«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

احیای فرهنگ ایرانی - اسلامی در میدان ولیعصر توسط شهرداری تهران/ظرفیتی بزرگ برای جبهه فرهنگی انقلاب در 7 طبقه بنای فرهنگی

احیای فرهنگ ایرانی - اسلامی در میدان ولیعصر توسط شهرداری تهران/ظرفیتی بزرگ برای جبهه فرهنگی انقلاب در 7 طبقه بنای فرهنگی

گروه فرهنگی سراج24: انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 با همه ماجراهایش برگزار شد و پیروز انتخابات مشخص شد. احمدی‌نژاد با هوادارانش در میدان ولیعصر قرار گذاشت تا جشن پیروزی را در آنجا برگزار کند. او در بالکن ساختمان بزرگ دانشکده خبر حضور پیدا کرد و با هوادارانش صحبت کرد.

چند سالی است میدان ولیعصر تهران مورد توجه قرار گرفته است. حالا کمتر خبرنگار خارجی‌ای پیدا می‌شود که درباره پوستر «شمر زمانه» چیزی ننوشته باشد. پوستری قدی و بزرگ که تصویری است از بیعت محمد فیلی بازیگر نقش شمر در سریال تاریخی مختارنامه با اوباما رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا.  

پس از آن پای پوستری جدید و بسیار بزرگ به میدان ولیعصر باز شد. پوستری به بزرگی ساختمان دانشکده خبر در ضلع شمال غربی میدان. سازمان هنری رسانه‌ای اوج در قراردادی با شهرداری تهران مسئولیت این تابلو را عهده‌دار است. تا حالا تصاویر متعددی در این تابلوی بزرگ به نمایش گذاشته شده‌ است که با حواشی بسیاری همراه بوده است.

حالا مدت‌هاست میدان ولیعصر تهران درگیر عملیات عمرانی قرار گرفته است. عملیاتی درست در مرکز میدان. شهرداری دور تا دور میدان را با تابلوهای تبلیغاتی پوشانده و در این مدت کسی نمی‌دانست چه اتفاقی در وسط میدان در جریان است.

دو روز قبل بسیاری از هنرمندان دعوت شدند تا از عملیات عمرانی وسط میدان بازدید کنند. پس از آن رسانه‌ها از افتتاح قریب‌الوقوع پلازای میدان ولیعصر(صفّه شهری) خبر دادند. پلازا لغتی است که ریشه اسپانیایی دارد و به معنای محل و معبری است که در آن پیاده رو بر سواره‌رو و خودرو غلبه داشته و در آن مراکز خرید و صندلی‌هایی برای استراحت موقت عابران تعبیه می‌شود. به عبارتی پلازا نسخه مدرن همان بازارچه‌های سنتی خودمان است که نمود امروزی آن را می‌توان در میدان نقش جهان اصفهان و یا خیابان ۱۵ خرداد و سپهسالار تهران هم دید.

صفّه میدان ولیعصر اولین نسخه‌ایست که در یکی از میادین تهران اجرا شده است. مسئولان شهری گفته‌اند که قرار است چنین چیزی در 30 میدان مهم و تاریخی تهران اجرا شود. این سازه با الهام از معماری سنتی ایرانی طراحی و ساخته شده است.

صفّه ولیعصر کاربری اداری و تجاری ندارد، هفت طبقه برای عابران تهرانی ساخته شده است تا در میان شلوغی شهر و سر و صدای ماشین‌ها، بتوانند دقایقی را آرام و راحت در گوشه‌ای بنشینند و احتمالا  یک تئاتر خیابانی را ببینند و یا از اجرای زنده موسیقی چند هنرمند استفاده کنند.

این صفه به گونه‌ای طراحی شده تا محل اجتماعات فرهنگی هم باشد. 3 هزار متر مربع فضای فرهنگی چیزی است که در این سازه تعبیه شده است. میدان ولیعصر جایی است که سال‌ها برای تشییع شهدای تهران مورد استفاده قرار گرفته است. معمولا در ایام شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) و شهادت امام صادق(علیه السلام)، شهدای تازه تفحص شده در سراسر کشور با حضور مردم تشییع می‌شوند و برای تهرانی‌ها، همین میدان ولیعصر است که محل قرار مردم است.

مسئولان شهری برای ساخت نماد میدان فراخوان داده‌اند تا هنرمندان را به فکر طرحی متفاوت برای این میدان بیندازند. 

اخبار مرتبط

فیلم| چرا شهرداری تهران دیوارنگاره میدان ولیعصر را پایین کشید؟

جمع آوری بیلبوردهای خانه طراحان توسط شهرداری تهران

خانه «نیما یوشیج» به مبلغ ۱۳ و نیم میلیارد تومان خریداری شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha