمینه تأمین مالی افراد، IT نقش مؤثری دارد، ما نیازمند موج ملی هستیم و مشکلات اقتصاد از فقر تا رکود از طریق IT قابل تسریع است. 

وی افزود: در اقتصاد اصلی وجود دارد که می‌گوید در هر تغییری یکسری افراد متضرر می‌شوند، به عنوان مثال؛ تاکسی‌های آنلاین که راه افتاده یک عده معتقدند از این طریق کارشان را از دست می‌دهند.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

هیچ واحد تولیدی حق ندارد در پرداخت منظم حقوق کارگران تعلل کند

طراحی و ساخت «لباس ایمنی هوشمند» پاکبانان برای اولین بار در کشور

چرا دولتی‌ها و کارفرمایان به دنبال «مزد منطقه‌ای» هستند؟ مشکلات پیش روی محاسبه سبد معیشت کارگران!

0 نظر

ارسال نظر

capcha