پوری حسینی:

۴۰۰ شرکت به خاطر مقابله با واگذاری‌ها روی دست‌ مانده است/ بازگشت الباقی سهام عدالت به دولت در نبود تقاضا

۴۰۰ شرکت به خاطر مقابله با واگذاری‌ها روی دست‌ مانده است/ بازگشت الباقی سهام عدالت به دولت در نبود تقاضا

به گزارش سراج24،میر علی اشرف عبداله پوری حسینی امروز در نشست خبری خود پس از تشریح آخرین اقدام ها برای آزاد سازی سهام عدالت، در یاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: در فرایند واگذاری سهام پالایشگاه کرمانشاه در سال های 93 و 94 این پالایشگاه که از زیان 300 میلیارد تومانی برخوردار بود، طی 4 مرحله مزایده روی میز فروش گذاشته شد. ارزش گذاری هایی همچون ارزش ویژه دفتری،ارزش سودآوری و سایر مدل های ارزش‌گذاری که در نهایت با هیچ روشی فروش نرفت.

سازمان خصوصی سازی در فرآیند واگذاری ها با تهدید مواجه است، در حالی که چنین اقدام هایی در مخالفت با منویات رهبری، مجلس شورای اسلامی و نهاد های قانونی و نظارتی کشور است.

پس از گذشت 23 ماه وقتی بالاخره سهام آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال واگذار شد، با دادگاه و شکایت هایی مواجه شدیم که در دادگاه تجدید نظر همه دعواهای اولیه رد شد.

آیا کشور نباید برای خصوصی سازی و اجرای اصل چهل و چهار زمینه سازی کند؟

وی عنوان کرد: روند خصوصی سازی در فرایندی بسیار پر هزینه در حال انجام است که نتیجه آن باعث شده تا 400 بنگاه روی دست‌مان همچنان باقی بماند. نزدیک 300 بنگاه نیز از فهرست واگذاری‌ها خارج شده است.

وی افزود: شورای اصل 44 قانون اساسی در مصوبه ای وزارت اقتصاد را برای شناسایی مقاومت‌های در برابر واگذاری های اصل 44 مامور کرده و این در حالی است که سازمان خصوصی سازی در هر جایی که اقدام به واگذاری دارایی ها می‌کند، متهم به فروش دارایی‌ها به ثمن بخس می‌شود. « مگر من مال می‌فروشم؟»

آیا می‌شود، در این کشور دارایی ها را به یک ریال یا یک مارک مورد ادعا که مثال آلمان را می زنند بفروشیم؟ المهدی پس از 23 ماه واگذار شد، آیا می گذاشتند آن را به یک ریال واگذار کنیم؟ بطور حتم آنجا را به آتش می‌کشیدند.

پوری حسینی با انتقاد از اظهار نظر برخی از نمایندگان مجلس از عملکرد سازمان خصوصی سازی گفت: برخی نمایندگان جدید الورود مجلس که تجربه چندانی ندارند و از سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی اطلاع ندارند، در حالی از عملکرد سازمان خصوصی سازی انتقاد می‌کنند که برخی نیز از به آتش کشیدن خود در صورت واگذاری‌ها سخن می‌گویند. این کارها به چه معنی است؟

وی یادآور شد، اگر قانون بد است بروند قانون را اصلاح کنند و اصل 44 را حذف کنند. قبول می کنم که شرکت‌های کم تعدادی واگذار شده، ولی دلیل آن مقاومت ها است و نمی گذارند.

وی با بیان اینکه در راه اجرای قانون می‌جنگیم، عنوان کرد: عنوان می شود که چرا قیمت پایه را با این طور ارقام و محاسبات تصویب می کنید. باید دانست در این زمینه مصوبه شورای عالی اصل 44 را به هیات واگذاری بردیم، با این تفاوت که فعالیت بنگاه تداوم داشته باشد.

پوری حسینی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا سهام عدالت برای سایر مشمولان در نظر گرفته نمی‌شود، گفت: در قانون عنوان شده که سهام عدالت تنها به اتباع ایرانی داخل کشور تعلق می‌گیرد و در این مرحله بنا داریم کسانی که بطور قطعی مشمول این سهام شده‌اند، بتوانند دریافت کنند. پس از آن دولت می‌تواند برای مابقی افراد بر اساس وسع شان تصمیم گیری و سهام عدالت تخصیص دهد.

به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی، هم اکنون ارزش سهام عدالت در بازار حدود 2 میلیون تومان است و من دفاعی از اینکه به جز 49 میلیون مشمول سهم عدالت سایرافراد وضع مالی بهتری خواهند داشت، ندارم.

وی در مورد دلیل خروج 20 درصد از سهام 7 پالایشگاه بورسی و غیر بورسی از پرتفوی سهام عدالت و جایگزینی آن با سهام دو پالایشگاه دولتی گفت: اساساً این جابجایی بر اساس مصوبه هیات وزیران صورت گرفته است.

وی در برابر این پرسش فارس که با توجه به تسویه بیش از 50 درصد ارزش سهام عدالت از محل تسویه اقساط با خزانه کل کشور ، آیا در صورت عدم تقاضا 48 درصد مابقی به دولت باز خواهد گشت؟ پاسخ داد: در کنار آزاد سازی بخشی از سهام عدالت  بخش دیگر این دارایی از محل تخفیف و یا آورده نقدی سهامداران تسویه خواهد شد که در صورت عدم تقاضا به دولت باز خواهد گشت.

منتهی در این زمنیه تلاش می شود آندسته از شرکت هایی که قیمت گذاری نشده و یا زیانده هستند به دولت باز گردانده شود.

وی در برابر سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه آیا خروج شرکت های بورسی از سبد دارایی های سهام عدالت غیر قانونی نیست؟ گفت: قانون و مقررات حاکی از این بود که همه شرکت ها بورسی و جزء گروه 2 فهرست واگذاری ها باشند، اما در جایی دیگر سهام غیر بورسی و در جای دیگری سهام شرکت های گروه یک نیز به چشم می خورد. در شناسایی دارایی ها اغلب رعایت نشده است، بنابراین در شورای عالی اصل 44 با یک مصوبه کلی در باب شناسایی مشمولان و هم در باب خروج شرکت ها از فهرست سبد دارایی های سهام عدالت این اقدام قانون مند شد.

وی درعین حال در پاسخ به فارس، هر گونه  اظهار نظر در باره ارزش خالص دارایی های سهام عدالت را به زمان رونمایی از سامانه سهام عدالت موکول کرد و گفت: در حال حاضر چیزی به نام آزاد سازی سهام عدالت مطرح نیست و فقط زمینه صدور صورت حساب دارایی مشمولان فراهم شده است.

به گفته پوری حسینی، دستکم باید تا مهر ماه سال آینده صبر کرد و دید  که آیا سهام عدالت آزاد می شود و یا مشمولان پولی برای الباقی این سهام خواهند داد یا نه. لذا محاسبات کنونی تا قبل از مهر 96 به آزاد سازی سهام عدالت نخواهد انجامید. همچنین هزینه نقل و انتقال سهام به مشمولان سهام عدالت معاف از مالیات است.

رییس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر آخرین وضعیت مالکیتی و واگذاری سهام شرکت های هپکو،ذوب اهن اصفهان و پلی اکریل گفت: شرکت هپکو در سال 86 فروخته شد، اما خریدار به اقساط عمل نکرد که شکایت سازمان خصوصی سازی رادر پی داشت. با وجود صدور حکم به نفع خصوص سازی اما در وصول مطالبات موفقیتی حاصل نشد و در چندین مرحله این دارایی دوباره برای فروش آگهی شد که خریداری برای آن وجود نداشت.

وی گفت: با توجه به تمدید وکالت خریدار برای سازمان خصوصی سازی و عدم موفقیت در عرضه سهام در چندین مرحله مزایده در نهایت توانستیم از طریق مذاکره خریداری برای این شرکت پیدا کنیم که به همان قیمت پایه و با شرایط متفاوت باز پرداخت اقساط امیدورایم به زودی به نتیجه برسد.

پوری حسینی با بیان اینکه سهام شرکت پلی اکریل هیچ گاه از سوی سازمان خصوصی سازی واگذار نشده تا متولی وضعیت امروز آن باشد، گفت: در مورد شرکت ذوب اهن اصفهان اشخاصی که این دارایی را خریداری کرده بوند، به تعهدات خود در موعد زمانی قانونی عمل نکردند و سازمان خصوصی سازی تلاش کرد، تا همان اقدامی که در زمان فسخ قرار داد مخابرات انجام داد، را نیز با این شرکت انجام دهد، اما با گرفتن مصوبه ای از هیات دولت این مطالبات از محل بدهی دولت تسویه و تهاتر شد. این در حالی است که سازمان خصوصی سازی با توجه به تعویق تعهدات صندوق فولاد همچنان به دنبال واگذاری بلوکی ذوب آهن اصفهان از پرتفوی این صندوق است.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

واریز یک هزار میلیارد تومان سود به حساب یازده میلیون مشمول کارکنان دولت

بخش خصوصی رغبتی برای خرید شرکت ماشین سازی ندارد

فوت شمار قابل توجهی از مشمولان سهام عدالت

0 نظر

ارسال نظر

capcha