/یک روز مانده به کنفرانس انتفاضه/

ارتباط زنده «تهران-دمشق-کرانه باختری»؛ پیام کنفرانس انتفاضه را «المیادین» از قلب ایران مخابره کرد

ارتباط زنده «تهران-دمشق-کرانه باختری»؛ پیام کنفرانس انتفاضه را «المیادین» از قلب ایران مخابره کرد

به گزارش سراج24،منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا از سال 2011 به این سو که شاهد اعتراض مردمی در چند کشور عربی علیه حکام عمدتاً وابسته به آمریکا است، تقریبا چیزی به نام «فلسطین» را فراموش کرده یا اینکه دوست دارد فراموش کند.

این رویکرد، بیشتر در سران حکومتی دولت‌های عربی است که هر یک به میزان متفاوت، وابسته به آمریکا هستند و متأسفانه تلاش می‌کنند روند عادی‌سازی روابط با اسرائیل را تسریع و از آن قبح‌شکنی کنند.

در فضایی که آمریکا با سوءاستفاده از جو اعتراض مردمی، موفق شد یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های مقاومت در منطقه یعنی سوریه را ناامن کند و تا مرز سقوط بکشاند، و از سویی دیگر عربستان با هدایت آمریکا و کمک اسرائیل، دو سال است کشور یمن، مشرف بر تنگه راهبردی «باب المندب» را زیر بمب و موشک بگیرد، خب طبیعی است که کسی دیگر به فکر اصلی‌ترین مسئله منطقه یعنی «قدس» نباشد و ترامپ از راه نرسیده بگوید که میخواهد سفارت آمریکا را به قدس منتقل کند. 

اشغال از درون، اشغال از برون اما ناکام تا کنون

روزگاری بود که اسرائیل با اشغال اندک اندک خاک فلسطین قصد داشت قدس را از درون فتح کند و بر آن مسلط شود. ظهور انقلاب اسلامی ایران مانع این اتفاق شد. مقاومت در سرزمین اشغالی تقویت شد و اندک اندک گروههای مسلح فلسطین بزرگ‌تر شد به طوری که اکنون موفق می‌شوند جنگ‌ 8 روزه، 22 روزه یا 51 روزه را با نوعی موفقیت پشت سر بگذارند هر چند که اسرائیل حجم کشتار و تخریب بالایی را ایجاد میکند اما به هدفش نمیرسد و در حقیقت به نوعی شکست می‌خورد. 

حال که فتح قدس از درون به مشکل خورد، برنامه تغییر می‌کند و بنا می‌شود تا حامیان مقاومت یکی یکی نابود شوند. اول حزب‌الله در سال 2006 و بعد سوریه در سال 2011. 

طرح این است که آنقدر منطقه به خود و مشکلات ساختگی‌اش دچار شود که آرمان فلسطین فراموش شود. از سال 2011 به بعد تا امروز، اسرائیل موفق شده است که این امر را حداقل در سطح سران عربی، حکام و بخشی از نخبگان عربی عملی کند و فلسطین را کم‌رنگ کند و حتی این روند را معکوس کند یعنی از ائتلاف اسرائیلی عربی علیه ایران سخن بگوید.

پرچم فلسطین هنوز بالاست و تهران مانع فراموشی آن شده

اکنون تنها کشوری که در سطح کاملا رسمی، پرچم فلسطین را هنوز در دست نگاه داشته، جمهوری اسلامی ایران است که بعد از کنفرانس حمایت از فلسطین در 2011، این هفته نیز (سه‌شنبه و چهارشنبه) کنفرانس حمایت از «انتفاضه»‌ را برگزار خواهد کرد. 

غسان بن جدو، مدیر شبکه المیادین که به تهران آمده، با تمرکزی قابل تحسین، همت به پوشش این کنفرانس گمارده است. او تیمی 20 نفره از بیروت به تهران اعزام کرده و از پنج روز قبل از آغاز کنفرانس، پوشش خبری آن را در بخش‌های ویژه خبری آغاز کرده است. این تمرکز نشان از فهم مدیریت این شبکه از اتفاق جاری در تهران و کل منطقه دارد.

برخی برنامه‌های ویژه حمایت از فلسطین، از استودیو موقت این شبکه که ویژه کنفرانس است، روی خط می‌رود. یعنی در زمانی که به گفته «بن جدو» برخی کشورهای عربی در حال تشکیل «ائتلاف نظامی» عربی-اسرائیلی- آمریکایی علیه ایران هستند، تهران مشغول برگزاری کنفرانسی در حمایت از فلسطین است؛ آنهم در زمانیکه سوریه شش سال است درگیر جنگی شبه‌جهانی است، یمن در آتش بمب‌های آمریکایی می‌سوزد و بحرین با نظامیان سعودی، پاکستانی و.. سرکوب می‌شود و مصر، تونس درگیر امور داخلی خود هستند و عراق با داعش مبارزه می‌کند و لیبی مشغول مهار بحران افسارگسیخته امنیتی داخل خود است.

این نکته جالب توجهی است که در زمانیکه عربستان مشاور سابق شاه خود را (انور عشقی) به فلسطین اشغالی می‌فرستد تا با برخی سران اسرائیل (مثل دور گلد مدیر سابق وزارت خارجه رژیم اسرائیل) دیدار کند، تهران در خلال آشوب امنیتی منطقه که ساخته آمریکا و اسرائیل و البته متحدان عربی‌شان است، مشغول بالا بردن مجدد پرچم فلسطین است تا به مردم منطقه اعلام کند که پرچم نیفتاده است. 

نمونه‌ای که در عملکرد شبکه المیادین بشتر جالب توجه است، ارتباط مستقیم تصویری المیادین از قلب تهران با شهر «بیت لحم» در کرانه باختری فلسطین است. اسقف عطاالله حنا سراسقف سبسطیه کرانه باختری به المیادین گفت: من از قلب فلسطین با شما سخن می‌گویم، جایی که هیچ قدرتی نمی‌تواند آرمان فلسطین را محو کند چون ملت فلسطین هنوز زنده است.

همچنین آنچه این ارتباط تصویری را در فضای امروز منطقه بیشتر جلوه داد، ارتباط مستقیم همزمان تهران و کرانه باختری فلسطین با دمشق، قلب سوریه بود؛ دمشقی که هم‌اکنون به اتهام دفاع از مقاومت در فلسطین و لبنان در حال مجازات شدن با تروریسم تکفیری وهابی-اسرائیلی-آمریکایی است.

المیادین میلیون‌ها بیننده در سطح جهان عرب دارد. دیدن این صحنه که تهران-دمشق-کرانه باختری را به هم متصل کرد، بخوبی پیام روشنی برای رژیم صهیونیستی و دولت جدید آمریکا ارسال کرد؛ دولتی که قصد داشت در ابتدای کار خود سفارت آمریکا را از تل‌آویو به قدس اشغالی منتقل کند اما پس از دیدن حجم مخالفت سیاسی، دریافت که هنوز آرمان فلسطین زنده است.

ارتباط تصویری المیادین از تهران با بیت‌لحم و دمشق

آنچه اکنون در کشاکش آشوب و بحران ساختگی منطقه مهم است، انتقال این پیام برای دشمن است که هرچند جامعه اسلامی درگیر جنگ‌های دست‌ساز اسرائیل، انگلیس و آمریکا در سوریه، یمن، عراق و لیبی است، اما هنوز کسانی هستند که پرچم فلسطین را بالا نگاه داشته‌اند و مقابل هر اقدامی علیه نابود کردن آرمان فلسطین مقاومت خواهند کرد.

برگزاری کنفرانس دو روزه حمایت از فلسطین و انتفاضه در تهران، همان پیامی را در خود دارد که سید حسن نصرالله خطاب چند بار در کشاکش بحران سوریه به رژیم صهیونیستی گوشزد کرد؛ آنگاه که گفت، یک چشم ما به سوریه و چشم دیگرمان به اسرائیل است؛ تل‌آویو گمان نکند حزب‌الله از جبهه فلسطین اشغالی غافل شده.

اکنون حرف تهران نیز همین است. حرف تهران این است که آمریکا بداند که هر چند مشغول حمایت از مقاومت در گوشه گوشه منطقه است، اما مسئله اصلی همان فلسطین است و پرچم آن بالاست.

ارتباط تصویری المیادین از تهران با بیت‌لحم در کرانه باختری فلسطین

 

منبع:فارس

اخبار مرتبط

پیش‌نویس بیانیه پایانی کنفرانس سوچی

سردار سلیمانی شخصا نبرد آزادسازی البوکمال را فرماندهی کرده است

ارتش سوریه وارد شهر «المیادین» شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha