گزارشی از جلسه فوق‌العاده شورای مدیریت بحران استان فارس

از قطعی آب در ۹۶ روستا تا تخریب پل‌های ارتباطی/ افزایش ۴۰۰ درصدی بارش باران در برخی نقاط فارس‌‌

  از قطعی آب در ۹۶ روستا تا تخریب پل‌های ارتباطی/ افزایش ۴۰۰ درصدی بارش باران در برخی نقاط فارس‌‌

به گزارش سراج24، در این نشست که از ساعت 21 آغاز و تا 23 ادامه یافت، معاون عمرانی استاندار فارس اظهار داشت: در پی سیلاب فارس 450 میلیون مترمکعب آب وارد سدهای فارس شد به طوری که آب ورودی سد قیر در پیک سیلاب دو هزار مترمکعب بود.

رضاییان بیان کرد: یکی از خسارت‌های عمده سیلاب فارس که مورد حسرت نیز واقع شد، هدر رفت آب بخاطر نیمه تمام ماندن سدها و گذشتن آب از کنار آنان بود.

وی بیان کرد: در سیل فارس به راه‌های دسترسی روستاهای استان فارس خسارت زیادی وارد شده و بافت روستایی نیز خسارت دیده که بایدجبران خسارت شود.

مدیرکل بحران استانداری فارس در این نشست اظهار داشت: در سیلاب اخیر به‌جز قطع شبکه‌ گاز در جهرم که آن نیز رفع شد، شبکه برق، آب و گاز در تمام نقاط فارس وصل است.

سیل فارس نوجوان 14 ساله را به کام مرگ کشاند

حسن فیاض‌پور با بیان اینکه شبکه مخابرات بجز بخشی از شهرستان فراشبند در سایر نقاطی که سیلاب جاری شده برقرار است گفت: تمام بیمارستان‌ها‌، درمانگاه‌ها و مدارس بدون هیچ آسیبی در حال ارائه خدمات هستند.

وی خاطرنشان کرد: سیل فارس یک تلفات جانی داشت که در پی آن نوجوان 14 ساله که صبح روز جمعه در قصرقمشه شیراز به جنگ سیلاب رفت جانش را از دست داد.

مدیرکل هواشناسی فارس در این نشست با ارائه گزارشی اظهار داشت: در شهرستان‌های استهبان، جهرم، خنج، داراب، زرین دشت، فورگ داراب ، فیروزآباد، قیرکارزین، لامرد و مهر باران بیش از 200 میلی‌متر باران بارید.

عبدالکریم جامع بیان کرد: بیشترین بارش باران در بخش لایزنگان داراب ثبت شد که در آن منطقه 564 میلی‌متر بارش باران داشتیم.

وی افزود: در بارندگی اخیر 16 ایستگاه استان فارس بالای نرمال و 11 ایستگاه شمالی نیز زیر نرمال ثبت گزارش کردند که براساس پیش‌بینی صورت گرفته تا روز چهارشنبه هیچ پدیده جوی در فارس نیست و برای جمعه و شنبه بارش 5 تا 10 میلی‌متر باران پیش‌بینی شده است.

در برخی نقاط فارس 400 درصد افزایش باران داشتیم

مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس نیز اظهار داشت: تا قبل از این بارندگی 70 درصد کاهش بارش داشتیم که پس از آن در بسیاری نقاط با افزایش روبرو بودیم که برخی نقاط به 400 درصد نیز رسیده است.

حمیدرضا دهقانی با اشاره به اینکه بارش باران در برخی نقاط به 12.5 میلی‌متر بر ساعت رسید افزود: بارندگی‌های اخیر سبب شد میزان باران نسبت به میانگین بلند مدت افزایش داشته باشد.

وی بیان کرد: تغییرات حجم مخازن سدها نیز نشان دهنده این است که 461 میلیون مترمکعب به حجم سدها افزایش یافت و بیشترین افزایش در سد سلمان فارسی بوده است.

دهقانی گفت: در صورتی که سد سلمان فارسی نبود و آب‌های روان بلاتکلیف می‌ماند سیل خسارت زیادی به همراه داشت و حتی ممکن بود شاهد تلفات جانی باشیم.

وی همچنین از آبگیری سدچشمه عاشق در مرز استان فارس و کرمان در شهرستان نی‌ریز خبر داد و گفت: این سد امسال افتتاح شد و در پی این سیلاب 30 میلیون مترمکعب آب وارد آن شد.

سیل 6 پل را در فارس شکست

مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان فارس نیز اظهار داشت: شش پل در پی سیلاب فارس شکسته شد که راهکارهایی برای بازسازی این پل‌ها داده شده و تعداد زیادی پل نیز در آستانه تخریب است که باید تامین اعتبار شود.

سیاهپور افزود: در پی سیلاب فارس در 750 کیلومتر از گردنه‌ها به طور شبانه‌روز جمع آوری ریزش داشتیم و نیروهای راهداری تمام وقت خدمات خود با 580 دستگاه سبک و سنگین ارائه دادند.

مدیرعامل برق منطقه‌ای استان فارس نیز اظهار داشت: با توجه به اخطارها و آمادگی قبلی که ایجاد شد،کل خاموشی فارس در سیلاب اخیر 500 مگاوات ساعت بوده است.

کریمی بیان کرد: تنها در شهر جهرم به دلیل اینکه یکی از پست‌های فوق توزیع دچار آب گرفتگی شد و از پست خارج شد برق قطع و پس از 12 ساعت نیز آن پست برقدار شد.

فرمانده انتظامی فارس نیز اظهار داشت: در پی سیلا‌ب در فارس جلسه کارگروه امنیتی برگزار شد و تامین امنیت تخلیه روستاها دنبال شد و در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم به مردم صورت گرفت.

سردار گودرزی افزود: در سیلاب فارس، نیروهای نظامی از جمله ارتش، سپاه و نیروی انتظامی در آماده باش بودند و در آن کمک‌های لازم را انجام دادند و عوامل انتظامی همچنین در روستاها مستقر شدند.

30 درصد مدارس فارس نامقاوم هستند

مدیرکل نوسازی مدارس فارس نیز با بیان اینکه فارس از استان‌هایی است که بیشترین مناطق آموزش و پرورش را دارد اظهار داشت: از 59 منطقه آموزشی 40 منطقه آموزشی در خطر سیلاب بود و در مدارسی که استحکام لازم نداشتند تخریب صورت گرفت.

دست‌نیان با بیان اینکه 30 درصد مدارس فارس استحکام لازم ندارد گفت: ریزش سقف، آبگرفتگی‌، ورود آب و آسیب به تاسیسات برقی و مکانیکی در پی سیلاب فارس اتفاق افتاد.

بوستانی مدیرعامل آب روستایی استان فارس نیز اظهار داشت: در سیلاب اخیر از 29 شهرستان در 11 شهرستان و 96 روستا با مشکلی قطعی آب مواجه شدیم که علت آن اتصال برق و کدورت آب چشمه‌ها بودم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان فارس نیز اظهار داشت: در سیل اخیر 63 هزار و 630 نفر از خدمات امدادی بهره بردند و 21 هزار 768 اسکان یافتند.

فیض‌الله جعفری خواستار توجه به موضوع پیشگیری و آموزش شد و افزود: دو بالگرد در منطقه در حال امدادرسانی به سیل زدگان هستند تا تجیهزات مورد نیاز ارسال شود.

مدیرکل امور عشایر استان فارس اظهار داشت: جاده‌های دسترسی به طول سه هزار کیلومتر خسارت دید که این نیازمند 15 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

بهرامی بیان کرد: 500 تن علوفه و چادرپلاستیک‌ها از اقلام مورد نیاز عشایر است که درخواست تامین آن را داریم.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس نیز اظهار داشت: در بحران سیل فارس صدا و سیما به همراه سایررسانه‌های مکتوب فارس حین و بعد از بحران موضوع آموزش و اطلاع‌رسانی را در برنامه خود قرار دادند.

سهرابی بیان کرد: مهم‌ترین دستاورد اطلاع‌رسانی در حادثه سیلاب اخیر فارس این که رسانه مرجعیت برای مردم و مسئولان داشت و مردم در شرایط بحرانی به رسانه‌های خود اطمینان کردند.

وی با بیان اینکه در کانال خبرگزاری صدا و سیما 50 هزار نفر عضو شدند که این نتیجه همدلی، ارتباط و تعامل با مسئولان است افزود: ر سامانه اخیر بارش باران در فارس 90 برنامه رادیویی و تلویزیونی به همراه 63 ارتباط زنده با مسئولان استان و 20 ساعت برنامه‌سازی رادیویی و تلویزیونی انجام شد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در برخی ارتفاعات فارس از جمله خرمن‌کوه که صدا و سیمای فارس دارای دکل‌های ارتباطی است بالای 1.5 متر برف بارید اما هیچ‌گونه قطعی در برنامه‌های صدا و سیما نداشتیم.

سهرابی گفت: از هم اکنون نیز دوره آرامش‌بخشی و همکاری با مسئولان تا ارائه خدمات بهتر به آنان انجام می‌گیرد.

اخبار مرتبط

گاز روستای سراب حمام به عنوان بزرگ‌ترین روستای استان لرستان وصل شد

ایران وارد دوره ترسالی شده، پایه علمی دارد یا خیر؟

سیل در ایران از زاویه‌ای دیگر

0 نظر

ارسال نظر

capcha