«سراج 24» گزارش می‌دهد

تکرار یک حرکت خوب فرهنگی برای وحدت و تقریبِ نخبگان شیعه و سنی/کاروان«ایران سرزمین برادری» با چه اهدافی به شهرهای سنی‌نشین کشور سفر می‌کند؟

تکرار یک حرکت خوب فرهنگی برای وحدت و تقریبِ نخبگان شیعه و سنی/کاروان«ایران سرزمین برادری» با چه اهدافی به شهرهای سنی‌نشین کشور سفر می‌کند؟

گروه فرهنگی سراج24: اختلافات شیعه و سنی بیشتر از آنکه عقیدتی باشد، ناشی از سوء تفاهم‌های بی‌جایی است که از عدم شناخت طرفین نشئت گرفته است. جای یک حرکت جهادی برای شناخت نخبگانی دو جریان خالی بود. نخبگان اهل سنت و شیعه باید با یکدیگر آشنا شوند تا موضع گیری و حرف های آنها، بدنه عمومی جامعه را هدایت کند.

در این سال‌ها تلاش‌های گوناگونی از جنس برگزاری همایش های متعدد تقریب مذاهب برگزار شده تا این اتفاق و این وحدت نگاه ایجاد شود. حالا باید بررسی کرد که چقدر این همایش ها و این جلسات توانسته است در تقریب مذاهب مفید و موثر واقع شود. وحدت شیعه و سنی نیاز به یک حرکت جهادگونه داشت. دو سال قبل اولین کاروان «ایران سرزمین برادری» به راه افتاد.

اهداف این حرکت در چند سطح تعریف شده بود. برای مخاطبان بین‌المللی، نمایاندن فضای برادری میان اهل سنت و اهل تشیع در ایران مطرح است. برای فضای داخل هم، پررنگ کردن نگاه و رویکرد میان فرهنگی در تعاملات شیعیان و اهل سنت و دوری از تعصبات نابجا و اصلاح تصویر ذهنی طرفین از یکدیگر که بعضا در رسانه ها به طور نادرست و معوجی ارائه می شود- مد نظر قرار گرفته بود.

«ایران سرزمین برادری» با هدف معرفی شیعیان معتدل و انقلابی به اهل سنت و شناساندن اهل سنت واقعی به شیعیان، از سوی اتحادیه بین المللی امت واحده راه اندازی شده بود که در روزهای پایانی بهمن‌ماه سال 93 به سه استان سنی‌نشین گلستان، کردستان و سیستان ‌و بلوچستان سفر کرد.

حالا اوضاع بسیار متفاوت شده است. روز گذشته یکی از بزرگان اهل سنت پاکستان در گفت‌وگویی از ایجاد نگاه محبت آمیز میان شیعه و سنی خبر داد. تلاش نخبگان شیعه و سنی توانست بسیاری از ظرفیت های بین المللی را فعال کند. پیر سیدمحمد معصوم حسین شاه نقوی رهبر حزب جمعیت علمای پاکستان (شاخه نیازی) رهبر بزرگ‌ترین حزب سیاسی و مذهبی اهل تسنن در پاکستان است. او معتقد است که فتاوای امام خمینی (ره)، آیت‌الله خامنه‌ای و آیت الله سیستانی باعث شده تا اکثر اختلافات تشیع و تسنن رفع شود. او گفت:‌« فتواهای آیات عظام از جمله امام خمینی (ره)، آیت‌الله سیستانی، آیت‌الله خامنه‌ای، در خصوص لزوم تقریب مذاهب اسلامی و وحدت مسلمین، موجب شد تا حدود 90 درصد از اختلافات ساختگی میان تشیع و تسنن رفع شود. در پی این اقدامات بود که پس از هزار و 400 سال، بار دیگر چهره نظام محمدی (ص) نمایان شد. به همین دلیل بانی حزب جمعیت علمای پاکستان (شاخه نیازی)، مرحوم  عبدالستار خان نیازی، ضمن استشمام عطر انقلاب ایران، ندا داد که این انقلاب فقط از آن ایران نیست و انقلابی اسلامی است.»

کاروان «ایران سرزمین برادری» دوباره با توان و ظرفیتی تازه قرار است ماموریتش را آغاز کند. این کاروان متشکل از جمعی فرهیختگان است که با مشاهیر اهل سنت در استان‌های محل سفر دیدار خواهند کرد.

اخبار مرتبط

اولین کنفرانس بین المللی رسانه و وحدت امت اسلامی برگزار می‌شود.

تقبیح عادی‌ سازی ارتباط با اسرائیل محور کنفرانس وحدت است

خامه‌یار سال‌های طولانی از عمر خود را در راه اعتلای دیپلماسی عمومی فرهنگی صرف کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha